Święto Matki Boskiej Anielskiej - Porcjunkuli

avatar użytkownika intix

    

 

 

***

 

SŁOWO

 

***

 

 

Tytuł Matka Boska Anielska przypomina, że Maryja jest również Królową Aniołów. Wskazują na to Ewangelie, które ukazują służebną rolę Aniołów wobec Maryi: w scenie Zwiastowania, podczas ukazania się Aniołów pasterzom oraz gdy Anioł przekazuje Józefowi polecenie ucieczki z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu, czy zawiadamia go o śmierci Heroda.

Święto Matki Boskiej Anielskiej  jest obchodzone bardzo uroczyście jako święto patronalne jedynie w kościołach i klasztorach franciszkańskich.

Pierwotny tytuł kościoła Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem brzmiał - Najświętszej Maryja Panna z Doliny Jozafata.

Według tradycji kapliczkę mieli ufundować w VI wieku  pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej. Mieli oni przywieźć grudkę ziemi z grobu Matki Bożej, który sytuowano w Dolinie Jozafata w Jerozolimie.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania Matkę Bożą Anielską św. Franciszka z Asyżu - obrazy

 

Matka Boska Anielska. Taką nazwę miała kapliczka za czasów św. Franciszka. Nie jest wykluczone, że on sam jej dał taką nazwę.

Legenda głosi, że  często słyszano nad kapliczką.. głosy anielskie i dlatego dano jej tę nazwę.

Porcjunkula. Nazwa również znana za czasów św. Franciszka i być może przez niego wprowadzona. Etymologicznie oznacza tyle, co kawałeczek, drobna część. Może to odnosić się do samej kapliczki, która była bardzo mała, a również do posesji przy niej leżącej, także niewielkiej. Nazwa dzisiaj równie powszechna jak poprzednia (Matka Boska Anielska) w odniesieniu do jednego z najmniejszych dzisiaj sanktuariów świata.

 

Odpust Porcjunkuli

Właśnie ze względu na ten odpust bazylika i sanktuarium nabrały tak wielkiej sławy w świecie chrześcijańskim. Legenda głosi, że pewnej nocy w lecie w roku 1216 Franciszek usłyszał w swojej celi głos:

"Franciszku, do kaplicy!"

Kiedy tam się udał, ujrzał Pana Jezusa siedzącego nad Ołtarzem,

a obok z prawej strony Najświętszą Pannę Maryję w otoczeniu Aniołów;

 

Znalezione obrazy dla zapytania Matkę Bożą Anielską św. Franciszka z Asyżu - obrazy

 

Odtąd, tak najczęściej przedstawia się Matkę Bożą Anielską św. Franciszka z Asyżu.

Wtedy też Franciszek usłyszał głos:

"Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi, staracie się o zbawienie dusz,… w nagrodę.. proś Mię dla nich i dla czci Mego Imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów i podporą Mojego Kościoła".

Franciszek upadł na twarz w adoracji Chrystusa, Maryi i Aniołów, i rzekł:

"Trzykroć Święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja,. który jestem tylko proch i popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą  i po nawiedzeniu tej kaplicy mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów".

Z kolei zwrócił się Franciszek do Najświętszej Maryi Panny:

"Proszę Błogosławionej Dziewicy, Matki Twojej, Orędowniczki rodzaju ludzkiego, aby poparła sprawę moją przed Tobą".

Maryja poparła modlitwę Franciszka. Wtedy rzekł Chrystus Pan:

"Franciszku, to, o co prosisz, jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez Mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi".

 Podanie głosi, że zaraz nazajutrz udał się Franciszek z bratem Masseuszem do  papieża Honoriusza III:

"Ojcze święty - powiedział - odbudowałem przed kilku laty mały kościółek w twoich posiadłościach, poświęcony Matce Bożej i błagam Waszej Świątobliwości, aby go raczył wzbogacić wielkim odpustem, nie zobowiązującym do dawania jałmużny".

"Zgadzam się - miał odpowiedzieć papież - ale na ile lat go żądasz?"

Na to Franciszek:

 "Ojcze święty, proszę cię, byś odpustu tego nie liczył na lata, ale na dusze, aby wszyscy, którzy rozgrzeszeni i przejęci skruchą serdeczną wejdą do kościoła Matki Boskiej Anielskiej, otrzymali zupełne odpuszczenie grzechów i na tym, i na tamtym świecie".

"To, o co prosisz, jest wielkie i dotychczas niepraktykowane w Kościele".

Na to Franciszek:

 "Dlatego przychodzę tu i proszę nie w moim imieniu, ale w imieniu Jezusa Chrystusa, który mię tu posłał".

Po usłyszeniu tych słów, papież miał powiedzieć:

„Podoba się nam, byś otrzymał to, o co prosisz”.

Tyle legenda. Faktem jest natomiast, że papież udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kaplicy, które odbyło się dnia 2 sierpnia 1216 roku.

Swój szczególny stosunek do Porcjunkuli Franciszek wyraził sześć miesięcy przed śmiercią, gdy poczuł się bardzo słabo. Tomasz z Celano, autor pierwszej biografii Świętego, podaje:

„Chociaż bowiem wiedział, że po wszystkiej ziemi założone zostało Królestwo Niebieskie, i wierzył, że w każdym miejscu Bóg udziela łaski Swoim wybranym, to jednak doświadczył, że miejsce kościoła Świętej Maryi w Porcjunkuli napełnione jest łaską bardziej obfitą i nawiedzane przez duchy z wysoka. Przeto często mówił:

„Baczcie, synowie, byście kiedyś nie opuścili tego miejsca. Jeśliby was wyrzucono na zewnątrz z jednej strony, wchodźcie z powrotem z drugiej, bo miejsce to jest naprawdę święte i mieszkaniem Boga. Tutaj, gdy byliśmy nieliczni, Najwyższy pomnożył nas w liczbę; tutaj zapalił naszą wolę ogniem Swej Miłości; tutaj każdy, kto będzie się modlił pobożnym sercem, otrzyma to, o co będzie prosił, a ten, kto zgrzeszy, srożej będzie karany. Dlatego, wszyscy synowie, uważajcie to miejsce mieszkania Boga za godne czci i tutaj z całego serca uwielbiajcie Pana i dziękujcie Mu”.

 

Liczba osób, które w Porcjunkuli doświadczały nawrócenia serca, była dla autorów franciszkańskich ..najlepszym „dowodem” przemawiającym za autentycznością odpustu związanego z tym miejscem. Odpowiadało to zresztą proroczej wizji jednego z pierwszych współbraci Franciszka:

„Widział [on] niezliczoną ilość ludzi dotkniętych bolesną ślepotą, jak trwali wokół tego kościoła z oczyma skierowanymi ku niebu, na klęczkach. Wszyscy łzawym głosem, z rękami wyciągniętymi w górę, wołali do Boga, prosząc o miłosierdzie i światło. I oto przyszedł na nich z Nieba olbrzymi blask, rozpostarł się na wszystkich i każdemu udzielił światła i dał upragnione zdrowie”.

 

Odpust Porcjunkuli „dzisiaj”

16 kwietnia 1921 roku papież Benedykt XV w dokumencie Constat apprime oficjalnie potwierdził wielowiekową tradycję „odpustu Porcjunkuli”.

Zatem każdy, kto nawiedza ten mały kościółek pod Asyżem w jakimkolwiek dniu roku, może pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.

Nie trzeba jednak jechać do Włoch, by otrzymać „odpust Porcjunkuli” – wystarczy 2 sierpnia nawiedzić którykolwiek kościół franciszkański albo własny kościół parafialny.

W 1967 roku papież Paweł VI, ogłaszając swoją naukę na temat odpustów (Indulgentiarum doctrina), ustanowił bowiem dwa dni w roku, kiedy pod zwykłymi warunkami w kościele parafialnym można uzyskać odpust zupełny: pierwszy z nich to dzień święta tytularnego danego kościoła, natomiast drugi to właśnie dzień Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli.

W tym dniu Świątynię parafialną należy nawiedzać z sercem pojednanym z Bogiem w Sakramencie Pokuty; z pragnieniem doświadczenia łaski odpustu zupełnego, o który prosił Franciszek; ze szczerym postanowieniem przemiany ducha, tzn. wyzbycia się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego… oraz chęcią trwania przy Bogu w łasce uświęcającej.

To podstawowe warunki uzyskania odpustu zupełnego. Nie można go bowiem otrzymać niejako „automatycznie”, przez samo zewnętrzne wykonanie jakiegoś uczynku, ale musi on być aktem obejmującym całego człowieka i całe jego życie.

Następnie należy uczestniczyć w Eucharystii i przyjąć Komunię Św. potem odmówić „Wierzę w Boga” oraz pomodlić się w intencjach określonych przez Ojca Świętego, odmawiając np.: „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”.

***

Pewna pobożna osoba, którą Najświętsza Maryja Panna darzyła swymi łaskami miała w roku 1853 widzenie i ujrzała szatanów rozproszonych po całej ziemi i czyniących na niej niewypowiedziane spustoszenia. Równocześnie wzniosła serce i myśli do Najświętszej Maryi. Panny i usłyszała od Niej, że czas najwyższy wzywać Królową Aniołów, by posłała na ziemię Zastępy Niebieskie.

"Matko Moja - zawołała owa osoba - Ty, która jesteś tak dobrą, czyżbyś nie mogła uczynić tego bez naszej prośby?”

„Nie - odrzekła Najświętsza Panna - bowiem warunkiem postanowionym przez Samego Boga dla otrzymania łask jest modlitwa.”

„Naucz mnie zatem, Matko Moja, jak mamy Cię prosić?” zawołała owa pobożna dusza i w tej samej chwili zdało się jej jakoby Najświętsza Panna nauczyła ją modlitwy "Potężna Niebios Królowo". Ta modlitwa rozszerzyła się bardzo prędko, uzyskała aprobatę wielu biskupów i arcybiskupów a Ojciec Św. Pius X reskryptem z 8.07.1908 r. nadał 300 dni odpustu dla tych, którzy ją pobożnie odmówią.

 

Modlitwa:

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów, Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły do piekła.

Święci Aniołowie i Archaniołowie - brońcie nas i strzeżcie nas. Amen. 

 

 

 

Źródła:

http://glosojcapio.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1219&Itemid=63

http://parafia.stawiski.pl/porcjunkuli

http://adam-czlowiek.blogspot.com/2013/08/odpust-porcjunkuli-matka-boza-anielska.html

 

14 komentarzy

avatar użytkownika intix

1. Litanie do Matki Bożej Anielskiej


Znalezione obrazy dla zapytania Matka Boża Anielska - obrazy

Litania do Królowej Aniołów

Panie zmiłuj się nad nami
Chryste zmiłuj się nad nami
Panie zmiłuj się nad nami
Chryste usłysz nas
Chryste wysłuchaj nas
Ojcze z nieba, Boże zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami

Królowo Aniołów - módl się za nami
Królowo Archaniołów - módl się za nami
Królowo Księstw - módl się za nami
Królowo Zwierzchności - módl się za nami
Królowo Mocarstw - módl się za nami
Królowo Tronów - módl się za nami
Królowo Cherubinów - módl się za nami
Królowo Serafinów - módl się za nami
Królowo wszystkich Zastępów Niebieskich - módl się za nami
Królowo Aniołów, poczęta bez grzechu pierworodnego - módl się za nami
Królowo Aniołów, której chwała i cuda mnożą się z każdym dniem - módl się za nami
Królowo Aniołów, która uzdrawiasz chorych, wskrzeszasz zmarłych i nawracasz grzeszników - módl się za nami
Królowa Aniołów, podziwiana przez Boga, Aniołów i Świętych - módl się za nami
Królowo Aniołów, Wspomożycielko nasza w każdej potrzebie - módl się za nami
Królowo Aniołów nie opuszczająca tych, którzy w tobie pokładają zaufanie módl się za nami
Królowo Aniołów, która przywracasz wzrok ślepym i łagodzisz cierpienie - módl się za nami
Królowo Aniołów, która lubisz być tak nazywana ; - módl się za nami
Królowo Aniołów, która udzielasz wszelkich łask wzywającym Ciebie ; - módl się za nami
Królowo Aniołów, chroniąca przed piekłem tych, którzy noszą Twój Szkaplerz - módl się za nami
Królowo Aniołów, usuwająca wszelkie przeszkody z drogi tych, którzy pragną poświęcić się Twojemu Synowi - módl się za nami
Królowo Aniołów, która pouczyłaś tak wielu Świętych - módl się za nami
Ty, którą Bóg Ojciec cieszy się jako ukochana Córką - módl się za nami
Ty, którą Syn Boży czci jako Swa Matkę Niepokalaną - módl się za nami
Ty, którą Duch Święty miłuje jako wierną Oblubienicę - módl się za nami
Ty, która przewodzisz Zastępom Niebieskim - módl się za nami
Zycie nasze - módl się za nami
Radości nasza - módl się za nami
Nadziejo nasza - módl się za nami
Nasza Orędowniczko u Pana - módl się za nami
Ty, której nikt nie wzywa na próżno - módl się za nami
Ty, której, po Bogu, najwięcej zawdzięczamy - módl się za nami
Ty, która dokonałaś tak wielu cudów - módl się za nami
Ty, której kłaniają się Aniołowie - módl się za nami
Królowo Aniołów, mocna Sercem Twojego Syna, wybaw nas od zagrażającego nam zła.
Królowo Aniołów, doskonała wyznawczyni Boskości, wyjednaj dla nas umiłowanie Boga.
Królowo Aniołów, największe Dzieło Ducha Świętego, wyjednaj dla nas doskonale posłuszeństwo wobec Jego podszeptów.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami Panie

Chryste, usłysz nas
Chryste, łaskawie wysłuchaj nas

K. Módl się za nami Święta Boża Rodzicielko,
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się:
Boże, który dałeś nam dostojną Królową Aniołów, władająca w Niebie i na ziemi, spraw byśmy mogli zaznać Jej niezwykłej opieki, gdy pogrążeni w niedoli, wezwiemy Ją tym chwalebnym tytułem.
Przez Chrystusa, Pana Naszego. Amen.

 
Litania do Matki Bożej Anielskiej

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże,  zmiłuj się nad nami
Synu Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco jedyny Boże, zmiłuj się nad nami

Święta Maryjo, módl się za nami
Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami
Święta Panno nad pannami, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, przez Anioła łaski pełną nazwana, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, której Anioł zwiastował, że poczniesz Syna Bożego, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, przez Anioła o zachowaniu panieństwa zapewniona, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, przez Aniołów w Betlejem otoczona, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, od Aniołów różne posługi odbierająca, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, przez Aniołów do Nieba wzięta, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, przez Aniołów dusze Swych wiernych sług do Nieba wprowadzająca, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, Opiekunko żywych i umarłych synów i córek św. Franciszka, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, na prośbę św. Franciszka odpust zupełny u Syna Swego wypraszająca, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, najmiłosierniejsza Matko ubogich – pobożnie żyjących, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, Ucieczko najpewniejsza szczerze pokutujących grzeszników, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, wypraszająca Miłosierdzie  u Sprawiedliwego Sędziego, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, Arko Przymierza, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, dająca zwycięstwo nad szatanem, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, Bramo do Nieba wiodąca, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, Jutrzenko przyświecająca nam podczas doczesnej pielgrzymki, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, jedyna Lekarko w śmiertelnych boleściach, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, najpewniejsza Orędowniczko na Sądzie Boskim, módl się za nami
Święta Maryjo Królowo Anielska, Wybawienie dusz z Czyśćca, módl się za nami

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

K: Módl się za nami Królowo Anielska.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

K: Módlmy się.
Najświętsza Maryjo Panno, Królowo Anielska. Wejrzyj na nas tu obecnych, którzy oddajemy cześć Twojemu Synowi utajonemu w Najświętszym Sakramencie. Zachowaj nas od nieszczęść, chorób, wszelkich niebezpieczeństw,  a w szczególności od popełnienia grzechu. Serca nasze rozpal miłością Boga i bliźniego. Pamiętaj o Najłaskawsza Matko o naszej Ojczyźnie, naszych rodzinach i wyproś u Syna Swojego wszelkie potrzebne łaski i błogosławieństwo. Wszystkim zmarłym uproś zmiłowanie i przyjmij do Królestwa Niebieskiego. My zaś będziemy wychwalać Twoją dobroć przez wszystkie wieki wieków. Amen


avatar użytkownika gość z drogi

2. Dobrego,niedzielnego Dnia :)

Królowo Aniołow módl się za nami
Maryjo Królowo Polski ochraniaj nasz Kraj

gość z drogi

avatar użytkownika intix

3. Krolowej Anielskiej śpiewajmy

***
Pozdrawiam serdecznie Wszystkich obecnych na Blogmedia...:)
Pięknej... Błogosławionej Niedzieli życzę...

Z Panem Bogiem... i z Maryją...

avatar użytkownika Maryla

4. Matka Boża Anielska

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów, Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły do piekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie - brońcie nas i strzeżcie nas. Amen.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

5. i z Maryją :)

TAK..zawsze i Wszędzie :)

gość z drogi

avatar użytkownika intix

6. Maryjny strumień w poezji - Na Ziemi naszej

Norwid chce naśladować Ukrzyżowanego, który przed Męką modlił się, poddając się woli Ojca. Z rodakami przeżywającymi opuszczenie, które porównać można z osamotnieniem Jezusa na Górze Ukrzyżowania, o czym świadczą przywołane słowa psalmu wypowiedziane przez Zbawiciela, poeta za cenę ponoszonych ofiar chce uzyskać cud zmartwychwstania.

Maryjny strumień w poezji
Na Ziemi naszej

Wiersz „Maryjo, Pani Aniołów!...” napisał Cyprian Kamil Norwid w Berlinie i z pięknym inicjałem wpisał go do albumu Marii Trębickiej w 1845 roku.
W Berlinie poeta chciał się zapisać do Akademii Sztuk Pięknych i w ten sposób uzyskać stypendium rządowe z Warszawy, które pozwoliłoby mu kontynuować studia rzeźbiarskie we Włoszech. Miasto to okazało się jednak dla Norwida nieszczęśliwe. W połowie czerwca 1846 r. na poetę, który w tym czasie cieszył się już popularnością, przyszło doniesienie do ambasady rosyjskiej w Berlinie o przechwyceniu jego paszportu, który ofiarował znajomemu i o pośrednictwie Norwida w sprawach dotyczących niedawnych wypadków rewolucyjnych oraz o kontaktach artysty z podejrzanym o udział w powstaniu krakowskim Władysławem Wężykiem. Norwid wezwany do ambasady rosyjskiej i zaszantażowany informacjami, dostał propozycję wstąpienia do cesarskiej służby dyplomatycznej z obietnicą świetnej kariery. Poeta odmówił. W tej sytuacji chciał się przedostać bez paszportu do Królestwa Polskiego. Złapany w pobliżu granicy, odwieziony został do Berlina. Przez wiele dni trzymany w ciężkim więzieniu, nabawił się choroby uszu, która spowodowała częściową głuchotę, dokuczającą mu już potem do końca życia. Protekcja przyjaciół i wpływowych ludzi pomogła jedynie w przeniesieniu go do kliniki więziennej. Uwolnienie przyszło dopiero na skutek interwencji księcia Radziwiłła 27 lipca. Po wyjściu z więziennego szpitala Norwid został zmuszony do opuszczenia Prus.

W wierszu „Maryjo, Pani Aniołów...” odnajdujemy obraz cierpienia, które ogarnęło Ojczyznę artysty i odczytujemy dziwne przeczucie zła, jakie w niedługim czasie dotknęło Norwida. Wiersz ten może śmiało zostać odczytany jako uprzedzająca modlitwa poety.
Już motto zaczerpnięte z modlitwy św. Franciszka z Asyżu wprowadza klimat przezwyciężania cierpienia i zła dobrem. Jego polski przekład brzmi następująco:

 "Pan mój niech będzie sławiony przez tych, którzy przebaczają dla Jego miłości i którzy trudy znoszą z cierpliwością, a chorobę w pogodzie ducha".

W wierszu modli się Norwid do Pani Aniołów i prosi o zmartwychwstanie Polski, której za jego życia nie było na mapie politycznej Europy. Maryja przecież została ogłoszona Królową Polskiej Korony.
Artysta, który przeżywał boleśnie zniewolenie swej Ojczyzny, "zapatruje się na krzyżowanie" jej i szuka dla niej pomocy u Matki Ukrzyżowanego.
Gdy Norwid wypowiadał swoją modlitwę wierszem, rozwijała się idea mesjanizmu, w myśl której cierpienia zniewolonej przez zaborców Polski były analogiczne do Męki Chrystusa. Mesjaniści wierzyli, że przeżywająca swój dramat Polska, poddając się woli Najwyższego, oczyści się, wzmocni i doczeka odrodzenia. Plastycznie mówił o tym ksiądz Kajsiewicz. Przytoczmy dla przykładu fragment jego kazania:

"Naciągnął Pan mój naród na krzyż, jak strunę na lutnię - o­n, Boski lutnista - naród mój najmłodszy z katolickich, Beniaminka narodów i strojąc go na Boskiej swej harmonii, co raz próbuje: struna jęczy przeraźliwie [...] czuję, jak jęczy, ale jeszcze nie doszła, a dojść musi albo pęknie. Polska wytrzyma próbę albo upadnie; emigracja się nawróci lub marnie zginie".

Cyprian Norwid miał w pamięci wstrząsające obrazy kibitek wyjeżdżających nocą (w czerwcu 1839 r.) z Warszawy z członkami tajnej organizacji (tzw. świętokrzyżców), do której należało kilku młodych poetów i prozaików.
Modląc się o zmartwychwstanie Ojczyzny, Norwid chce naśladować Ukrzyżowanego, który przed Męką modlił się, poddając się woli Ojca.
Z rodakami przeżywającymi opuszczenie, które porównać można z osamotnieniem Jezusa na Górze Ukrzyżowania, o czym świadczą przywołane słowa psalmu wypowiedziane przez Zbawiciela, poeta za cenę ponoszonych ofiar chce uzyskać cud zmartwychwstania.

W tym pomoże Maryja, Pani Aniołów, która "od góry - jasnej ku biegunom - nocy" zejdzie.
"Góra - jasna" w wierszu Norwida to zapewne Niebo, gdzie przebywa Matka Zbawiciela, w przeciwieństwie do "biegunów - nocy", gdzie zło jeszcze ludzi rani. Ale też czytelne jest tu odwołanie się poety do przebywania Matki Bożej na Jasnej Górze w ojczystym kraju.

ks. Stefan Misiniec


Cyprian Kamil NORWID
[MARYJO, PANI ANIOŁÓW!.,.]


Laudato sia il mio Signore per quelli
Che perdonam per suo amore
E che sopportano i travagli
Con pazienza - e l`infirmita
Con allegrezza di spirito.

San Francesco d'Assisi (1230)

Maryjo, Pani Aniołów! - u Ciebie
O Twej korony prosim zmartwychwstanie - -
*
A niech się wola Syna Twego stanie
Na z i e m i  -  n a s z e j, tak, jako jest w Niebie.
*
I niechaj wielkie będzie zmiłowanie
Od góry - jasnej ku biegunom - nocy:
*
Bo zapatrujem się na krzyżowanie
I  E l o j  -  1 a m m a !...*- wołamy - pomocy!...
.....................................
*
Maryjo, Pani Aniołów, u Ciebie
O Twej korony prosim zmartwychwstanie - -
*
A niech się wola Syna Twego stanie
N a z i e m i  -  n a s z e j, tak, jako jest w Niebie...
Amen.

Berlin 1845
* E 1 o i.   Eloi,   lamma   Sabachtani?  - Boże mój,    Boże mój, czemuś mię opuścił? [Przyp. Poety].

http://tygodniksalwatorski.icm.com.pl/print.php?sid=5641

avatar użytkownika Wojciech Kozlowski

7. Św. Jan Paweł II zabiega już osobiście o Zmartwychwstanie Polski

Musimy Mu tylko pomóc

Wojciech Kozlowski

avatar użytkownika intix

8. Drodzy... Marylo, Zofio, Panie Wojciechu...

Bóg zapłać... za wspólne rozważania i modlitwy... także Wszystkim niewidocznym w komentarzach...

Zapraszam też serdecznie Drogich Czytelników mojego bloga...
do wysłuchania audycji:

Święto Matki Boskiej Anielskiej - Porcjunkuli


jednocześnie kolejny raz zapraszając do słuchania:
RADIO CHRYSTUSA KRÓLA PL 24H

***
Życząc Błogosławionej Niedzieli... Pozdrawiam serdecznie Wszystkich...:)

Z Panem Bogiem... i z Maryją...

avatar użytkownika Wojciech Kozlowski

9. A czyj to

taki głos anielski w audycji?

Wojciech Kozlowski

avatar użytkownika intix

10. Panie Wojciechu...

W pierwszym słowie
bardzo dziękuję za wysłuchanie
wpisu tego w wersji audio...

Na Chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego...
i na Cześć Maryi... Królowej Nieba i Ziemi... Królowej Anielskiej...
starałam się wybrać utwory i ich wykonania - piękne...
głos anielski Pan pyta...:)
Wiele ich w tej audycji się odzywa:
1. „Akatyst ku czci Bogurodzicy” - (fragment) - wspólna modlitwa zorganizowana przez braci dominikanów z krakowskiego klasztoru i Dominikański Ośrodek Liturgiczny w sobotę, 6 grudnia. 2014r.
Wydarzenie ma charakter modlitewny, a nagranie było wykonywane na żywo, dlatego nie prezentuje jakości studio nagraniowego.

2. „Akatyst ku czci NMP” - (fragment) - wykonawca: Ks. Kazimierz Heisig
3. "Tysiąckroć bądź pozdrowiona" - H.M.Górecki - wykonawca: GÓRECKI CHAMBER CHOIR - Chór Kameralny pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika
4. "La Vergine degli Angeli" - G.Verdi - wykonawca: Mirusia Louwerse,  André Rieu

***
Panie Wojciechu...
Bardzo dziękuję też za przywołanie kolejny raz słów św. Jana Pawła II
tym bardziej, że obecny rok jest Rokiem św. Jana Pawła II.
Spróbuję też nawiązać do Polski ZMARTWYCHWSTANIA...
i pozwolę sobie na refleksję, która się pojawia, myśląc o TYM.
Św. Jan Paweł II powtarzał nam, że musimy być:
"...musicie być mocni...
Wiarą... Nadzieją... Miłością...
"
a z TYM... różnie u nas bywa...
Nie wszyscy też wierzą w ZMARTWYCHWSTANIE Chrystusa...
Aby zmartwychwstać...
trzeba być mocnym w Tej Triadzie
- Wiara Miłość Nadzieja -
Którą Bóg tworzy i łączy...
Trzeba ŻYĆ w Chrystusie...
Trzeba z Miłością Wiarą Nadzieją NIEŚĆ KRZYŻ...
Trzeba umierać...
Trzeba pozbywać się w nas - starego człowieka...
Trzeba uznać Chrystusa społeczne panowanie
Trzeba z Miłością Wiarą i Nadzieją
przeprowadzić Intronizację
Jezusa Chrystusa Króla Polski
- zgodnie z Bożą Wolą...
Z Intronizacją wiąże się całkowite odejście od grzechu
nawet najmniejszego...
(co jest też jednym z warunków otrzymania odpustu Porcjunkuli...)

Prośmy pokornie Boga w Trójcy Świętej Jedynego o TĘ Łaskę...
i przyjmijmy ją... z Wiarą Miłością Nadzieją... gdy Bóg ześle ją na nas...
Bo Pan Bóg zsyła na nas Łaski... ale jakże często my Ich nie widzimy, bądź widzimy ale Ich nie przyjmujemy...
Zgodnie z własną wolą... zamiast z Bożą... postępujemy...
Tak bardzo PRZEMIANY serc potrzeba...
...W każdej chwili… Pan Bóg czeka na nas…
Na prawdziwy… całym sercem… powrót do Niego…
Aby mógł nas obdarzyć Łaską Zmartwychwstania Polski
Łaską Zmartwychwstania Narodu Polskiego…
Aby inne Narody poszły w ślad  za nami…


Prośmy pokornie Matkę Bożą o pomoc...
Także tą modlitwą:

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów, Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły do piekła.

Święci Aniołowie i Archaniołowie - brońcie nas i strzeżcie nas. Amen. 




***
Panie Wojciechu...
Szczęść Boże...

avatar użytkownika gość z drogi

11. "Prośmy pokornie Matkę Bożą o pomoc..."

Prośmy ,bo jesteśmy w kolejnej Wielkiej Polskiej Potrzebie...
droga Intix,raz jeszcze dzięki..Za Wszystko

gość z drogi

avatar użytkownika intix

12. Witaj Zofio...:)

Ja Tobie również... dziękuję... i
...Prośmy pokornie Matkę Bożą o pomoc...

Pozdrawiam serdecznie...

Z Panem Bogiem... i z Maryją...

avatar użytkownika gość z drogi

13. Królowo Aniołów, która pouczyłaś tak wielu Świętych - módl się z

Królowo Aniołów, która pouczyłaś tak wielu Świętych - módl się za nami

gość z drogi

avatar użytkownika intix

14. 2 sierpnia



     

       Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Anielskiej (Porcjunkuli)
       (Uroczystość ta ustanowiona została roku Pańskiego 1221)

       Święto dzisiejsze, w które wierni dostępują największego odpustu, jaki w Kościele Bożym istnieje, jest także uroczystym obchodem na pamiątkę nadzwyczajnej łaski, jaką za pośrednictwem Matki Bożej otrzymał od Pana Jezusa święty Franciszek z Asyżu.

       Oto historia tego wyjątkowego dobrodziejstwa, które świat zawdzięcza patriarsze asyskiemu:

       Kościółek Matki Boskiej Anielskiej pod Asyżem, zwany Porcjunkulą, otrzymał w darze święty Franciszek z Asyżu od benedyktynów opactwa Monte Subiaco. Opuszczony i zrujnowany ten kościół kazał Święty odbudować i umiłował go nad wszystkie inne świątynie. Poświęcony Maryi Pannie Anielskiej, był on niejako kolebką jego zakonu. Tu też doznał święty zakonodawca szczególnych łask od Chrystusa i Najświętszej Matki Jego. Przed zgonem polecił jak najwyraźniej braci zakonnej, ażeby tę kaplicę umiłowaną przez Jezusa i Świętą Jego Rodzicielkę mieli w jak największym poszanowaniu. W roku 1221 w pierwszych dniach października objawił się świętemu Franciszkowi w tej świątyni Pan Jezus i Najświętsza Panna, otoczona licznym orszakiem duchów niebieskich. Św. Franciszek prosił Zbawiciela za pośrednictwem Jego Matki, aby udzielił całkowitego odpustu wszystkim, którzy szczerze się wyspowiadają i zwiedzą kościół Najświętszej Maryi Panny Anielskiej albo kaplicę Porcjunkuli. Papież Honoriusz nie ociągał się z zatwierdzeniem tego odpustu i udzielił go jeszcze w tym samym roku, ale dopiero w dwa lata później, tj. w roku 1223 nadał ten odpust na wszystkie czasy i rozporządził, aby to święto obchodzono dnia 2 sierpnia, ten dzień bowiem wyznaczył Syn Boży, ukazawszy się św. Franciszkowi po raz drugi.

       Odpust ten ogłoszony został uroczyście dnia 1 sierpnia na rozkaz papieża przez biskupów miast Asyżu, Perugii, Todi, Spoleto, Foligno, Nocery i Gubbio. Ogłoszenie nastąpiło w kościele Maryi Panny Anielskiej, poprzedzone żarliwym i wymownym kazaniem świętego Franciszka.

       Słynny ten odpust Porcjunkuli rozciągnęli później papieże na wszystkie Kościoły trzech przez św. Franciszka założonych zakonów, jako też na wiele innych kościołów i kaplic świata katolickiego. Kto go dostąpić pragnie, winien się wyspowiadać, komunikować i zwiedzić kościoły obdarzone tym przywilejem. Przy zwiedzaniu tych kościołów niezbędna jest modlitwa przepisana przez papieża.

       Nie różni się ten odpust zbytnio od innych odpustów, jak chyba tym, że

       1) nadał go sam Pan Jezus i tym samym stwierdził trojaki dogmat: tj. rzeczywistość odpustów, władzę przysługującą papieżom do ich rozdawnictwa i konieczność spowiedzi ustnej;

       2) odpustu Porcjunkuli można było z łatwością dostąpić, gdy tym czasem inne zupełne odpusty w owych czasach były rzadkie i związane były z nimi uciążliwe warunki;

       3) oprócz odpustów jubileuszowych rzadko który jest tak ubłogosławiony od Boga i tak skutecznie zachęca do pokuty.

       Nawet tacy, którzy w porze wielkanocnej nie przystępowali do konfesjonału, korzystali z odpustu Porcjunkuli, aby się spowiadać i przyjąć Ciało i Krew Pańską.

       Oprócz tego ma ten odpust tę wyższość nad innymi odpustami, że można go dostąpić kilka razy na dzień, tj. tyle razy, ile razy od nieszporów 1 do wieczora 2 sierpnia zwiedzamy kościół obdarzony przywilejem Porcjunkuli. Jest to przeto pożądana sposobność ofiarowania wielu odpustów na korzyść dusz w czyśćcu zostających.

       Nauka moralna

       Jeśli się znajdujesz blisko jakiego kościoła zakonu Braci Mniejszych, nie omieszkaj w święto Matki Bożej Anielskiej iść do niego, aby dopełniwszy wymaganych warunków dostąpić tak wielkiego odpustu, bo darów Bożych nie powinniśmy zakopywać w ziemi, jak to uczynił sługa ewangeliczny z danym sobie talentem, za co został upomniany i odrzucony.

       Powinniśmy ich używać na chwałę Bożą i zbawienie bliźnich. Dziesięciu było uzdrowionych, a jeden tylko przyszedł podziękować Panu Jezusowi, z czego się pokazuje, że wielu jest powołanych, ale mało wybranych. Świat jest pełen dobrodziejstw Boga, ale mało jest i dziękujących. Od Pana Jezusa posłany do kapłanów, do Pana Jezusa wraca, aby Mu podziękować. „Głosem wielkim chwaląc Boga”, nie cichym, bo pragnie i chce, aby wszyscy wiedzieli o dobroci Pana Jezusa, pali się jego serce i chciałby cały świat obiegać, opowiadając dobroć Bożą. Wszyscy wyszliśmy od Boga, jako od Stwórcy i początku naszego, i wszyscy mamy wrócić do Niego jako końca naszego. Pośredniczka nasza, Najświętsza Maryja Panna, uczy nas wdzięczności, jaką mamy Bogu oddawać. Hymn Jej „Wielbij duszo moja Pana”, wygłoszony na cześć Boga, wymownie świadczy, że całe Jej życie było dziękczynieniem Bogu za odebrane łaski.

       Modlitwa

       Boże, który nam w roku każdym pamiątkę poświęcenia tej świątyni ponawiasz, i zawsze pełną świętych tajemnic przedstawiasz, wysłuchaj miłościwie ludu Twojego i spraw, aby każdy, który do tej świątyni dla uproszenia Twoich dobrodziejstw wejdzie, dostąpił pociechy w otrzymaniu wszystkiego, o co prosić będzie. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.


Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dni roku – Katowice/Mikołów 1910r.
Za:dialogsercamilosci