Sejm i Senat podjęły uchwały w sprawie kanonizacji Jana Pawła II

avatar użytkownika Maryla

W obliczu kanonizacji ojca świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość z powodu tego historycznego wydarzenia – czytamy w uchwale.

Przypomniano w niej, że „dziewięć lat temu, kilka dni po śmierci ojca świętego Jana Pawła II, posłowie i senatorowie w trakcie uroczystego Zgromadzenia Narodowego oddali mu hołd, tytułując go »głosicielem Ewangelii Jezusa Chrystusa, wielkim moralnym autorytetem, ojcem i nauczycielem«, a także »człowiekiem pokoju i nadziei« oraz »najważniejszym z ojców niepodległości Polski«”.

Senat wyraził w uchwalę nadzieję, że „kanonizacja ojca świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich radosnym i solidarnym świętem, a także zachętą do głębszego poznania jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz podejmowania i kontynuowania dzieła tego wybitnego Polaka”. Senat zaapelował też „do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia”.

Projekt uchwały wnieśli senatorowie PO, PiS, PSL i SP. Za przyjęciem uchwały głosowało 74 senatorów, nikt nie był przeciw, jeden senator wstrzymał się od głosu.

 

Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia Jana Pawła II.

Posłowie napisali w uchwale: “Dziewięć lat temu, kilka dni po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, posłowie i senatorowie zebrani na uroczystym zgromadzeniu oddali Mu hołd, nazywając Go głosicielem ewangelii Jezusa Chrystusa, wielkim moralnym autorytetem, Ojcem i Nauczycielem, a także +człowiekiem pokoju i nadziei+ oraz +najważniejszym z Ojców niepodległości Polski+. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że określenia te nie straciły niczego ze swojej aktualności”.

Uchwała mówi również o tym, że “Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia” – brzmi uchwała.

Posłowie odrzucili poprawkę SLD, które nadałaby uchwale nową treść.Do uchwały wprowadzone zostały poprawki m.in. zmiana tytułu uchwały, który brzmiałby: “Uchwała Sejmu RP w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II”. Zrezygnowano ze słów “w dniu jego kanonizacji”.

Treść uchwały Sejmu

http://www.radiomaryja.pl/wp-content/uploads/2014/04/uchwa%C5%82a.pdf

 Tadeusz Iwiński (SLD) i Anna Grodzka (TR) podczas debaty przekonywali, że projekt uchwały jest niezgodny z konstytucją i narusza 25 art. ustawy zasadniczej m.in. regulujący stosunki między państwem i kościołami.

Za uchwałą opowiedziało się 380 posłów, przeciwko było 34, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.


Przeciwna uchwale była większość posłów Twojego Ruchu. Żaden z nich nie zagłosował "za", a trzech nie oddało głosu: Jan Cedzyński, Robert oraz Łukasz Gibała. Uchwały nie chciała również wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (niezrzeszona), współpracująca z TR.

Większość posłów SLD obecnych na sali nie wzięła udziału w głosowaniu. Jedynie trzech członków tej partii zabrało głos - za przyjęciem uchwały: Romuald Ajchler, Anna Bańkowska i Tadeusz Tomaszewski.
 Siedmiu z jedenastu posłów niezrzeszonych było "za", jeden "przeciw", a dwóch nie głosowało - John Godson i Przemysław Wipler. Ryszard Kalisz wstrzymał się od głosu.

-----------------------------------------------------------------------

Niemal wszyscy (98 proc.) ankietowani przez CBOS uważają, że kanonizacja Jana Pawła II będzie ważna dla jego rodaków. Powszechne jest też przekonanie, że będzie ona istotna dla ich rodzin (89 proc.) i dla nich osobiście (88 proc.).
Tylko nieco mniejsze znaczenie - zdaniem respondentów CBOS - kanonizacja Jana Pawła II będzie miała dla Europy (80 proc.) i dla świata (76 proc.).

Przekonanie o doniosłości kanonizacji - zarówno w perspektywie osobistej, rodzinnej, narodowej i ponadnarodowej - dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Aż 97 proc. Polaków uważa, że mimo upływu dekady od śmierci Jana Pawła II, pamięć o nim jest wciąż żywa. Wyraźnie rzadsze jest natomiast przekonanie, że Polacy znają papieskie nauczanie (71 proc. wskazań) oraz że w życiu kierują się jego wskazaniami (48 proc.).

Osobistą znajomość treści papieskiego nauczania deklaruje dwie trzecie badanych (68 proc.; od 2010 r. wzrost o 12 pkt proc.).


Dla niemal wszystkich dorosłych Polaków (92 proc.) Jan Paweł II pozostaje autorytetem moralnym, w tym dwie trzecie badanych (67 proc.) nie ma co do tego wątpliwości.

 

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Wszystkie partie komunistyczne powinno się zdelegalizować.
Uklony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

2. Szanowny Panie Michale

komuna rozkwita w III RP pod rządami Bronka i Donka.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Kwitła od czasów Mazowieckiego po wszystkie rządy z wyłączeniem rządu PiS.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz