Petycja w sprawie Pomnika Ofiar Konzentrationslager Warschau

avatar użytkownika Maryla
Szanowny Panie Prezydencie



Honor w polskiej tradycji narodowej występuje obok Ojczyzny i Boga. Musi być zatem ważny również dla Prezydenta Polski - pomimo braku w tym zakresie konstytucyjnego zapisu. 



Oczekujemy przeto dotrzymania zobowiązań przedwyborczych - złożonych narodowi polskiemu, jako ówczesny Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, przed kamerami TV Trwam - odnośnie wybudowania Pomnika Ofiar Konzentrationslager Warschau... 



Podpisz petycje, autorstwa Wojciecha Kozłowskiego z Ottawy, w sprawie Pomnika Ofiar Konzentrationslager Warschau. Szczegóły na http://www.kworum.com.pl/art1732,petycje_w_sprawie_kl_warschau.html


KL Warschau (niem. Konzentrationslager Warschau) - walka o pamięć

    
Etykietowanie:

6 komentarzy

avatar użytkownika TW Petrus13

1. Już :)

życzę dobrej nocy :*


 

avatar użytkownika Maryla

2. Piotrze,

dzieki

dobranoc, choc pewnie jeszcze wpadniesz, jak Cie znam


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika TW Petrus13

3. zgadłaś

czy przypadek że wiesz że świadectwo dać chce Natalii dziadek :p


 

avatar użytkownika Maryla

4. Piotrze

znam Cie bardzo dobrze, tak dobrze, a nawet lepiej, niz Ty mnie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Warszawa: w 75-lecie zrywu

Warszawa: w 75-lecie zrywu 1944 r. upamiętniono wyzwolenie Żydów z obozu „Gęsiówka”

Podczas Powstania Warszawskiego – 5 sierpnia 1944 r. – doszło do wyzwolenia niemieckiego obozu KL Warschau, tzw. Gęsiówki. W poniedziałek, po 75 latach od tego wydarzenia, upamiętniono w Warszawie jego polskich zdobywców z Batalionu „Zośka”, którzy uwolnili wtedy ok. 350 Żydów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Uroczystości upamiętniające

Uczestnicy marszu dotrą do Parku Powstańców Warszawy.

 

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/wola/powstanie-warszawskie-obchody-77-rocznicy-marsz-pamieci-na-woli-5-sierpnia-5165245

W Warszawie trwają uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Zakończyła się już ceremonia przy pomniku poświęconym zamordowanym mieszkańcom Woli. Teraz ulicami Warszawy przechodzi Marsz Pamięci w hołdzie wszystkim cywilnym ofiarom zamordowanym przez Niemców podczas Rzezi Woli.

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już w czwartek, wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. W weekend, jak co roku, kulminacyjnym punktem uroczystości rocznicowych było oddanie hołdu powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Powązkach podczas godziny "W". Wtedy też w całym mieście rozległ się dźwięk syren.

Przez cały sierpień i wrzesień rocznicowe wydarzenia będą organizowane również przez poszczególne dzielnice oraz środowiska powstańcze. Swój program obchodów przygotowało też Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na czwartek 5 sierpnia ratusz zaplanował jedno z miejskich wydarzeń. O godzinie 14 na skwerze pomiędzy ulicami Anielewicza i Okopową odbyła się uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Batalion "Zośka" Obozu "Gęsiówka".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Marsz Pamięci na Woli

O godzinie 18 przy pomniku poświęconym zamordowanym mieszkańcom Woli, znajdującym się w rozwidleniu alei "Solidarności" i ulicy Leszno, rozpoczęły się uroczystości rocznicowe. Biorą w nich udział przedstawiciele władz, weterani II wojny światowej, w tym powstańcy warszawscy, a także mieszkańcy stolicy. Obecni są między innymi przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Sejmu i Senatu, Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego, MSWiA, IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutu Pileckiego, UdSKiOR, a także władz Warszawy. W ceremonii bierze udział również ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

Po uroczystości przy pomniku ofiar rzezi Woli - jak co roku - odbywa się Marsz Pamięci w hołdzie wszystkim cywilnym ofiarom z Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przechodzą w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. W trakcie są wyczytywane nazwiska mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas powstania.

Zakończenie Marszu Pamięci zaplanowano na godzinę 20.30. Na koniec odbędzie się uroczystość w parku Powstańców Warszawy na Woli, gdzie prezentowana jest wystawa "Zachowajmy ich w pamięci" poświęcona cywilnym ofiarom z powstania. Od otwarcia wystawy trwa akcja społeczna, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i we wrześniu 1944 r.

Na terenie parku Powstańców Warszawy - jak podał stołeczny magistrat - można w czwartek zgłaszać się do stoisk informacyjnych, by podzielić się wiedzą o bliskich poległych lub zaginionych w powstaniu. Od godziny 18 na miejscu dyżurują pracownicy Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oficjalne obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego zakończą się 2 października. Tego dnia o godzinie 12 odsłonięty zostanie pomnik "Kobietom Powstania Warszawskiego" na placu Krasińskich. Natomiast o godzinie 18 opuszczona zostanie flaga państwowa, a także wyłączona zostanie iluminacja pomnika w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl