Rządowy projekt ustawy zgłoszony do Senatu przez organizację społeczną

avatar użytkownika sprzeciw21

Tego chyba nikt się nie chyba nie spodziewał, a tym bardziej rząd. Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, znajdujący się w Komitecie Stałym Rady ministrów - do senackiej komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, zgłosiło w ramach formuły petycji - Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE.

 

Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów zapowiadany był już przed rokiem (UD-75) a ustawa miała wejść w życie już 1 stycznia 2017 r. Prace jednak się przedłużyły, rząd rozmawia z samorządami, które zainteresowane są opóźnieniem a nawet utopieniem projektu. Zatem w celu przyspieszenia prac i doprowadzenia do przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności, Stowarzyszenie Interesu Społecznego postanowiło zgłosić projekt rządowy z listopada 2016 r. 

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12288711/12373413/12373414/dokument262651.pdf wykorzystując formułę petycji, załączając poprawki do tego projektu zgłoszone przez sekretarza stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Macieja Wąsika 

oraz przez Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE

Liczymy, że Senat podejmie w szybkim czasie inicjatywę ustawodawczą, dzięki czemu zakończy się „haracz” w postaci opłat i „horror” aktualizacji opłat wieczystego użytkowania - stwierdza Daniel Alain Korona, ze Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE.

 

Wśród poprawek zgłoszonych do projektu, Stowarzyszenie zaproponowało m.in. przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności wszystkich nieruchomości, a w przypadku nieruchomości mieszkaniowych - nieodpłatne przekształcenie. Gdyby nie zostało to przyjęte, wówczas stowarzyszenie proponuje zmniejszenie okresu opłaty przekształceniowej do 10 lat i zmniejszenie opłaty poprzez zastosowanie do dotychczasowych opłat - stawki 0,3%.

 

Ciekawe jaka będzie reakcja senackiej komisji na zgłoszenie projektu rządowego przez stowarzyszenie oraz jaka będzie stanowisko rządu przy rozpatrzeniu petycji czyli m.in. własnego projektu?

 

(za Serwis21)

 
 
Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz