Projekt listu(odpowiedzi ) dla PKW - do Pana Rymarza

avatar użytkownika Franek

                                                          Warszawa, ... maja, 2009 r.

                                                Przewodniczący
                                                Państwowej Komisji Wyborczej
                                                Ob. Franciszek Rymarz
                                                00-489 Warszawa
                                                Ul. Wiejska 10



Dot. przekazania informacji o obwodowych komisjach wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu RP w roku 2007 na podstawie „Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej”.


W związku z pismem ZPOW-066-13/09 z dnia 27 kwietnia informujemy, że, mówiąc najoględniej, przekazane przez Pana informacje są nieprecyzyjne.
Otóż w wykazie obwodowych komisji wyborczych nie podano np. dwu komisji warszawskich, czyli nr 607 i nr 608 z Ursynowa.
Z posiadanych przez nas informacji1) wynika, że w obu wymienionych miejscach także zabrakło kart do głosowania w dniu 21października 2007 r. Jakby tego było nie dość, to wymienione komisje w trybie poza prawnym pożyczały karty do głosowania. Pokazano to w przypisie 1).

W tym miejscu przypominamy, że organa administracji publicznej działają na podstawie prawa. Wynika to z art. 6 KPA. Natomiast ustawa „Ordynacja wyborcza” nie przewiduje pożyczania kart między komisjami, czyli przewodniczący komisji 607 i 608 nie mieli podstaw prawnych do opisanych czynności.
Zachodzi zatem uzasadnione podejrzenie, że przewodniczacy komisji 607 i 608 przekroczyli  uprawnienia. Jest to czyn zabroniony, ścigany z urzędu przez prokuraturę i opisany w art. 231 kk.
Ponadto posiadane informacje1)  pokazują inne naruszenie prawa w przywołanych komisjach.
Na jednym ze zdjęć widać komisję w stanie bezczynności w oczekiwaniu na dostarczenie kart do głosowania. Na stole leżą dokumenty w tym listy do głosowania.
Zgodnie z dyspozycją prawa (art. 64. 2. ustawy „Ordynacja wyborcza):
„W razie przerwania lub odroczenia głosowania komisja zapieczętowuje otwór urny wyborczej i oddaje urnę wraz z zapieczętowanym spisem wyborców na przechowanie przewodniczącemu komisji. Pieczęć komisji oddaje się w takim wypadku na przechowanie zastępcy przewodniczącego lub innemu członkowi komisji. Komisja ustala również liczbę kart niewykorzystanych, umieszcza je w opieczętowanym pakiecie i oddaje na przechowanie przewodniczącemu komisji. Przed ponownym podjęciem głosowania komisja stwierdza protokolarnie, czy pieczęcie na urnie i pakiecie z kartami są nienaruszone.”
Powstaje pytanie, czy PKW posiada protokół, pochodzący z komisji 608 (i innych) wykonany w związku z przerwami w głosowaniu na podstawie przywołanej wyżej normy prawnej. Jeśli tak, to wnosimy o udostępnienie nam uwierzytelnionej kopii tego dokumentu. Jest niezbędna do dalszych działań prawnych.


1) http://follow.salon24.pl/49994,wybory-to-jeszcze-potrwa

16 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Prosimy o ewentualne uwagi i korekty do tekstu

list bedzie wysłany jutro do PKW.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. dla porządku

Tu jest odpowiedź z PKW na nasz list: http://www.blogmedia24.pl/node/12468

 

 

ODPOWIEDŹ PKW http://www.blogmedia24.pl/node/12934

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

3. Szarpanie za gardlo

Zawsze ono ma sens. Lubilem sobie pogadac z dr Naumem Chmielnickim. To Zyd, UB-ek, ktory w czasach mlodosci dowodzil kompania psow przeciwczolgowych. Potem byl szefem PUBP w Nysie. Zastrzelil niewinnego czlowieka ukrywajacego sie sianie. Po 1956r, takich jak on, wysylano na stanowiska kierownikow dzialow i referentow bezpieczenstwa i higieny pracy. Naum trafil lepiej. Zostal doktorem pedagogiki czy cos takiego. Maly, szpetny, jak to Zyd. Ale nie o to chodzi. Opowiadal mi na jednym obozie naukowym, dokladniej, w KWK Pszow (I liga w boksie)jak to z tymi psami bylo. Jedne psy, juz zapomnialem rasy, lapia raz za gardlo i nie puszczaja. Mozna je zabic, ale szczeny pozostana zwarte. Natomiast inne radziecki psy przeciwczolgowe, chwytaja inaczej. One lapia za gardlo i stopniowo przesuwaja chwyt wzdluz gardla. No wiec wlasnie, Franku, zapomnij o przyjemnych okolicznosciah domku swojego, pomysl o szarpaniu ONYCH w sposob staly i systematyczny. Nie puszczamy nawet na milimetr. Wykorzystujemy tzw. system prawny. Zawsze, oczywizda, mamy czas. Zawsze sie odwolamy itd. Niech sobie papiery, czyli pisma, kraza. Ktos dostanie je na swe biurko i po jakims czasie bedzie musial odpowiedziec. Jak nie, to zawsze mozna. Pewnie, ze to nie jest efektowna barykada znana z roznych obrazow, ale zawsze cos.A potem co? Wiadomo, zawsze jest itd! A potem: FINE.
avatar użytkownika marie

4. Popieram akcję, ale jednocześnie pytam - czy to nie musztarda

po obiedzie? Marylo, Aspiryna podała, że w Szczecinie było prawie 19 tys. nieważnych głosów. Moim zdaniem jest to NIEMOŻLIWE. Warto by było sprawdzić, jaka była ilość nieważnycyh głosów w 2005 roku. To też może być wskazówką, czy wyborcy Szczecina tradycyjnie oddają tak rekordową liczbę nieważnych głosów, czy tylko w ostatnich wyborach? Pomóż mi tego poszukać. Muszę mieć wiarygodne dane,by ewentualnie coś działać na swoim terenie. Przede wszystkim chciałabym się skontaktować się z radną sejmiku woj. zachodniopomorskiego, która w ostatnich wyborach parlamentarnych kandydowała do sejmu z ramienia PiS.

Marie

avatar użytkownika Maryla

5. @Marie ;))

jaka musztarda? To mobilizuje PKW do własciwego nadzoru przy tych wyborach, a my uczulimy opinie społeczna, aby sprawowała kontrole poprzez mężów zaufania. Wszystkie dane z komisji sa opubliowane - zobacz pod linkiem do poprzedniej dyskusji. Tam znajdziesz swoja komisję , jej skład i sprawozdanie, bedziesz mogła porównac z faktami. Wszystko mozna znaleźć w internecie - to jest broń, która chca nam odebrac przez cenzure. pozdrawiam www.wybory2007.pkw.gov.pl. Trzeba tylko poswięcic trochę czasu i odnaleźc komisje i jej sprawozdania. Jak trafic - tez znajdziesz w poprzedniej dyskusji

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Franek

6. Twoja opinia i zachęta jest budująca

@ Tymczasowy Racja trzeba "Szarpać za gardło" Pozdrawiam
avatar użytkownika Maryla

7. Ktos dostanie je na swe biurko i po jakims czasie bedzie musial

Tymczasowy ;) No własnie, musi! Tusk zapłacił (?) 10 000,00 kary za brak odpowiedzi obywatelowi. I tak trzeba działać, w ramach prawa, ale nie odpuszczać, pytac, az sie uzyska odpowiedź. pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Barres

8. Dla Pani Marie.

Poniżej link do Szczecina: http://www.wybory2007.pkw.gov.pl/SJM/PL/KOMISJE/320000/326201.htm Nazwy obwodowych komisji wyborczych są linkami, które prowadzą do informacji o składach osobowych tych komisji. Pozdrawiam!
avatar użytkownika eM

9. dla porządku - mała korekta

Dzień dobry :) Ja tak nieśmiało i cichutko dla porządku powiem, że mamy oragnA, a nie organy państwowe... to trochę głupio jakby nerka z wątrobą działały na podstawie prawa ;-)) pozdrawiam serdecznie! ps. i jeszcze pytanie.. trafiłam na taką stronę: www.stopcenzurze.wikidot.com, na której podobno można składać podpisy przeciwko pakietowi telekomunikacyjnemu; nie wiem tylko kto to firmuje i czy warto się tam umieścić.Może jakaś podpowiedź?
Nie lękam się tego, co mogą mi zrobić ludzie, kiedy mówię prawdę. Boję się tego, co zrobiłby mi Bóg, gdybym skłamał.Jan Bosko
avatar użytkownika Jazzek

10. Szkoda tylko

że nie mamy bezpośredniego dostępu do bazy danych PKW. Wtedy moglibyśmy w ciągu tygodnia opracować je narzędziami statystyki i nawet precyzyjnie wskazać konkretne podejrzane komisje obwodowe. Natomiast obróbka danych w postaci prezentowanej na stronach PKW to wielotygodniowa męczarnia :/ Ale ale... Czy nie można by wyprosić z PKW wyciągu danych o wyborach? Przecież to żadne tajne informacje?
avatar użytkownika Jazzek

11. Najważniejsza nauka

na przyszłość - trzeba się postarać, aby w każdej obwodowej komisji wyborczej był nasz człowiek. No, może nie w każdej - ale żeby chociaż wielkie miasta były pod czujnym nadzorem. Bo to tam własnie młodzi wykształceni nie mają żadnych moralnych skrupułów...
avatar użytkownika Maryla

12. eM

Witam, dziekuje za korekte. Co do petycji, jest na BM24 zamieszczona za forum KWORUM, które opublikowało u siebie : http://www.kworum.com.pl/art2120,unia_ogranicza_internet.html Tu są informacje kto i dlaczego, wszyscy protestujący przeciwko cenzurze sie podpisuja, niezaleznie od opcji i sympatii politycznych. pozdrawiam ps. gdzie jest ten błąd? Bo widzę organa, nie widzę błędu w tekscie?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Barres

13. Może być organA, chociaż...

Wg Wikisłownika (http://pl.wiktionary.org/wiki/organ) słowo "organ" jako instytucja przybiera w l.m. postać "organy" lub zamiennie "organa". Tej zamienności nie ma w odniesieniu do funkcjonalnej części organizmu żywego lub instrumentu. "Organa" brzmi i wygląda dostojniej, ale w aktach prawnych konsekwentnie używana jest forma "organy" w odniesieniu do instytucji Państwa. Przykładem jest choćby art. 6 KPA, na który Stowarzyszenie Blogmedia24 powołuje się w swoim piśmie. Z biurokracją trzeba rozmawiać językiem dla niej zrozumiałym. Pozdrawiam!
avatar użytkownika Franek

14. Poprawiłem w tekście ale podaję za PWN

 administracja publiczna, prawo władcze wykonywanie zadań przypisywanych przez porządek prawny państwu i jego organom lub in. podmiotom wykonującym funkcje władcze (np. samorządowi terytorialnemu); w Polsce 1950–90 pod nazwą administracja państw.; administrację publiczną w Polsce tworzą: organy administracji rządowej (naczelne: Rada Ministrów, prezes Rady Ministrów, ministrowie kierujący działami administracji rządowej; centr.: w województwie — wojewoda i działający pod jego zwierzchnictwem kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży, organy administracji niezespolonej, działający pod zwierzchnictwem starosty kierownicy powiat. służb, inspekcji i straży), inne organy administracji państwowej (Państw. Inspekcja Pracy i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji) oraz organy administracji samorządowej (samorządu terytorialnego: organy uchwałodawcze — rady gminne i powiat. oraz sejmiki województw, organy wykonawcze — wybierane przez rady lub sejmiki, zarządy na czele odpowiednio z prezydentami, burmistrzami albo wójtami, starostami oraz marszałkami; samorządu zaw.; samorządu gosp.).

 

Pozdrawiam

avatar użytkownika Maryla

15. ewentualne korekty do listu proszę zgłaszać do końca

dzisiejszego dnia. Jutro list zostanie wysłany pocztą poleconą do PKW. pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Ob. Franciszek Rymarz PKW list wysłany

Poczta Polska poleconym. Oczekujemy na odpowiedź.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl