Amerykanskie Pancerne Brygady Bojowe w Polsce - I

avatar użytkownika Tymczasowy

  Czy do publicznosci w Polsce dotarla bardzo zla wiadomosc, ze po trzonie wojsk amerykanskich w Polsce pozostala pustka? Prawde mowiac, ona wprost zieje. Komunikat, do ktorego dotarlem, brzmi nastepujaco: "1.Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa ("Diabelska Brygada") z 1. Dywizji Piechoty powrocila do Fort Riley w stanie Kansas wiosna 2026 r., po dziewieciomiesiecznym rotacyjnym rozmieszczeniu w Europie w ramach wsparcia NATO". Potwierdzil mi to przeglad lokalnych mediow z miejscowosci, gdzie ci zolnierze stacjonowali, ktorego dokonalem. Jeszcze raz, dzis nie ma w Polsce ciagle oglaszanych 10 tys. zonierzy zza oceanu, chocby rotacyjnych. Jest ich ponad 40% mniej.

Amerykanskie Pancerne Brygady Bojowe (ABCT) sa troche jak niemieckie "piesci pancerne", troche jak Grupy Bojowe (Kampfgruppen) w czasie II wojny swiatowej. Te pierwsze byly wieksze od ABCT, te drugie byly roznych wielkosci, mniejsze albo wieksze. Te rotacyjne brygady stanowia glowna sile pancerne armii amerykanskiej. Ich struktura opiera sie na batalionach polaczonych rodzajow broni, przy czym glowna role odgrywaja bataliony pancerne.

sa najwieksza formacja wojsk amerykanskich w Polsce. Wczesniej tez byly, ale za wyjatkiem krotkiego okresu w latach 2022-2025, kiedy to liczebnie bywalo wiecej spadochroniarzy z 18. Korpusu Powietrznodesantowego strzegacych lotniska w Rzeszowie-Jasionce.

Poczatek nowej struktury, jaka byly ABCT-y nastapil w 2004 r., kiedy to w US Army przystapiono do reformy dotychczasowych struktur dywizyjnych. Postawiono na latwiejsze do operowania, bardziej wszechstronne i lepiej nadajace sie do szybkich interwencji ASAP-y. Ich podstawa byly dotychczasowe brygady. 

Polske od 2017 r. obsluguja wymiennie/rotacyjnie trzy ABCT 2. Brygady Pancernej. Oto one:

- 2.ABCT, 1.Dywizji Piechoty ("Diabelska Brygada", Brygada "Sztylet") na stale stacjonujaca w Fort Riley w stanie Kansas;

- 2. ABCT, 1. Dywizja Pancerna z Fort Bliss w Teksasie;

- 2. ABCT, 3. Dywizja Piechoty (Brygada "Spartan") z Fort Stewart (Georgia).

Do nich doliczyc nalezy 3.ABCT, 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson, ktora pelni role zastepcza dla ABCT z Fort Riley. I to wlasnie ona przybyla do Polski w styczniu 2017 r. I tu uwaga, nie licze jednostek, ktore pozostaly w Polsce po zakonczeniu Operacji Atlantic Resolve bedacej czescia programu zwiekszenia amerykanskiej wojskowej obecnosci w Europie  (European Reassurance Initiative) po rosyjskiej agresji na Ukraine. Te oddzialy nie mialy wielkosci brygady. Po ustalonym na 9 miesiecy okresie, tych z Fort Carson zastapila 2.ABCT, 1 D.P.  z Fort Riley. Ta 1.D.P. jest dywizja legendarna. Jej zolnierze w czasie II wojny swiatowej (WWII) ladowali w Afryce Polnocnej, walczyli w kampanii wloskiej i mocno krwawili na plazy OMAHA w D-Day.  Ta 2.ABCT, 1.D.P. pozniej odleciala/odplynela, ale powrocila do Polski w lipcu 2021 r. Od wrzesnia 2023 r. do lata 2024 r. sluzbe w Polsce pelnila 2.ABCT, 3.D.P. ("Brygada Spartan"). Wtedy to powrocila 3.ABCT, 4.D.P. z Fort Carson. Po nich znowu goscila u nas 1.ABCT, 3.D.P. I na koniec, miejmy nadzieje, ze nie ostateczny, rozlokowala sie w Polsce 1.ABCT, 1.D.P. To ona wlasnie ulotnila sie wiosna 2026 r.

Strony internetowe amerykanskich dywizji czy batalionow skapia informacji na temat ilosci posiadanego sprzetu. Jednostki skladajace sie na nie, alez chetnie, podaja nawet numery telefonow. Zobaczmy wiec jaki sprzet wyladowal w gdanskim porcie w dniu 12 IX 2017 r. Amerykanski transportowiec zmiescil 1,087 sztuk sprzetu, a wsrod nich: 87 czolgow M1A2 Abrams, 103 bojowe wozy piechoty M2Bradley, 18 haubic samobieznych 155 mm. M109A6 Paladin, pojazdy ewakuacyjno-naprawcze M88 Hercules, samochody HMMWV, pojazdy MTV i inne wehikuly. Wyglada na to, ze wyokretowywujaca sie grupa bojowa miala od razy wszystkie swoje czolgi. Wyglada to tak, o ile ilosc czolgow w batalionach pancernych US Army wynosi 50-60 sztuk, to ABCT-om przydzielono po 44 sztuki. Dwie kompanie po 3 plutony. A, ze w ABCT sa dwa bataliony czolgow, to te 87 sztuk w polskim porcie pasowalo jak najbardziej.

Pytanie zasadnicze brzmi, czy do Polski, po wyklarowaniu wszystkich niejasnosci przyleci/przyplynie 2.ABCT, 1. Dywizji Pancernej stacjonujaca w Fort Bliss (Teksas). To wlasnie ona juz byla w drodze do Europy. W dniu 1 V 2026 r. odbyla sie ceremonia pozegnalna ze zwijaniem sztandaru, Jak to w Teksasie, poczet sztandarowy wystepowal w kapeluszach, zas zolnierze z pocztu dzierzyli szable w reku.  Wieksza czesc sprzetu doplynela juz do Europy, kiedy zatrzymala ja decyzja, ktorej zrodlem bylo napiecie/zgrzyt w oficjalnych stosunkach polski rzad- Bialy Dom. Trzy dni temu, sekretarz stanu Marco Rubio na NATO-wskim spotkaniu wyjasnil: "To nie byla kara. To po prostu cos, co trwa i istnialo juz przed wszystkimi tymi ostatnimi doniesieniami i napieciami". Czyli cos wisialo nad ekipa rzadzaca w Polsce i w ktoryms momencie padlo ostatnie slowo do draki. W dniu 2 IV 2026 r. wypalil prezydent Donald Trump, a 13 V wydano oficjalny komunikat o zatrzymaniu rotacji i wydano rozkaz powrotu do domu.

Niech nie gadaja bzdur, ze decyzja nastapila z powodu planowanej redukcji wojsk amerykanskich w Europie. Planowanie to powazna sprawa i takiego bledu logistycznego sie nie popelnia. Proste jak konstrukcja bata. Komunikat biura Prasowego armii USA w Waszyngtonie z dnia 6 III 2026 r. nie pozostawia zadnych watpliwosci. Zawarte sa w nim informacje o wiosennym rozmieszczeniu szeregu jednostek Sil Zbrojnych USA. Na pierwszym miejscu widzimy: "2.ABCT, 1. Dywizji Pancernej wyslana do Europy, aby zastapic 1.ABCT, 1.DP w ramach regularnej rotacji sil". Jezli ktos ma watpliwosci, moze zadzwonic do rzeczniczki prasowej 1. Dywizji Pancernej, pplk. Jessiki Rovero pod numer: 915-744-8406. Chetnie udzieli informacji takze mjr. Scott Kuhn, rzecznik 1. Dywizji Kawalerii (tel.: 254-287-9398) Czy slysza mnie durnowaci polscy politycy koalicji i szujowate dziennikarzyny prorezimowe?

 

Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Opublikowany dziś nowy

Opublikowany dziś nowy projekt ustawy o wydatkach na obronność nakłada kolejne restrykcje i nadzór Kongresu nad wycofaniem wojsk USA z Europy i zawiera przepisy promujące stałą obecność żołnierzy w Polsce. Projekt mówi też o przesunięciu amerykańskich sił na wschodnią flankę NATO. Wydany tuż po kontrowersjach związanych ze wstrzymaniem wysyłki pancernej brygady USA do Polski, tekst projektu wyraża dezaprobatę Kongresu związany z tą decyzją, podkreśla wartość obecności dwóch pancernych brygad w Polsce dla odstraszania Rosji. W pośredni sposób zachęca też Pentagon zarówno do stałej obecności brygady, jak i epizodycznego stacjonowania batalionu artylerii dalekiego zasięgu (Long Range Fires Battalion) - z rakietami Tomahawk i SM-6 - który miał docelowo zostać rozmieszczony w Niemczech, zanim Pentagon na początku maja nie odwołał tego ruchu. Przedstawiony dziś dokument przewiduje pełne wypełnienie budżetowego wniosku prezydenta o rekordowe środki na obronność, łącznie opiewające na 1,5 bln dolarów (1,14 bln w ramach NDAA, reszta w ramach osobnego procesu), co byłoby podwyżką o ponad 50 proc.
https://wpolityce.pl/swiat/761231-przelomowy-projekt-w-sprawie-wojsk-usa...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

2. Projekt ustawy

Oby to przeszlo. Na dzis, nadzieja na 2 pancerne brygady bojowe w Polsce, w dodatku, stale, jest plonna.

avatar użytkownika Maryla

3. 1000 nowych czołgów dla

1000 nowych czołgów dla Polski. USA zmieniają zdanie

Amerykanie zdecydowali się jeszcze mocniej zaangażować polski
przemysł w program czołgów Abrams, przekazując mu produkcję kolejnych
kluczowych komponentów. Rosnąca współpraca nie jest przypadkowa - stoi
za nią ogromna skala planowanych zakupów pancernych realizowanych przez
Wojsko Polskie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

4. Niemcy przechytrzeni

Amerykanie dali Polsce kilka bardzo atrakcyjnych propozycji tak produkcyjnych, jak i uslugowych w dziedzinie wojskowosci. Rzad w Polsce zwiazal sobie rece umowa SAFE (czytam jako safe, a nie sejf) i jego reka znalazla sie w nocniku. Ciekaw jestem jak beda starali sie z tego wybrnac.