Kiedy zolnierze rosyjscy beda mieli dosyc?

avatar użytkownika Tymczasowy

Rozwazania analitykow i dziennikarzy starajacych sie znalezc odpowiedz na pytanie o okolicznosci zakonczenia wojny naa Ukrainie koncentruja sie na na sammym Putinie, ewentualnych spiskach mu grozacych oraz na stanie duszonej sankcjami gospodarki rosyjskiej. Wypada siegnac do przyczyn zaniedbanych. Do nich nalezy motywacja walczacej armii.

Zajal sie tym John Blake z CNN w tekscie pt. "What causes armies to lose the will to fight? Here's what history tells us - and what Putin may soon find out", (Co sprawia, ze armie tyraca wole walki? Oto co mowi nam historia - i co Putin moze wkrotce odkryc)   zamieszczonym na CNN w dniu 29 X 2022 r.

Autor przypomnial o wydarzeniach z okopow I wojny swiatowej (WWI) na froncie zachodnim. Otoz na pewnym odcinku frontu w dzien wigilijny o godzinie 20:30 zolnierze Kaizera nagle zaczeli spiewac koledy i skladac zyczenia zolnierzom angielskim znajdujacych sie w swoich okopach. Na to Anglicy odpowiedzieli spiewem koledy "The First Noel". Niemcy poszli dalej, zapropnowali spotkanie na ziemi niczyjej. I tak sie stalo, zolnierze obu armii wymienili zyczenia oraz slodycze i butelki alkoholu. Rozegrano nawet mecz pilkarski.

Na innych odcinkach dlugiego frontu bylo podobnie. Co wiecej, tu i tam spontaniczne zawieszenie broni trwalo az do Nowego Roku. W sumie objelo to 100 tys. zolnierzy po obu stronach linii frontu. Jakze to inne jest to od opisanego przeze mnie kiedys tutaj autentycznego morderstwa dokonanego przez wyzszych oficerow alianckich w ostatni dzien Wielkiej Wojny. Otoz w dniu 11 XI 1918 r. od rana bylo wiadomo (kabel z Paryza), ze zawieszeni broni ma nastapic o godzinie 11-ej. Mimo to starsze zlewy daly rozkaz do ataku. Zolnierze niemieccy wolali ze swoich okopow do zolnierzy alianckich, z ktorymi dzien wczesniej wymieniali wurst i winka, by dali sobie spokoj. Nadaremnie, wiec zmuszeni byli otworzyc ogien... W ten to sposob bezsensownie stracilo zycie tysiace zolnierzy angielskich, kanadyjskich, francuskich i amerykanskich. Niemieckich tez.

W "Smithonian Magazine" napisano: "Do grudnia 2014 r. ludzie w okopach byli juz weteranami na tyle obznajomionymi z warukami wojny, ze utracili sporo entuzjazmu, z ktorym szli na wojne w sierpniu 1914 r.".

CNN zapytalo kombatantow i historykow wojskowych jakie to warunki sprawialy, ze zolnierze roznych armii na swiecie "po cichu zrezygnowalo", co przejawialo sie w wstrzymywaniu atakow na przeciwnikow i minimalizowaniu wlasnych dzialan, tak by zmniejszyc ryzyko smierci.

Jeff McCausland, weteran Wojny w Zatoce Perskiej (1990-1991) a pozniej profesor, Stwierdzil: "Strach i panika sa bardziej zarazliwe niz Covid".

Znawcy przedmioty zgodnie stwierdzili, ze sa przynajmniej trzy powody, dla ktorych armie traca wole walki.Sa to:

I. Traca wiare w slusznosc sprawy, w imie ktorej walcza.

Autor podal dwa przyklady. Pierwszy byl z wojny w Zatoce Perskiej, gdzie J.McCausland dowodzil batalionem. W pewnym momencie pojawilo sie tak duzo jencow, ze bylo to nie do opanowania. Dano im sie napic wody i wskazano w jakim kierunku maja isc na tyly.

Drugi przykladem bylo zalamanie sie dobrze uzbrojonej wyszkolonej armii afganskiej w 2021 r. Talibowie walczyli o wyzwolenie swej ojczyzny od najezdzcy. Zolnierzom armii rzadowej chodzilo jedynie o pieniadze, ktore dostawali o ile dowodca kompanii wczesniej ich zoldu nie ukradl.

II. Traca wiare w swoich przywodcow.

Prezydent Zelenski jest przywodca nie unikajacym kontaktow z zolnierzami i doradcami. Putin jest izolujacym sie paranoicznym dyktatorem. Oficerowie rosyjscy na froncie czesto sa niekompetentni, zostawiaja swych podwladnych w okopach i  chowaja sie na tylach. Grabia mienie ukrainskie z nie mniejszym niz szeregowcy zapalem. Tyle, ze w tym wzgledzie maja znacznie wieksze mozliwosci.

Ponizej na zdjeciu Putin w czasie narady ze swoimi zaufanymi ludzmi. Dlugosc stolu jest miara strachu Putina.

The best leaders often inspire their armies by visiting the front lines. Russian President Vladimir Putin has drawn criticism for keeping physical distance from his troops and even from his closest advisors, as this image suggests.

III. Traca wiare, ze maja wsparcie swojego kraju.

Przykladem bylo kompletne zalamanie sie armii poludniowokoreanskiej w 1975 r. Ofensywa Viet Congu sprawila, ze masowo porzucano bron i mundury. Oficerowie przebierali sie w ubrania cywilne i chowali wsrod cywili.

Tyle CNN, zas my widzimy na clipach i zdjeciach jak mezczyzni rosyjscy masowo staraja sie unikac zaciagniecia do wojska. Widzimy tez rozne videos malych wiecow zolnierskich z roznych jednostek wojskowych oraz swiezo zmobilizowanych ludzi. Przypomina mi to wieksze wiece soldatow armii carskiej w 1917 r.

Rewolucja. Bez niej Polski mogło nie być - plus.gazetakrakowska.pl

 

napisz pierwszy komentarz