Dzisiejszy stan wojny na Ukrainie
Oj, wojuja sobie Ruskie na Ukrainie! Na ich nieszczescie jeszcze to troche potrwa.
Zaczynalo sie bardzo obiecujaco. Najpierw, w 2014 r. zajeli 44 tys. km. kwadratowych, czyli 7% napadnietego panstwa. Pisze "zajeli", a nie "zdobyli", bo na przyklad Polwysep Krymski zostal zajety bez walk. W ich rece wpadly wszystkie okrety wojenne Ukrainy, a wielu czlonkow ich zalog plynnie zmienila barwy dostajac wyzsze place i zold od nowych wlascicieli. Gorzej bylo na Donszczyznie i Luganszczyznie, gdzie trzeba bylo toczyc trudne walki. Pamietamy ukrainskich "Cyborgow" z lotniska w Doniecku.
Inwazja w lutym 2022 r. w zamierzeniu miala byc blyskawiczna operacja pacyfikacyjna. Pacyfikowani mieli byc ukrainscy "faszysci" wraz z wladzami kraju. Z zaskoczenia, indolencji niektorych ukrainskich dowodcow wojskowych i zdrad, udalo sie zajac do konca marca 2022 r. 27 % terytorium napadnietego kraju. Ba, swiat mogl nawet ogladac na video jak rosyjski transporter opancerzony mknie po szerokiej alei w Kijowie, stolicy Ukrainy. no, ale to bylo, jak to mowia, w porywach wiatru. Na Ukrainie nie brakowalo patriotow, takich jak dowodca garnizonu, ktory zakazal wychodzic swoim zolnierzom poza bramy koszar czy pipek ze sluzb, ktory nie wykonal rozkazu i nie wysadzil mostow prowadzacych z Krymu na Ukraine, byla zdecydowana mniejszosc. Ruskie podkulily ogon i opuscily znaczne obszary kraju.
Pozniej kacapki odbili i atakujac, zdobywali krok po kroku nie swoje terytorium. Ponad cztery lata wojny obfitowalo w rozne zwroty i nie sledzac, mozna bylo sie troche pogubic. Wypada wiec siegnac do liczb, ktore sa nieublagane. Stan na dzien dzisiejszy jest taki, ze Rosja zajmuje 19.4 % Ukrainy. To duzo, ale patrzac na szczegoly, sytuacja dla wojsk rosyjskich wyglada fatalnie. Otoz, przez ostatnie 3.5 roku (2023-2026) zdolaly one zajac w sumie tylko 9 318 km. kwadratowych. To jakas jedna czwarta wojewodztwa mazowieckiego w Polsce. I po co to bylo? Sytuacja strategiczna Rosji znacznie sie pogorszyla, podobnie jak i poziom zycia w Rosji. W krotkim czasie Chiny zwasalizowaly sobie to bedace niegdys mocarstwo. "Od zawsze neutralne", Szwecja i Finlandia przystapily do NATO, wydluzajac o setki kilometrow granice do bronienia. Drastycznie stopnialy tluste niegdys rezerwy finansowe kraju. Wyczerpaly sie magazyny wojskowe wypelnione nawet bardzo starym sprzetem. Na froncie Ukraincy, niekiedy spotykaja jakies wyciagniete z lamusa dziwolagi. Kraje Zachodu wprowadzily sankcje dotkliwe dla gospodarki kraju, w tym dla przemyslu wojennego. Rosja cofa sie gospodarczo.
Ludzie zamieszkujace terytorium Rosji na wlasne oczy moga ogladac jak broniaca sie Ukraina systematycznie wyniszcza jej infrastrukture. Jeszcze gorzej jest z ponoszonymi stratami sily zywej. Nie koniec na tym, ze zabito i raniono milion i kilkast tysiecy ludzi, ktorzy przeciez mogliby pracowac pomnazajac dochod narodowy. Sa tez miliony ludzi zdemoralizowanych i chorych na PTSD. Populacja, bo nie nazwe tego spoleczenstwem, bedzie odczuwala koszty tego przez kilka generacji.
I po co to kacapkom bylo? Przeciez bylo tak dobrze, Niemcy przy pomocy rosyjskich tanich surowcow spacyfikowalyby Europe Srodkowa i zwiekszyly przewage nad innymi krajami Europy. A tak, zrujnowany, zbankrutowany kraj moze w przyszlosci zawrze z Niemcami jakies porozumienie, nazwane, na przyklad, od nazwiska Schroedera, ale na warunkach o wiele gorszych niz to bylo przed napadem na Ukraine.
Jest zle, a bedzie jeszcze gorzej. Ostatnie kilka miesiecy przyniosly zaskakujace zjawisko "wychodzenia na plus" w stratach/zyskach terytorium przez Ukraine. Jak dotad, co jakis czas oglaszano wprowadzenie "game changerow". Kto wie czy tym razem nie pojawil sie przelomowy czynnik, ktory doprowadzi do zakonczenia wojny przez Rosje. Jest nim atakowanie Moskwy przez drony. Przytocze slowa trafnie informujacego o wojnie ISW , ktory tak napisal w ostatnim komunikacie o ataku dronow ukrainskich na stolice FR:
"Sily ukrainskie zaatakowaly kilka rosyjskich zakladow przemyslu obronnego i obiektow infrastruktury w miescie i w obwodzie moskiewskim w nocy z 16 na 17 maja [...] Sily ukrainskie zaatakowaly zaklady polprzewodnikow Angstrem, ktore produkuja mikroelektronike do broni o wysokiej precyzji, w parku technologicznym Elma w Zielenogradzie (na pn.-zach. od Moskwy), a geolokalizowane zdjecia opublikowane 17 maja pokazuja klab dymu nad zakladem [...] sily ukrainskie zaatakowaly rozniez stacje pompowa ropy naftowej Solneczngorsk, ktora pompuje, przechowuje i wysyla duze ilosci paliwa dla sil rosyjskich w poblizu Durykino (na pn.-zach. od Moskwy). Nastapil duzy pozar na stacji. Zaatakowano tez rafinerie ropy naftowej w rejonie Kapotnia w Moskwie. Nagrania z geolokalizacji pokazuja klab dymu nad rafineria po slyszanej eksplozji. [...] Zaatakowana zostala rozwniez stacja pompowa ropy we Wolodarsku (na pd.-wsch. od Moskwy) [...] Nastapil wybuch pozaru na pasie startowym lotniska Szeremietiewo, co spowodowalo tymczasowe ograniczenie w przestrzeni powietrznej, przekierowania lotow i opoznienia.[...] Dowodca Ukrainskich Sil Bezzalogowcow (USF), mjr. Robert Broudi poinformowal, ze sily ukrainskie trafily rosyjski patrolowiec klasy "Swietlak" projektu 10410, nalezacy do sluzby granicznej FSB w Kaspijsku w Republice Dagestanu (odleglosc 1 tys. km. od linii frontu. [...] Sztab generalny Ukrainy poinformowal, ze uzyto opracowane na Ukrainie drony: RS-1, FP - 1 i BARS-SM".
Ta lista jest znacznie dluzsza i obejmuje tez budynki mieszkalne. Wazne jest, ze mieszkancy Moskwy widza i odczuwaja skutki wojny i powinny zmieniac sie ich postawy wobec wladzy i wojny. Jak dotad mieszkancy duzych miast i emeryci najbardziej pyszczyli za prowadzeniem wojny. Urabiaja ich glowne media rezimowe. Poteznemu atakowi na Rosje, ktory przeprowadzilo w jedna dobe ponad tysiac ukrainskich dronow, funkcjonariusze frontu propagandowego poswiecili tylko jedna minute czasu telewizyjnego. A i to poswiecili "informacjami" o blizej nieokreslonych uderzeniach odwetowych wlasnych sil zbrojnych.
Idealem byloby pieklo, jakie wojska ukrainskie zrobily znanemu uzdrowisku czarnomorskiemu o nazwie Tuapse. Niemal dorownuje ono znanej Jalcie - takze liczba mieszkancow (61 571 mieszkancow). Po kilku atakach dronow, z ktorych czwarta fala nadleciala w nocy 30 IV 2026 r., zaplonela rafineria ropy naftowej oraz terminal sluzacy jej eksportowaniu. W miescie zrobilo sie ciemno i spadl czarny, tlusty deszcz. Dwie ulice zamienily sie w rzeki naftowe. Kilometry wybrzeza uzdrowiska pokryly plamy ropy. Penie latem sobie tam nikt nie poplywa. Wersja "soft" bylaby Moskwa zamieniana systematycznie w wyniszczone miasta rosyjskie lezace blizej linii frontu, jak Bielgorod i Donieck.
Mowi sie, ze Ruskim nie uda sie zdobyc do konca calego Donbasu nawet przez 10 lat. Ich dyktator, ktorego uwielbiaja, choc nie moga nosic na rekach, gdyz sie ukrywa po bunkrach, chcialby to osiagnac jakims "swietym ukladem pokojowym". Bylby on tak swiety, jak swieta jest "Matka Rosja".
- Tymczasowy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać

1 komentarz
1. Naruszony fundament wladzy Putina
Jeden z dzisiejszych tytulow w internecie: "Koniec spokojnego zycia w Moskwie. Ekspert: Ukraina uderza w fundament rezimu Putina".