Od wroga uznanie, od Borusewicza – pogarda. Andrzej Melak

avatar użytkownika Maryla

Niemcy, Szwajcarzy i Rosjanie, pełni uznania dla Powstania Styczniowego i dokonań Rządu Narodowego, skrupulatnie analizowali przebieg zmagań Polaków w latach 1863-1864. Dzisiejsze polskie władze bagatelizują powstanie lub, co gorsza, publicznie odnoszą się do niego ze wzgardą typową dla ignorantów. 22 stycznia przypadnie 151. rocznica wybuchu powstania. Warto wziąć udział w uroczystościach, które ten fakt upamiętnią.

zdjecie

„Powstanie w ówczesnym zaborze rosyjskim – nie w Galicji – ono się nie udało, było bardzo słabe. Takie obchody, jakie powstanie” – wypalił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w głośnej rozmowie z dziennikarką Radia Lwów w 2013 roku w odpowiedzi na pytanie, dlaczego zainaugurowane przed rokiem uroczystości w 150-lecie Powstania Styczniowego, objęte patronatem przez Senat RP, są tak skromne.

Marszałek Borusewicz, historyk z wykształcenia, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, działacz opozycji demokratycznej, współpracownik zasłużonego dla opozycji innego historyka z KUL Janusza Krupskiego i Wolnych Związków Zawodowych, w politycznej zapiekłości zdecydowanie się zapędził. Ledwo Senat RP ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego, uznając doniosłość tego zrywu Polaków do niepodległości i jego wpływ na dalsze losy Ojczyzny, a tu taki kwiatek!

Jaki był powód lekceważącej oceny powstania z 1863 roku? Przecież choćby Józef Piłsudski uważał przez całe życie, że bez doświadczenia Powstania Styczniowego nie byłoby możliwe odrodzenie Polski niepodległej w 1918 roku i obrona jej suwerenności w latach wojny o granice, w kolejnych latach, aż po Bitwę Warszawską i kampanię niemeńską przeciw bolszewickiej Armii Czerwonej.

Co więcej, jak można wyczytać z dokumentów, fenomen Powstania Styczniowego i podziemnych struktur Rządu Narodowego zainspirował Szwajcarów, którzy narodową doktrynę obronną oparli na studiach nad dziejami Powstania Styczniowego, wskazując polski zryw jako wzór do naśladowania w warunkach szwajcarskich. Równie gorliwie i skrupulatnie dzieje Powstania Styczniowego i pracę państwa podziemnego w latach 1863-1864 studiowali najpierw Rosjanie, a potem Niemcy.

Jak pisał Stefan Melak w artykule pt. „Dla Polaków inspiracja, od wroga uznanie” w miesięczniku „Kombatant” nr 1/2010, historycy podczas kwerendy w Archiwum Akt Nowych w Warszawie odkryli, że w Zespole Naczelnego Dowódcy SS i Szefa Policji Niemieckiej znajduje się opracowanie Oddziału Wojenno-Naukowego Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych Niemieckich Sił Zbrojnych zatytułowane „Metody polskie podjęte w przygotowaniu i przeprowadzeniu powstania przeciwko Rosjanom w 1863 roku. Sposób obrony rosyjskiej”. Wiadomo, że Niemcy zainspirowali się podobnymi opracowaniami, sporządzonymi przez Rosjan jeszcze w trakcie zmagań z powstańcami oraz w następnych latach.

Nauka na dziś i na przyszłość

Według dokumentów z lutego 1940 roku opracowaniem tym był osobiście zainteresowany naczelny dowódca SS Heinrich Himmler. Informował on w piśmie skierowanym 28 lutego 1940 roku z Berlina do szefa Urzędu do spraw Obrony Rzeszy, SS-brigadeführera Leo Petriego: „Uważam opracowanie za tak dobre, że osobiście pragnę je upowszechnić. Jednakże z góry proszę o informację, ile egzemplarzy mogę mieć dla SS. Myślę o ok. 100 egzemplarzach, ponieważ opracowanie chcę przekazać do wszystkich placówek aż do szczebla dowódców batalionów SS i Policji w Generalnej Guberni, do Okręgów SS ’Wisła’ i ’Warta’ oraz do placówek Policji Państwowej”.

Na polecenie Himmlera opracowanie dotyczące 1863 roku otrzymali: szef Policji Bezpieczeństwa, SS-gruppenführer Reinhardt Heidrich, szef Głównego Urzędu SS, SS-obergruppenführer August Heissmayer i szef Policji Porządkowej, SS-obergruppenführer Kurt Daluege. Wnioski z tego niemieckiego opracowania dotyczącego 1863 roku wydają się interesujące także dziś, w kontekście lekceważących ocen powstania wypowiadanych przez przedstawicieli najwyższych władz III RP, zaniechań władz państwa w zakresie opieki nad miejscami spoczynku powstańców i upamiętnień wydarzeń z okresu powstania czy wreszcie kapitulacji, gdy chodzi o poważne obchody 150-lecia Powstania Styczniowego, których kulminacja nastąpi 5 sierpnia 2014 r. pod Krzyżem Traugutta, czyli w miejscu stracenia dyktatora powstania i członków Rządu Narodowego przez rosyjskiego okupanta.

Otóż autorzy niemieckiej pracy zauważają, że „podczas powstania 1830-31 Polacy dysponowali – pomimo panowania rosyjskiego – dobrze zorganizowanym, regularnym wojskiem narodowym. Taką regularną siłą zbrojną nie dysponowali w powstaniu 1863 r. Tym bardziej zdumiewa, że przy braku regularnego wojska i wewnętrznych sporach byli w stanie ponad rok walczyć z przeważającymi liczebnie i uzbrojeniem wojskami rosyjskimi. Organizacja i przeprowadzenie powstania przez Polaków, przeciwdziałanie rosyjskie i popełnione przez obie strony błędy dostarczają szeregu wniosków, z których płynie nauka na dziś i na przyszłość”.

Oceniając walkę partyzancką, autorzy raportu dostrzegli, że kluczową w niej rolę odgrywała ludność cywilna, a działanie oddziałów zależało od wsparcia mieszkańców. Z tego wynika waga organizacji cywilnej powstania. Z raportu wyłania się podziw dla Rządu Narodowego, który działał podczas całego powstania w stolicy zapełnionej rosyjskimi wojskami i funkcjonariuszami jawnej oraz tajnej policji – Ochrany, utrzymywał łączność z województwami, powiatami i okręgami. Utworzył własną pocztę, a ważne informacje przekazywali kurierzy, którymi często były kobiety. Dużą rolę przypisywano policji powstańczej. Władza Rządu Narodowego rozciągała się także na polskich urzędników zatrudnionych w instytucjach rosyjskich. Szczególnie dotyczy to poczty i kolei, które wielokrotnie wykorzystywano do celów powstańczych. Przy pomocy polskich urzędników udało się m.in. 6 czerwca 1863 roku zrabować z rosyjskiej kasy skarbowej 3,6 mln rubli.

Lekcja z powstania

Zagadnienia wojskowe powstania były przez wiele lat przedmiotem studiów i wykładów Józefa Piłsudskiego oraz innych oficerów ze Sztabu Głównego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Okazały się niezwykle przydatne wiele lat później. Gdy 28 września 1939 roku Niemcy i Związek Sowiecki przypieczętowały czwarty rozbiór Polski, mieliśmy już zalążki państwa podziemnego, zorganizowanego na wzór Rządu Narodowego z lat 1863-1864.

Wracając do Józefa Piłsudskiego, to na zesłaniu w Tunce spotkał się z członkiem powstańczego Rządu Narodowego Bronisławem Szwarcem, który przekazał mu cenne informacje o organizacji władz powstańczych i przygotowaniach do powstania. Dostrzegając wielkie wartości ideowe powstania 1863 roku, przyszły Marszałek podjął gruntowne studia nad jego historią. Wnioski przedstawił w formie wykładów w krakowskiej Szkole Nauk Społeczno-Politycznych w 1912 roku dla słuchaczy kursów oficerskich krakowskiego Strzelca. Wykład stenografował ówczesny uczeń, a późniejszy generał Julian Stachiewicz, jeden z najzdolniejszych sztabowców w Wojsku Polskim. Wykłady opublikowano jako „Zarys historii militarnej Powstania Styczniowego” w „Przeglądzie Historyczno-Wojskowym” nr 1 z 1929 roku, z inicjatywy i w opracowaniu gen. Juliana Stachiewicza.

W ocenach historyków, „Zarys” jest dotąd jednym z najlepszych opracowań na ten temat w dorobku historiografii polskiej. Praca była podręcznikiem historii wojskowości wykorzystywanym w edukacji przez kilka pokoleń oficerów.

Józef Piłsudski wielokrotnie potrafił zaszczepić ideę walki najbliższym towarzyszom z konspiracji. Odwołał się do tej idei, gdy zdecydował się ruszyć z Pierwszą Kompanią Kadrową z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego 5 sierpnia 1914 roku, to jest w 50. rocznicę stracenia przez Rosjan Romualda Traugutta, dyktatora Powstania Styczniowego. W Krakowie odczytał „Odezwę Rządu Narodowego” datowaną na 3 sierpnia 1914 roku w Warszawie. Wydając odezwę w imieniu nieistniejących władz, pragnął podkreślić rangę podejmowanych przez siebie działań. Odezwa była sygnowana pieczęcią wzorowaną na pieczęci Rządu Narodowego 1863-1864 – z herbami Polski, Litwy i Rusi.

Jak widać na przykładzie Marszałka, wielcy Polacy mieli szacunek i uznanie dla powstania, z którego też wyciągali wnioski w pracy dla niepodległości Polski. Lekcja z powstania jest ważna także dziś. Trzeba tylko chcieć z niej korzystać.

Andrzej Melak, Komitet Katyński, Krąg Pamięci Narodowej
Współpraca: Łukasz Kudlicki

http://www.naszdziennik.pl/mysl/65805,od-wroga-uznanie-od-borusewicza-pogarda.html

 

Etykietowanie:

17 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. 151 Rocznica Powstania Styczniowego

"...Na bagnety równym szeregiem, przemęczone cienie ludzkich twarzy
Za marzeniem, o Tej która nadejdzie... Do ataku! Wprost w ogień kartaczy
A na imię jej jest Niepodległość, dla niej przyszło się w walce wykrwawić
Padał śnieg i zrobiło się ciemno, w dłoniach stygł parujący karabin!..."

Fragment utworu "Sen Powstańca" Horytnicy

Dziś przedstawiamy krótką fotorelację z naszej wizyty na Wojskowych Powązkach.
Szerzej o tym niedocenianym w Polsce zrywie niepodległościowym 22 stycznia w rocznice wybuchu.

W hołdzie powstańcom styczniowym

Członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński odwiedzą powstańczą mogiłę w Zaborowie Leśnym

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

Hołd powstańcom styczniowym oddadzą dziś członkowie
Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Motocykliści
przybędą pod powstańczą mogiłę znajdującą się w Zaborowie Leśnym w
Puszczy Kampinoskiej.

Będzie to druga taka inicjatywa. Po raz pierwszy motocykliści
odwiedzili mogiłę przed rokiem, kiedy obchodziliśmy 150. rocznicę
wybuchu Powstania Styczniowego.

Leszek Rysak, członek Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd
Katyński, wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl, iż ubiegłoroczny
wyjazd zrodził się spontanicznie i z potrzeby serca. Motocykliści
postanowili jednak nie zaniechać takiej formy uczczenia polskich
bohaterów sprzed 151 lat.

– Jest to dla nas bardzo ważna sprawa. Chcemy symbolicznie uczcić
pamięć powstańców, którzy 151 lat temu chwycili za broń, by walczyć o
niepodległą i wolną Ojczyznę. Naszą wyprawą pragniemy oddać cześć
pamięci wszystkich powstańców styczniowych, a zwłaszcza młodzieży
warszawskiej, która od 13 do 14 stycznia 1863 roku ukrywała się w
Puszczy Kampinoskiej przed branką, a zarazem czekała na rozpoczęcie
walk. Naszym obowiązkiem jest czczenie pamięci polskich bohaterów i
oddawanie należnego im hołdu – powiedział nasz rozmówca.

Zanim motocykliści udadzą się na powstańczą mogiłę, spotkają się w
Truskawiu, skąd wyruszą do obranego celu. – Po dotarciu na mogiłę
powstańców styczniowych tradycyjnie pomodlimy się w ich intencji.
Następnie złożymy kwiaty i zapalimy symbolicznie znicze jako znak naszej
pamięci i wdzięczności za tę odwagę do walki – dodał Leszek Rysak.

W drodze powrotnej motocykliści spotkają się przy ognisku, gdzie będą śpiewać pieśni powstańcze.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński od lat
organizuje szereg inicjatyw upamiętniających ważne dla Polski osoby i
wydarzenia historyczne. W tym roku w sierpniu po raz czternasty
motocykliści udadzą się na trasę Rajdu Katyńskiego.

Izabela Kozłowska

W
151 rocznicę wybuchu wszystkim Powstańcom Styczniowym, a zwłaszcza
młodzieży warszawskiej, która od 13-14 stycznia 1863 roku ukrywała się w
Puszczy Kampinoskiej przed branką, a zarazem czekała na rozpoczęcie
walk cześć i pamięć oddało Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy
Rajd Katyński wraz z rodzinami oraz przedstwiciele SH DISK


W krwawym polu srebrne ptaszę,
poszli w boje сhłорсу nasze.

Hu ha, krew gra,
duch gra, hu ha!
Niechaj Polska zna,
jakich synów ma!

Obok Orła znak Pogoni,
poszli nasi w bój bez broni.

Hu ha, krew gra,
duch gra, hu ha!
Matkо Polsko, żyj,
Jezus Maria, bij!

Naszym braciom dopomagaj,
nieprzyjaciół naszych smagaj.

Hu ha, krew gra,
duch gra, hu ha!
Niechaj Polska zna,
Jakich synów ma!


muzyka: Alfred Bojarski
słowa: Wincenty Pol


Wyprawa na mogiłę Powstańców Styczniowych 1863 roku - Puszcza Kampinowska

·

Program uroczystości
I my okażmy szacunek powstańcom. Zapraszamy na uroczystość w 151. rocznicę wybuchu zrywu do wolności z 1863 roku.

22 stycznia (środa) 2014 r.:

godz. 18.00 – Msza Św. w intencji powstańców styczniowych w katedrze polowej Wojska Polskiego

godz. 19.15 – Przemarsz ulicami Długą i Freta pod Krzyż Traugutta na stokach Cytadeli

godz. 19.30 – Wystawienie posterunku honorowego Wojska Polskiego pod Krzyżem Traugutta

godz. 19.45 – Rozpoczęcie uroczystości – hymn narodowy

godz. 19.50 – Pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej

godz. 20.00 – Modlitwa w intencji powstańców styczniowych i Ojczyzny

godz. 20.15 – Apel Poległych i salwa honorowa

godz. 20.30 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

godz. 20.45 – Poczęstunek grochówką żołnierską

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Wrocław 26.01.

Warszawa 22.01.

W niedzielę we Wrocławiu



środę w Otwocku

Zdjęcie użytkownika Paweł Kałowski.


W katedrze polowej Wojska Polskiego 22.01. sprawowana będzie
Msza św. w intencji powstańców styczniowych. W tym roku przypada 151.
rocznica wybuchu tego narodowego zrywu.

Początek Eucharystii o godz. 18.00.




zdjecie

radom.pl/Internet

Uczniowie dla powstańców styczniowych

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/65920,uczniowie-dla-powstancow-styczniowych.html

Z Dariuszem
Żytnickim, nauczycielem historii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii
Konopnickiej w Radomiu, rozmawia Izabela Kozłowska

 

Już jutro w Radomiu zostanie
odsłonięta tablica ku czci uczestników Powstania Styczniowego straconych
w Radomiu przez władze carskie. Skąd wziął się taki pomysł?

– W ubiegłym roku organizowałem obchody
150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W uroczystości
zaangażowana była cała nasza szkoła – II Liceum Ogólnokształcące im.
Marii Konopnickiej w Radomiu. Współpracowały z nami także instytucje
miejskie. Chcieliśmy uczcić naszych rodaków, którzy stanęli do walki o
niepodległą Ojczyznę. Zeszłoroczne uroczystości okazały się sukcesem.
Był to wspaniały czas. W tym roku w trakcie rozmowy z młodzieżą z klasy 3
E zastanawialiśmy się,  w jaki sposób moglibyśmy uczcić kolejną
rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Jednocześnie chcieliśmy
uroczyście zamknąć obchody 150. rocznicy tego narodowego zrywu.
Uczniowie zaproponowali zebranie funduszy na tablicę ku czci 29
uczestników Powstania Styczniowego straconych w Radomiu przez władze
carskie.

Inicjatywa ta spotkała się z aprobatą innych radomskich szkół?

– Owszem. Zaczęło się od uczniów naszego
liceum. Nasza propozycja zyskała uznanie Ryszarda Fałka, wiceprezydenta
Radomia, który odpowiedzialny jest w mieście za oświatę. W zbiórkę
funduszy włączyły się inne radomskie placówki.

Jak będzie wyglądała ta pamiątkowa tablica i jak będą przebiegały uroczystości?

– Będzie ona wykonana z mosiądzu. Na górze
tablicy znajduje się tarcza trójdzielna, czyli herby trzech narodów:
orzeł, pogoń i archanioł. Poniżej znajduje się napis: „Cześć Bohaterom
powstańcom styczniowym straconym przez władze carskie w latach
1863-1864”. Poniżej wymienione zostały nazwiska powstańców zamordowanych
w naszym mieście oraz podpis: „Młodzież  Radomia”.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św.
sprawowaną o godzinie 18.30 w kościele Ojców Bernardynów. Miejsce to nie
jest przypadkowe, bowiem Powstanie Styczniowe w Radomiu było
organizowane właśnie w tutejszym klasztorze. Tam odbywały się spotkania
powstańcze.

Po zakończeniu Eucharystii wyruszymy pod
mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego, odczytany będzie Manifest Rządu
Narodowego oraz wezwanie do płk. Czachowskiego. Następnie złożone
zostaną wieńce i znicze. Kolejnym punktem uroczystości będzie przemarsz
pod Krzyż Straceń, gdzie będą miały miejsce główne uroczystości. Tam
odbędzie się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń z roku 1863 w
wykonaniu uczniów II LO. Odczytane zostaną dwa okolicznościowe wiersze.
Ponadto przybliżymy sylwetki dwóch bohaterów straconych przed 151 laty w
naszym mieście. Będzie to płk Zygmunt Chmieleński oraz Rosjanin major Matwiej Bezkiszkin,
który przeszedł na polską stronę i walczył z carskim zaborcą. Zachęcam
wszystkich mieszkańców Radomia i regionu do uczestniczenia w naszych
uroczystościach. Do tych osób, które planują wraz z nami uczcić polskich
bohaterów, apeluję o przyniesienie ze sobą flag narodowych lub
kotylionów.

Jest Pan nauczycielem historii w radomskim liceum. Jak Pan ocenia tego typu inicjatywy?

– Są one ważne, ponieważ dają uczniom
możliwość dotknięcia historii. Przygotowanie inscenizacji, czy też
zaangażowanie się w przygotowanie obchodów pozwala im zagłębić się w
historię Powstania Styczniowego. Młodzież chłonie wiedzę i chce poznawać
dzieje swojego kraju. Widzę, że wielkie wrażenie robi na nich
informacja, że ci powstańcy w większości nie byli dużo starsi od nich
samych. Byli to ich rówieśnicy albo nieco starsi koledzy. Jest to pewne
zderzenie, które przemawia do wyobraźni uczniów. Porównują sposób
myślenia tamtych młodzieńców z tamtych czasów do siebie, tamte ideały i
współczesne. Uczniowie szukają wspólnego mianownika. Inicjatywy, jak
nasza, są ważną, żywą lekcją historii. Są one potrzebne przede wszystkim
dlatego, że  domagają się ich sami uczniowie i angażują się całym
sercem w ich przygotowanie.

Dziękuję za rozmowę.

Izabela Kozłowska


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Relacja z uczczenia

Relacja z uczczenia Powstańców Styczniowych spoczywających w okolicach NDM oraz z wydarzenia, które odbywało się następnego dnia w Twierdzy Modlin.
http://ndmpamietamy.fotolog.pl/2531478,komentarze.html


151 rocznica Powstania Styczniowego

W związku ze zbliżającą się 151 rocznicą
wybuchy Powstania Styczniowego, zbieramy się aby upamiętnić o wydarzenie
i oddać hołd bohaterom tego zrywu niepodległościowego.







Na początek udajemy się na cmentarz w Twierdzy Modlin gdzie odśnieżamy
nagrobki dwóch powstańców- śp. Lesiakowskiego oraz śp. Słomki. Oba
nagrobki przyozdabiamy biało-czerwonymi wstążkami oraz zapalamy znicze, w
barwach biało-czerwonych.







Następne miejsce to cmentarz w Zakroczymiu, gdzie upamiętniamy powstańca, śp. Brauna.





Oraz rynek w Zakroczymiu- pod pomnikiem-latarnią stawiamy znicze. Co
ciekawe wyglądało na to, że odbywały się tam chyba niedawno jakieś
oficjalne składanie kwiatów i zniczy.





Na koniec wracamy do Twierdzy Modlin....i pewnego wyjątkowego,
symbolicznego miejsca, które rok temu- w 150 rocznicę Powstania-
doczekało się szerszego rozgłosu....



http://www.youtube.com/watch?v=Szsbm17ojZU



...aby kilka miesięcy temu odzyskać blask...



http://www.youtube.com/watch?v=_oPzf9uIt3U











...i 19.01.2014 spotkać się z honorami, jakimi powinno!



Dzięki staraniom okolicznych pasjonatów historii naszego
regionu,dramatyczny stan w jakim znajdowała się kapliczka oraz całe jej
otoczenie, powoli przechodzi do przeszłości. Przede wszystkim chyba
jednak, zaczyna ona trafiać do świadomości szerszej rzeszy mieszkańców
Twierdzy, Nowego Dworu i okolic.

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość upamiętnienia bohaterów
Powstania Styczniowego oraz powstańców, którzy w trackie powstania
przeszli przez więzienia Twierdzy Modlin, zostali z niej wywiezieni na
Syberię oraz zostali w niej zamordowani.

O godzinie 12.00 została zorganizowana uroczystość historyczna, podczas
której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Była okazja obejrzeć
autentyczne stroje i broń Powstańców Styczniowych, historyczne
zdjęcia(niektóre z nich były dzisiaj prezentowane pierwszy raz od 1919
roku!), zjeść darmowej grochówki czy posłuchać ciekawostek na temat
tamtych wydarzeń.

Głównym punktem było oczywiście oddanie hołdu pomordowanych i zesłanym
więźniom Twierdzy Modlin, poprzez złożenie wieńca i zapalenie zniczy w
Kapliczce Straceń. Honoru tego dokonali zaproszeni kombatanci, a jako
kolejni kwiaty czy znicze zostawiali obecni mieszkańcy. Następnie
odśpiewane zostały piosenki patriotyczne, w tym oczywiście jako pierwszy
Mazurem Dąbrowskiego.

Oprócz tego odbyła się prezentacja autentycznej broni palnej z tamtego
okresu, z której oddano kilka salW honorowych. Czas nabicia karabinu do
jednego strzału średnio ze 3 minuty:) Widać było, jak skomplikowanym
zadaniem to wtedy było... Po oficjalnej części cała grupa(łącznie
przewinęło się ok 100 osób na moje oko), przeszła wzdłuż muru Carnota po
nowo powstałym "Szlaku Powstania Styczniowego", który poprzez
tunel(powiedzmy...na fortyfikacjach się nie znam:)) klimatycznie
rozświetlony biało-czerwonymi zniczami, powiódł wszystkich na
wzniesienie górujące nad całą okolicą.Rok temu ustawiony został tam
krzyż, w miejscu w którym dokonywano egzekucji.

Nie ma co opisem oddawać klimatu całej imprezy, bo nie da się tego
opisać. Kto nie słyszał na żywo tych: opowieści, anegdot, szczegółów,
odśpiewanego hymnu; nie widział wzruszenia obecnych, kombatantów; nie
marzł i nie stał w prószącym śniegu, który wyjątkowo mocno wpisywał się w
klimat wspominanych wydarzeń, ten musi samemu to przeżyć za rok. Może
na pasterce 23.12 o 23.00? ;)









PamiętaMY!



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Twierdza Modlin - Poświęcenie

Twierdza Modlin - Poświęcenie kapliczki i Krzyża Powstańców Styczniowych 1863
Skrócona relacja z uroczystego poświęcenia odnowionej kapliczki i Krzyża Powstańców Styczniowych 1863 w Twierdzy Modlin z okazji 150-rocznicy Powstania Styczniowego. Uroczystość miała miejsce 14.08.2013 o godz. 19:000 dzięki anonimowemu darczyńcy oraz inicjatywie społecznej.

"Za Wiarę, Nadzieję i Miłość" Modlin Twierdza 14 sierpnia 2013 r.

Kapliczka Straceń w 150 rocznicę Powstania Styczniowego - Twierdza Modlin - 2013

Pełna relacja z obchodów 151 Rocznicy Powstania Styczniowego - Modlin Twierdza - 19.01.2014

Zdeptana Pamięć - Dewastacja krzyża Powstańców Styczniowych w Twierdzy Modlin 14 kwi 2014

PamiętaMY - Odrodzenie Krzyża Powstańców Styczniowych 29 wrz 2014

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

5. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

"bohater " sierpnia na wybrzeżu pewno ma jakieś ciemne plamy w życiorysie, bo wyraźnie boi się Rosji Bolka.
Kiedyś na ten temat pisał Pan Krzysztof Wyszkowski. Jakieś paryskie pieniądze.

Ten kto jest wrogiem największego Powstania Narodowego w XIX,

Powstania Styczniowego

wieku jest wrogiem Polski





Herby Powstania Styczniowego:Polska Orzeł Biały, Litwa Pogoń i Ukraina Michał Archanioł




Kamień upamiętniający straconych
członków Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym: Romualda Traugutta,
Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyńskiego, Romana Żulińskiego i Jana
Jeziorańskiego odsłonięty 5 sierpnia 1916 r., w Parku im. Romualda
Traugutta w Warszawie

 

Dyktatora Powstania Romualda Traugutta zadenuncjoał Żyd Artur Goldman


Kochajmy Bohaterów Powstania Styczniowego

 

Wyrazy szacunku

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

6. Lublin uczcił 151. rocznicę


Lublin uczcił 151. rocznicę powstania styczniowego

Najpierw przemarsz przez centrum miasta, a później uroczyste spotkanie
przy pomniku powstańców. W środę w Lublinie studenci II roku historii
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Stowarzyszenie Słuchaj Patrz
Pomagaj zorganizowali uroczyste obchody 151. rocznicy wybuchu powstania
styczniowego.
Udział w nich wzięli m.in. członkowie studenckiej grupy rekonstrukcji
historycznej "Ćwieki". To oni w mundurach powstańców o godz. 11
wyruszyli spod Zamku Lubelskiego, przez Stare Miasto
i deptak wprost na KUL. W trakcie spaceru rozdawali przechodniom
reprinty manifestu Komitetu Centralnego Narodowego ogłaszającego wybuch
powstania.
- Do broni więc, Narodzie Polski, Litwy i Rusi, do broni! bo godzina
wspólnego wyzwolenia już wybiła, stary miecz nasz wydobyty, święty
sztandar Orła, Pogoni i Archanioła rozwinięty - czytali studenci. Po
godz. 13 uczestnicy spotkali się na ul. Langiewicza. Tam studenci i
delegacja NSZZ Solidarność UMCS zapalili znicze pod krzyżem i pomnikiem w
miejscu straceń powstańców styczniowych.
Lublin uczcił 151. rocznicę powstania styczniowego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Program obchodów 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Za portalem Prawy.pl:

24-26.01.2014 - Centralne Obchody 151. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego

Federacja Kapituła Równość - Wolność - Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 r. zaprasza na Centralne Obchody 151 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, które odbędą sięw dniach 24-26 stycznia 2014 w Szydłowcu, Bodzentynie, Suchedniowie i Wąchocku.

Centralnym miejscem uroczystości, gdzie nastąpi podsumowanie obchodów, będzie Wąchock. Na niedzielę 26 stycznia zaplanowano tam zwiedzanie Muzeum Walk Narodowo-wyzwoleńczych w opactwie cystersów. Około godz. 11.00 rozpoczną się uroczystości w dworku przy ulicy Langiewicza - złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i przemarsz przed pomnik Langiewicza. O godz. 11.45 rozpocznie się uroczysta msza św. Na godz. 13.00 zaplanowano Akademię w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Organizator: Związek Strzelecki „Strzelec”, UMiG Szydłowiec, Wąchock, Bodzentyn i Suchedniów

Informacje: www.zsstrzelec.com.pl

BUSKO ZDRÓJ

19 stycznia 2014 r.

Uroczystości zainauguruje wieczorna msza święta, o godz. 18, w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej uczestników powstania styczniowego z Buska i okolic.

O oprawę rocznicowych obchodów zadba buska Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Pułk Żuawów Śmierci, pod komendą Roberta Osińskiego. Uczestnicy niedzielnych uroczystości przejdą następnie na cmentarz parafialny przy ulicy Langiewicza. Będzie modlitwa przy mogile powstańców z 1863 roku, potem salwa honorowa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pamięci.

GDAŃSK

19 stycznia 2014 r.

godz. 16:30 - Msza św. w intencji Bohaterów Powstania Styczniowego w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, ul. Marii Curie-Skłodowskiej

Organizator: Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II

GRAJEWO

23 stycznia 2014 r. o godz. 12:00 przy Pomniku Niepodległości odbędzie się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów.

KIELCE

19 stycznia 2014 r.

Marsz Pamięci na Karczówkę szlakiem Powstańców

godz. 9.30 - wymarsz sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp Białogon (organizator: Spółka Leśna Wspólnoty Gruntowej „Białogon” oraz Młodzież z Białogonu i klub PTTK „Przygoda”)
godz. 9.30 - wymarsz ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej (organizator: Wspólnota Leśno-Gruntowa byłej wsi Czarnów)
Uroczystości w Klasztorze na Karczówce

godz. 12.00 - uroczysta Msza Święta (kościół św. Karola Boromeusza na Karczówce)
godz. 13.00 - Apel Pamięci, Salwa Honorowa, złożenie wieńców przy pomniku (Pomnik - Krzyż Powstańczy na wzgórzu Karczówka)

Na uroczystości zapraszają: Księża Pallotyni z Karczówki, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach i Stowarzyszenie Ochrony Tradycji Genius Loci „Karczówka”

KRAKÓW

Organizatorzy społecznych obchodów 151. rocznicy Powstania Styczniowego zapraszają na uroczystości rozpoczęcia Powstania Styczniowego w dniu 22 stycznia 2014 r. o godz.16.00 na Cmentarzu Rakowickim.

Organizatorzy obchodów: Przymierze Naród Wolność Suwerenność, Solidarni 2010

ŁOWICZ

22 stycznia br. minie 151. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Klub Gazety Polskiej w Łowiczu zaprasza mieszkańców do wspólnego uczczenia tego szczególnego dnia podczas apelu. Odbędzie się on 22 stycznia o godz. 18:30 przed pomnikiem Powstańców 1863 r. na Nowym Rynku.

Organizatorzy proszą uczestników Apelu o przyniesienie ze sobą zniczy. Zostaną one ułożone przed pomnikiem, na znak naszej pamięci.

MIŃSK MAZOWIECKI

Uroczystości 151. rocznicy powstania styczniowego odbędą się 22 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 2. Poprzedzi je msza święta o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP w Mińsku Mazowieckim.

NOWY DWÓR MAZOWIECKI

19 stycznia 2014 r.

Rozpoczęcie uroczystości o godz. 12 przy „Kapliczce Straceń” w Koronie Utrackiej (przy ul. Obwodowej, w pobliżu osiedla „Ogrody Napoleońskie”). Jej organizatorami są Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampinos oraz Muzeum PRL w Nowym Dworze Maz.

W programie znalazły się diorama historyczna, wystawa poświęcona bohaterom powstania i pokaz uzbrojenia z 1863 roku. Ponadto, zaplanowano też otwarcie Szlaku Powstańców Styczniowych. Nie zabraknie również złożenia kwiatów przy kapliczce i salwy honorowej. Na wszystkich gości czekać będzie darmowa gorąca grochówka.

OJCÓW

25 stycznia 2014 r.

godz. 10.00 – Uroczysta Msza św. w intencji poległych za Ojczyznę w Kaplicy „Na Wodzie” w Ojcowie (przejście z pocztami sztandarowymi z kaplicy pod muzeum OPN)

godz. 11.15 – Spotkanie przy budynku „Pod Łokietkiem” przed tablicą upamiętniającą wybuch powstania styczniowego, złożenie wiązanek i zapalenie zniczy

godz. 11.20 – Spotkanie w sali kominkowej w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym OPN (Hotel pod Kazimierzem)

- Występ chóru HASŁO z Krakowa
- Występ zespołu BOROWIANKI z Jaworzna
- Prelekcja Pani dr Elżbiety Woźniak pt. „Marsz Żuawi na bój krwawy – rzecz o krakowianach w powstaniu styczniowym”

godz. 13.30 – Ognisko powstańcze, przy sprzyjającej pogodzie spacer po Ojcowie (indywidualnie)

PŁOCK

22 stycznia 2014 r.

godz.10.00 – grób powstańców styczniowych, cm. Garnizonowy,ul. Norbertańska
godz.11.00 – mogiły powstańców styczniowych :
– sanitariuszki Aleksandry Krzyżanowskiej - cmentarz przy ul. Kobylińskiego,
– Waleriana Jędrzejewskiego i innych - cmentarz przy ul. Kobylińskiego,
godz.16.00 – Krzyż Bohaterów Powstania Styczniowego, al. Piłsudskiego

8 lutego 2014 r. - XXXI Rajd ZIMA „Szlakami Powstania Styczniowego”

RADOM

22 stycznia 2014

godz. 18.30 - Msza św. w kościele oo. bernardynów

Po Mszy Św. nastąpi przemarsz uczestników uroczystości pod Mauzoleum płk. D. Czachowskiego i Krzyż Powstańczych Straceń (ul. Warszawska).

Zapraszają organizatorzy: UM w Radomiu, II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu.

https://pl-pl.facebook.com/events/187381664795966/

SKIERNIEWICE

22 stycznia 2014

Obchody rozpoczną się już o godz. 11:00 przed siedzibą Szpitala, uroczystym złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym męczeńską śmierć powstańców. Następnie uroczystości przeniosą się na cmentarz św. Józefa, gdzie władze miasta w towarzystwie służb miejskich zapalą znicze na grobach powstańców. Uroczystość poprowadzi Prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic Andrzej Charzewski.

WARKA

22 stycznia 2014 r.

Pierwsza część uroczystości odbędzie się w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa przy ul. Farnej w Warce. O godz. 16:50 odczytany zostanie rys historyczny przypominający zryw Polaków z 1863 roku, o 17:00 rozpocznie się uroczysta, z udziałem Pocztów Sztandarowych, Msza Św. w intencji Ojczyzny i jej obrońców. Po Mszy, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi zaprezentują krótki program słowno-muzyczny. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się pod Kopiec Powstańców Styczniowych przy ul. Nowy Zjazd, gdzie rozstrzelany został m.in. dowódca oddziału partyzanckiego działającego w okolicach Warki – płk Władysław Kononowicz i tam złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Na zakończenie, na wszystkich czekać będzie wojskowy poczęstunek na terenie Miejskiej Strzelnicy.

WARSZAWA

22 stycznia 2014 r. - Społeczne uroczystości w 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Katedra Polowa Wojska Polskiego

godz. 18.00 - Msza Święta w intencji Powstańców Styczniowych.
godz. 19.15 - Przemarsz ulicami Długą i Freta pod Krzyż Traugutta.

Krzyż Pamięci Romualda Traugutta na stokach Cytadeli.

godz. 19.30 - Wystawienie posterunku honorowego Wojska Polskiego pod Krzyżem Traugutta.
godz. 19.45 - Rozpoczęcie uroczystości – Hymn Narodowy.
godz. 19.50 - Pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej.
godz. 20.00 - Modlitwa w intencji Powstańców Styczniowych i Ojczyzny.
godz. 20.15 - Apel Poległych i salwa honorowa.
godz. 20.30 - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
godz. 20.45 - Poczęstunek grochówką żołnierską.
godz. 21.00 - Zakończenie uroczystości.

Zapraszają: Komitet Katyński, Krąg Pamięci Narodowej i Społeczny Komitet Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego.

***

25 stycznia 2014 r. - Muzeum Niepodległości w Warszawie

godz. 10.00 - Obchody 151. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego: wykład Jerzego Wągrodzkiego „Rzecz o Powstaniu”, prezentacja albumu Powstanie Styczniowe wydanego przez Muzeum Niepodległości, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów SPAM (Pałac)

godz. 13.00 - Uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod Krzyżem gen. Romualda Traugutta przy forcie Legionów Cytadeli Warszawskiej

WŁOCŁAWEK

25 stycznia 2014 r. - XXI Rajd Powstania Styczniowego

Rajd odbędzie się w sobotę, 25 stycznia 2014 r. Zbiórka uczestników o godzinie 9.30 przy pomniku na Falbance. Zakończenie Rajdu przewidywane jest około godz. 12.00 na Starym Rynku.

WOŁOMIN

26 stycznia 2014 r.

O godz. 13.00 Msza św. w Kościele pw. Św. Józefa Robotnika przy ul. Piłsudskiego, po mszy przejście do miejsca upamiętniającego Bohaterów Powstania Styczniowego i złożenie wieńców

WROCŁAW

22 stycznia 2014 r.

Związek Piłsudczyków Oddział Wrocław organizuje uroczystości 151. rocznicy Powstania Styczniowego.

Program uroczystości:

- godz. 12.00 Msza św. w Kościele Garnizonowym, w asyście Kompanii Honorowej WP i Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lądowych.
- po Mszy Św. przejście uczestników do gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie znajduje się tablica poświęcona 12 studentom, którzy wzięli udział w powstaniu.
- przy tablicy Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy

ZGIERZ

22 stycznia 2014 r.

W 151. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, 22 stycznia 2014 r. o godz. 12.00 na Starym Cmentarzu przy ul. Ks. Piotra Skargi w Zgierzu, Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek wraz z mieszkańcami złoży kwiaty i zapali znicze na mogiłach Weteranów Powstania Styczniowego: Józefa Popiołkiewicza, Rafała Rajskiego, Teofila i Marii z Hollendrów Pietrusińskich, Włodzimiery z Jodłowskich Krąkowskiej i Jana Erazma Podmieskiego.

za: http://www.prawy.pl/historia/37-rocznica/4728-powstanie-styczniowe-progr...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Moje pokolenie jeszcze pamięta dumnych uczestników Powstania Styczniowego w niebieskich mundurach i rogatywkach, ozdabianych srebrnym orłem lub biało-czerwoną kokardą



Mundur Powstańców w II Rzeczpospolitej




Porucznik Telesfor Stanisław Mickiewicz, Jeden z 
najdłużej żyjących Powstańców. Zmarł w 1935 roku.
 
Najdłużej żyjącym Powstańcem był  Władysław Mamert Wandalli,
zmarł w 12 marca 1942 roku w Warszawie
Wiosna Ludów w szczególny i tragiczny
sposób odbiła się na ludności polskiej pod wszystkimi zaborami.
   We
wszystkich zaborach nastąpiła eskalacja germanizacji i rusyfikacji Polaków.
Zaborcy wiedzieli, że są właścicielami polskiej ziemi ale nie są właścicielami
Polaków, choć byliśmy traktowani gorzej jak niewolnicy w Rzymie.
    
Zaborcy wiedzieli, że tak długo będziemy Polakami jak długo będziemy mówili po
Polsku, znali polską historię. Wiedzieli, że mammy  własnych Bogów, własne lary
i penaty.
Kanclerz Prus / Niemiec / Bismarck powie o nas Polakach:
 
"Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens
życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy
przetrwać, mamy tylko jedno wyjście - wytępić ich"
 
Siedemdziesiąt lat później będzie wcielać to w życie III
Rzesza Niemiecka, po prostu Niemcy
 
 
To jest dzieło Niemców,ja to widziałem a nie słyszałm
 
W zaborze austriackim trwał okres Bacha, pruskim Bismarcka a
rosyjskim Paskiewicza.
   Polska szukała pomocy we Francji cesarza Napoleona
III, gdzie przez pewien czas pełnił obowiązki premiera i ministra spraw
zagranicznych syn Napoleona Bonaparte i hrabiny Marii Kolona Walewskiej z
Łączyńskich, Książe   Aleksander Florian Józef Colonna-Walewski .
  Moim
zdaniem księcia Józefa łączyły dość bliskie stosunki z żoną  Napoleona III,
piękną  cesarzową Eugenią.
Po wojnie krymskiej na kongresie paryskim w 1856
roku nie mówiono o sprawach polskich. Jak zwykle sprzeciwiła się Anglia i
iluminaci  Rodszildowie
W rezultacie nowy car Rosji Aleksander II powiedział
Polakom:
"precz z marzeniami"
     Mimo to zjednoczenie Włoch wzbudziło
nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości.
Tłumne wystąpienia ludności
zakończyły się masakrą w dniu 26 lutego 1861 roku.
     Ukazem 26 marca 1861
roku nowym wielkorządca Rosji został  Aleksander Wielopolski,hrabia, margrabia
Gonzaga-Myszkowski, który najpierw wsławił się jako autor listu do księcia
Klemensa Wentzela Lothara Nepomuk, księcia von Metternich-Winneburg*,
 
"Wasza postawa w Galicji, gdzie cementujecie krwią fundamenty
waszej władzy, nie jest pojedynczym zdarzeniem. W chwili rzezi naszych braci,
Pana depesza, Mości Książę, dała Niemcom sygnał do wszczęcia innej "rzezi",
zajadłej nagonki, która w niemal wszystkich opiniotwórczych organach szkaluje
nasze wspomnienia, naszą dobrą sławę i nasz honor. Nie czuje się Pan źle, że
dopiero lżenie nas przynosi Panu popularność u swoich?"
 
Sytuacja w Warszawie zaostrzała się. Liczne demonstracje
społeczeństwa były krwawo tłumione.
 


Wojsko rosyjskie strzela do manifestantów w Warszawie 8 kwietnia
1861roku
Generał Karol Karłowicz Lambert, doświadczony w tłumieniu Powstań
Czeczenów i Węgrów, 14 października 1861roku wprowadził stan wojenny.
W dniu
16 października 1861 roku zamknięto kościoły.


W dniu 8 czerwca 1862 roku namiestnikiem cesarstwa
rosyjskiego zostaje brat carów: Aleksandra I i Mikołaja I, Konstanty Pawłowicz
Romanow.
W tym czasie w Warszawie istniały dwa stronnictwa: "Biali" dążący
do ugody z Rosją i "Czerwoni" bardziej radykalni dążący do powstania.

Działalność obu stronnictw ograniczała się do agitacji.
Nie gromadzono
broni, suchego prowiantu, obroków, tworzenia przenośnych lazaretów.Skłócone
kierownictwo, brak dowódców. Przyszli Powstańcy nie mieli środków finansowych.
Byli zdani na łaskę bankierów żydowskich, którzy o każdych ruchach Polaków
donosili Moskalom.
 
Margrabia Wielopolski chcąc "wyrwać wrzód hydrze" zarządził
brankę wbrew Ustawie z 1859 roku.
  Komitet Centralny Narodowy jako
Tymczasowy Rząd Narodowy ; zagrożony porwaniem w sołdaty najbardziej
wartościowej młodzieży, zarządził w nocy 1863 roku Manifestem 22 stycznia,
Powstanie, które przejdzie do historii jako
"Powstanie Styczniowe"
 
   Społeczeństwo polskie nie było przygotowane do Powstania.
Powstanie rozpoczęło się od porażek. Próby zdobycia koszar rosyjskich nie
powiodły się.
 Dyktatorem  Powstania został, generał  Adam Ludwik Adam 
Mierosławski herbu Leszczyc



 
 
 
 Po dwóch przegranych starciach pod Krzywosądzem i Nową Wsią-
Kujawy i konflikcie z Marianem Langiewiczem postanowił złożyć dyktaturę i
zdecydował się na powrót do Paryża, skąd rozprzestrzeniał informacje o fatalnym
zorganizowaniu powstania w Polsce. Wycofał się z polityki po wojnie
francusko-pruskiej.
     Armia powstańcza była uzbrojona w dubeltówki i kosy
osadzone na sztorc. Nie miała armat.
W tym czasie pruski premier Bismarck
dokonał mobilizacji swojej armii. Obsadził granicę Prusko-Rosyjską.
    W
dniu 8 lutego 1863 roku, Bismarck zawarł umowę z Rosją, że nie będzie
przepuszczał powstańców na zachód przez terytorium Prus i na dodatek będzie ich
zawracał do Rosji.
Konwencja Alvenslebena – tajny układ pomiędzy Prusami /
Königreich Preußen/ i Rosją, zawarty 8 lutego 1863 roku w  Sankt Petersburgu 
przez pruskiego generała Gustava von Alvenslebena, z inicjatywy Otto von
Bismarcka, dotyczący współpracy przy tłumieniu powstania styczniowego w
Polsce.
 
   Cicho siedzący "Hôtel Lambert", kierowany przez Władysława
Czartoryskiego i "Białych" łaskawe poparł Powstanie.
 
Dyktatorem mianowano  Generała Mariana Langiewicza.
Nowy
dyktator sprowadził dla powstańców karabiny i amunicje z Belgii i Francji z
czego część transportów przejęli na Polecenie Rosji, Szwedzi. Jak zwykle, to
bankierzy pochodzenia żydowskiego, zdradzili Polaków.
Wielkopolanin, generał
Marian Langiewicz sformował oddział w sile 1500 ludzi.
 Z rejonu Gór
Świętokrzyskich zamierzał uderzyć na Warszawę. Pobił Rosjan  w Jedlani,
Bodzentynie i w Szydłowcu gdzie uczestniczył osobiście, rozpoczynając zwaną
przez historyków Kampanię Langiewicza
W bitwie pod Słupia, 11 lutego  pobił
Rosjan.
Po połączeniu swych sił z Mazowszem dysponował oddziałem około 2500
ludzi z paroma armatami. Rosjanie wciąż mieli na terenach Polski 100 000
żołnierzy.
W Małogoszczy wydał bitwę Rosjanom. Przegrał ją uciekając do
Galicji.
   Po bankructwie obu dyktatur rządy objął Rząd Narodowy, któremu
udało się rozszerzyć powstanie na cały obszar Rzeczypospolitej. Do Powstania
przystąpiło wielu magnatów. Hrabia Taczanowski z Kaliskiego, Bosak Hauke i wielu
innych.
Rządowi narodowemu nie udało się namówić do Powstania chłopów,
szerokich rzesz mieszczaństwa. Mimo niespotykanego męstwa, powstańcy nie
posiadający nowoczesnego uzbrojenia,zaplecza, przegrywali z regularnymi wojskami
rosyjskimi.
Nie przyszła oczekiwana pomoc zagranicy na która liczył Rząd
Narodowy i Hôtel Lambert.
Jest faktem, że Rząd Narodowy ogłosił
uwłaszczenie, ale chłopi przyjęli to za złą monetę. Uwłaszczenie ogłoszono za
późno !
Prusy stanęły po stronie Rosji. Austria ogłosiła stan oblężenia w
dniu 29 lutego 1864 roku.
Powstaniu nie pomógł nowy Dyktator Romuald
Traugutt.  Objął władze w październiku a aresztowany 11 kwietnia .
Zginął na
Stokach Cytadeli Warszawskiej w dniu 5 sierpnia 1864 roku. Z nim : Roman
Żuliński, Józef Toczyski, Rafał Krajewski i Jan Jeziorański.
Po upadku
Powstania nastąpił straszny terror w stosunku do Powstańców i Polaków.

Wszelkie odruchy polskości tłumiono  ogniem i mieczem;  na Litwie /
(Siewiero Zapadnyj Kraj / generał Михаил Николаевич Муравьёв "Wieszatiel"
 
Po przyjeździe na Litwę, powie:
 
 W każdej sprawie najtrudniejszy jest początek.... Pierwszą
rzeczą, którą zrobię po przyjeździe do Wilna, będzie to, że rozstrzelam
księdza.
 
W Kongresówce Friedrich von Berg /  Фёдор Фёдорович Берг,/ z
pochodzenia Niemiec. W latach 1863-1874 ostatni namiestnik Królestwa Polskiego.
Urzędował w Zamku Królewskim
 
 
 
 

 Po Powstaniu Styczniowym zakazano używania języka
polskiego. Świątynie katolickie zamieniano na magazyny. Zakazano kupna ziemi i
zapisu testamentowego.
W 1867 roku zniesiono autonomie Królestwa Polskiego,
jak również i nazwę. Zlikwidowano rok wcześniej Bank Polski. Dwa lata później
Szkołę Główną Warszawską. Odebrana prawa miejskie tysiącom miast i miasteczek.

Konfiskowano majątki, których właściciele uczestniczyli w Powstaniu. Zabrano
mniej więcej około 1600 majątków ziemskich. Ucierpieli mieszczanie i chłopi ,
którzy poparli Powstanie Styczniowe
Królestwo Polskie, Rosjanie
nazwali;Привислинский край
 
*za Andrzejem Żorem, autorem książki "Ropucha studium
odrzucenia

Przykro mi, ze administrator  wyłączył obcję wklejania fotografii










Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

9. Szanowny Panie Michale

pieknie dziekuję za uzupełnienie wpisu.

Administrator nie wyłaczał opcji wklejania zdjęć. Pliki, które Pan próbował wkleić, sa zapisane jako PNG, a nie JPG. Dlatego nie chcą się wklejać, ale wystarczy kliknąć w adres obrazków i się otwierają.

Pozdrawiam serdecznie


Poezja czasu Powstania Styczniowego ...

I odpuść nam naszą winę
Jako i my winowajcom,
Bracia, my w zbożną godzinę
Odpuścimy słabym i zdrajcom.

Z upadłej sprawy Ojczyźnie
Zosatwmy posiew przyszłości
Gdy krwi nie stało w spuściźnie
Oddajmy na siew swe kości,

Siew dla przyszłości rozpleni,
Kto szubienicę w krzyż zmieni.
Krew nasza lała się marno,
Bóg nie wsparł walki oręża;

Więc nowe rzucajmy ziarno,
Te miłość – co świat zwycięża.
Wołajmy: przebacz mi Panie
W szczerej miłości i wierze,

A sprawa zmartwychpowstanie
I nowi wstaną rycerze
Zbierajmy zacne imiona,
Upadłym podajmy rękę,
Zły wtedy na zawsze skona,
Gdy padnie na Bożą Mękę.


Współpracownik z Rządu Narodowego Rafał Krajewski, dyrektor Wydziału
Spraw Wewnętrznych, świadom nadciągającego kresu, w więzieniu napisał
wiersz.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

10. serce rośnie,gdy się widzi naszych Młodych...:)

Tak Trzymać Polsko...
a damy radę wrogom wewnątrz Kraju i na zewnątrz...

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

11. Kochane Dzieci ...

Kochane Dzieci ...
Był taki rok – rok 63. Śnieżył się styczeń
Poszli niepomni przestrogi obliczeń
Poszli by walczyć najgodniej , najprościej
Życie położyć przy budowie dzieła,
Które się zwało wskrzeszeniem wolności,
I krzyknąć światu – Polska nie zginęła .

Dzieci ! Był taki rok- rok 63
Bój beznadziejny, odwaga bez miary
Przez krew, łzy, droga mozolna
Był przedostatni etap
Próba wiary – aby w nas dzisiaj
Żyła Polska wolna .

Kochane Dzieci ...<br />
                   Był taki rok – rok 63. Śnieżył się styczeń<br />
                   Poszli niepomni przestrogi obliczeń<br />
                   Poszli by walczyć najgodniej , najprościej<br />
                  Życie położyć przy budowie dzieła,<br />
                  Które się zwało wskrzeszeniem wolności,<br />
                  I krzyknąć światu – Polska nie zginęła .
<p>                   Dzieci ! Był taki rok- rok 63<br />
                   Bój beznadziejny, odwaga bez miary<br />
                   Przez krew, łzy, droga mozolna<br />
                   Był przedostatni etap<br />
                   Próba wiary – aby w nas dzisiaj<br />
                   Żyła Polska wolna .



Gazeta
Wyborcza o powstańcach styczniowych... Dla Adama Michnika każdy kto
ośmielił się podnieść rękę na "moskiewskich przyjaciół" to terrorysta.

Udostępniamy!

(RiB)



CZARNA SUKIENKA - Konstatnty Gaszyński

Schowaj, matko, suknie moje,
Perły, wieńce z róż:
Jasne szaty, świetne stroje,
To nie dla mnie już! —

Niegdyś jam stroje, róże lubiła,
Gdy nam nadziei wytryskał zdrój;
Lecz gdy do grobu Polska wstąpiła,
Jeden mi tylko przystoi strój:

Czarna sukienka!
Narodowe nucąc śpiewki,
Widząc szczęścia świt,
Kiedym szyła chorągiewki

Do ułańskich dzid,
Wtenczas mnie kryła szata godowa;
Lecz gdy wśród bitwy brat zginął mój.
Kulą przeszyty w polach Grochowa —

Jeden mi tylko przystoi strój:
Czarna sukienka.
Gdy kochanek w sprawie bratniej
Mściwą niosąc broń,

Przy rozstaniu raz ostatni
Moją ścisnął dłoń,
Wtenczas, choć smutna, lubiłam stroje,
Lecz gdy się krwawy ukończył bój,

A on gdzieś poszedł w strony nie swoje, —
Jeden mi tylko przystoi strój:
Czarna sukienka.
gdy liść lauru, Wawru kwiaty,

Dał nam zerwać los,
Brałam perły, drogie szaty,
I trefiłam włos.
Lecz gdy nas zdrady wrogom sprzedały,

Gdy zaległ Polskę najeźdźców rój,
Gdy w więzach jęczy naród nasz cały —
Jeden mi tylko przystoi strój:
Czarna sukienka.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

12. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

To indywiduum, to przedstawiciel plemienia koczowniczego. Jego ojczyzna jest tek kraj, który pozwala im się okradać.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

13. „Bez ich ofiary nie byłoby

„Bez ich ofiary nie byłoby wolnej Polski i wolnej Litwy”. Pomnik powstańcom w Ejszyszkach
http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/bez-ich-ofiary-nie-byloby-wolnej-polski...

W niedzielę (26 stycznia) na placu Majowym w Ejszyszkach został odsłonięty pomnik bohaterom powstania styczniowego. Budowa pomnika została w całości sfinansowana ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

„Ilość ludzi, którzy przyszli dzisiaj na uroczystość mimo siarczystego mrozu wskazuje, że jest to dla mieszkańców Ejszyszek potrzebne i ważne” – powiedział wicemer rejonu solecznickiego Andrzej Andruszkiewicz, prywatnie rodowity ejszyszczanin oraz pomysłodawca powstania pomnika.

Miejsce dla monumentu wybrano nieprzypadkowo. Ejszyski wikariusz ks. Józef Horbaczewski na tym właśnie placu ogłosił manifest rządu tymczasowego. Tu gromadzili się powstańcy, prowadzeni przez Ludwika Narbutta – syna Teodora Narbutta, architekta kościoła w Ejszyszkach. W oddziale powstańców z Ejszyszek walczył między innymi włoski malarz Elwiro Andriolli.

Pomnik tworzą dwa postumenty, ozdobione godłami Polski i Litwy. Na kolumnach znajdują się napisy w językach polskim i litewskim: „Pamięci bohaterów tej ziemi, którzy poświęcili swe życie, abyśmy żyli w wolnej i sprawiedliwej ojczyźnie“. Częścią pomnika jest dzwon, który ma przypominać mieszkańcom Ejszyszek o bohaterskiej przeszłości przodków.

„Od razu po upadku powstania styczniowego – na temat którego do tej pory trwają dyskusje, czy warto było się bić, czy tylko ofiarnie pracować – Eliza Orzeszkowa napisała utwór „Gloria victis“ – „Chwała zwyciężonym“. Dzisiaj, po 151 latach mówimy: chwała zwyciężonym, ale uzupełniamy: chwała zwycięzcom. Doświadczenie ponad 150 lat i historia pokazały, że to byli zwycięzcy. Bez tamtych zrywów nie byłoby roku 1914 i 1918, bez tamtej insurekcji i ofiary krwi nie byłoby roku 1920 ani 1944. Bez tamtej krwi nie byłoby też roku 1989 i 1991. Nie byłoby wolnej Polski i wolnej Litwy“ – mówił podczas ceremonii mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz.

O wielkiej wadze upamiętnienia wspólnej historii mówił także konsul generalny RP na Litwie Stanisław Cygnarowski:

„Czuję się zaszczycony, że mogę uczestniczyć w tym kolejnym spotkaniu sławnego miasteczka Ejszyszki z historią. Z historią, która dwa nasze narody – bo o nie tu również chodzi – przez długie wieki łączyła, a dzisiaj czasami okazuje się, że dzieli. W tym dniu chodzi jednak o upamiętnienie takiego momentu historii, kiedy przedstawiciele obu narodów spoczęli we wspólnym grobie. I to jest niezwykle cenne, że ten pomnik znajduje się właśnie tutaj i będzie trwałym upamiętnieniem tego wydarzenia“ – powiedział dyplomata.

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika odbyła się msza św. w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, o godzinie 14 rozpoczął się koncert zespołu „Ugniavijas” oraz Lecha Makowieckiego z zespołem „Zayazd” w Domu Kultury w Ejszyszkach.
(KOM)
ZS-Ziemia Solecznicka, Šalčininkų Kraštas
W artykule omylnie poinformowano czytelników taka wiadomością: "Inwestycja sfinansowana ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pochłonęła prawie pół miliona litów".
Poprawnie było by napisać, ze prawie pól miliona dała UE na park, ale przy okazji Rada PWM dorzuciła trochę (nie wiadomo ile) na pomnik. A wiec nie wolno mylić wydatki na park, z wydatkami na pomnik, dzwon którego nie raz rozbudzi okolicznych mieszkańców. Jak i przewidywano w dyskusjach o projekcie, to "dzieło sztuki", będzie służyło tłem dla różnych grupowych fotografii. Tylko że, jak widać ze zdjęć zrobionych już w pierwszy dzień otwarcia, wysokość pomnika powoduje, że fotograf musi robić z daleka, co robi twarze ludzi i detali pomnika nie wyraźnymi. Nie widać nawet na zdjęciach grupowych, co tam na godłach. Logiczniej było by zamiast dwóch takich samych godeł malutkich(jak na taki monument), zrobić jedno w dwa razy większe, a pomnik dwa razy niższy ;)
Greg Gintar · Obserwuj · Clifton, New Jersey
Blond w artykule: Nie ma tam godziel ani Polski a ni Litwy na pomniku. Sa malutkie jedentyczne godla powstania na ktorych trudno zauwarzyc orla czy konia. Taniej odlac dwa jednakowe niz rozne :D




Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Relacja młodzieży z Białogonu

Relacja
młodzieży z Białogonu: Na około 1,5 miesiąca przed 151 Rocznicą Wybuchu
Powstania Styczniowego postanawiamy pomóc w organizacji Marszu,
dotarcie do osób które to organizowały przez kilka lat wstecz były już
pierwszym problemem , potem niestety kolejnym problemem stało się to że
została Nam podana zupełnie inna data uroczystości mimo, że ktoś
próbował Nas wyeliminować nie spoczęliśmy i działaliśmy dalej. Na
niespełna 10 dni przed Marszem zostajemy oficjalnie współorganizatorami
Marszu Pamięci Powstańców Styczniowych jako Młodzież z Białogonu . Od
następnego dnia zaczynamy propagandę, kleimy plakaty po całym mieście ,
malujemy także transparent z napisem „BIAŁOGON PAMIĘTA” w barwach
narodowych wraz z Orłem Wojska Polskiego, szykujemy także
okolicznościowe kotyliony ( 160 sztuk) , zamawiamy wieniec z napisem na
wstędze „ Chwała Bohaterom- Białogon pamięta” i oklejamy znicze vlepkami
„BIAŁOGON PAMIĘTA”( te same którymi zostały oklejone znicze podczas
święta zmarłych). Zapraszamy też młodzież i dzieci z miejscowej szkoły
podstawowej i gimnazjum. Na dzień przed uroczystością kończymy wszystkie
prace i już tylko wyczekujemy dnia następnego z myślami czy propaganda
się udała i czy sprostaliśmy zadaniu. 19 stycznia 2014r. przed godzina 9
spotykamy się w 25 osób z Sekcji Białogon w umówionym wcześniej
miejscu, widząc małe grupki starszych ludzi z flagami Polski, kilka
minut po 9 przechodzimy pod Bramę Kieleckiej Fabryki Pomp tam dołącza do
Nas ONR, po chwili ludzi jest już dużo więcej bo około 120-130 osób.
Rozdajemy kotyliony i ruszamy z lekkim opóźnieniem w kierunku Bruszni
zarzucając co jakiś czas hasła „ Cześć i Chwała Bohaterom” czy „Bóg
Honor i Ojczyzna”. Na górze Bruszni zapalamy znicz przygotowany na tą
uroczystość i czekamy na grupę, która wyszła z Czarnowa zjawiając się w
25-30 osób głownie dzieci ze szkół i ich rodzice , im również rozdajemy
kotyliony których prawie brakło bo oficjalna i prawdziwa liczba osób na
Marszu to 154. Gdy wyszliśmy tylko z lasu na drogę, rozwijamy
transparent na przodzie Marszu i skandujemy hasła „ Na Karczówkę dziś
idziemy, hołd Powstańcom oddajemy”,” O Powstańcach pamiętamy, trzem
zaborcom żyć nie damy” oraz głośno krzyczymy o tym że jesteśmy Dumni z
Bycia Polakami. Gdy już dochodzimy pod Klasztor , wchodzimy do kościoła i
uczestniczymy we Mszy Świętej w intencji poległych Powstańców. Po Mszy
przechodzimy pod Pomnik Powstańców Styczniowych gdzie rozwijamy
wcześniej wspomniany transparent, składamy wieniec, zapalamy znicz ,
odśpiewujemy Rotę podczas której odpalamy race. Za co jesteśmy
pozdrowieni gestem wręcz z Placu Świętego Piotra przez senatora
Krzysztofa Słonia który pozdrowił Nas niczym Papież wiernych. Na koniec
jeszcze raz krzyczymy „ Część i Chwała Bohaterom” po czym zwijamy
transparent i udajemy się do domów. Usłyszeliśmy od wielu ludzi słowa
uznania i podziękowania. My pragniemy podziękować Wszystkim którzy
zjawili się na Marszu i oddali hołd Bohaterom , dziękujemy Brygadzie
Świętokrzyskiej Obozu Narodowo-Radykalnego, że wsparła Marsz swą
obecnością oraz pomogła w propagandzie.

„Nie wiem ilu ich wtedy
poległo, gasły życia szarym, bladym żarem Krew spłynęła barwiąc biel
śniegu, oddział ruszał z polskim sztandarem Jeszcze w dali biły równo
werble, a pod lasem trwała dzika szarża Gasły myśli, a w nich bliskich
obrazy, zgasło życie styczniowego powstańca”

Za rok My będziemy na pewno, mamy nadzieję, że będziecie i Wy! CHWAŁA WIELKIEJ POLSCE!!!


Relacja młodzieży z Białogonu: Na około 1,5 miesiąca przed 151 Rocznicą Wybuchu Powstania Styczniowego postanawiamy pomóc w organizacji Marszu, dotarcie do osób które to organizowały przez kilka lat wstecz były już pierwszym problemem , potem niestety kolejnym problemem stało się to że została Nam podana zupełnie inna data uroczystości mimo, że ktoś próbował Nas wyeliminować nie spoczęliśmy i działaliśmy dalej. Na niespełna 10 dni przed Marszem zostajemy oficjalnie współorganizatorami Marszu Pamięci Powstańców Styczniowych jako Młodzież z Białogonu . Od następnego dnia zaczynamy propagandę, kleimy plakaty po całym mieście , malujemy także transparent z napisem „BIAŁOGON PAMIĘTA” w barwach narodowych wraz z Orłem Wojska Polskiego, szykujemy także okolicznościowe kotyliony ( 160 sztuk) , zamawiamy wieniec z napisem na wstędze „ Chwała Bohaterom- Białogon pamięta” i oklejamy znicze vlepkami „BIAŁOGON PAMIĘTA”( te same którymi zostały oklejone znicze podczas święta zmarłych). Zapraszamy też młodzież i dzieci z miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjum. Na dzień przed uroczystością kończymy wszystkie prace i już tylko wyczekujemy dnia następnego z myślami czy propaganda się udała i czy sprostaliśmy zadaniu. 19 stycznia 2014r. przed godzina 9 spotykamy się w 25 osób z Sekcji Białogon w umówionym wcześniej miejscu, widząc małe grupki starszych ludzi z flagami Polski, kilka minut po 9 przechodzimy pod Bramę Kieleckiej Fabryki Pomp tam dołącza do Nas ONR, po chwili ludzi jest już dużo więcej bo około 120-130 osób. Rozdajemy kotyliony i ruszamy z lekkim opóźnieniem w kierunku Bruszni zarzucając co jakiś czas hasła „ Cześć i Chwała Bohaterom” czy „Bóg Honor i Ojczyzna”. Na górze Bruszni zapalamy znicz przygotowany na tą uroczystość i czekamy na grupę, która wyszła z Czarnowa zjawiając się w 25-30 osób głownie dzieci ze szkół i ich rodzice , im również rozdajemy kotyliony których prawie brakło bo oficjalna i prawdziwa liczba osób na Marszu to 154. Gdy wyszliśmy tylko z lasu na drogę, rozwijamy transparent na przodzie Marszu i skandujemy hasła „ Na Karczówkę dziś idziemy, hołd Powstańcom oddajemy”,” O Powstańcach pamiętamy, trzem zaborcom żyć nie damy” oraz głośno krzyczymy o tym że jesteśmy Dumni z Bycia Polakami. Gdy już dochodzimy pod Klasztor , wchodzimy do kościoła i uczestniczymy we Mszy Świętej w intencji poległych Powstańców. Po Mszy przechodzimy pod Pomnik Powstańców Styczniowych gdzie rozwijamy wcześniej wspomniany transparent, składamy wieniec, zapalamy znicz , odśpiewujemy Rotę podczas której odpalamy race. Za co jesteśmy pozdrowieni gestem wręcz z Placu Świętego Piotra przez senatora Krzysztofa Słonia który pozdrowił Nas niczym Papież wiernych. Na koniec jeszcze raz krzyczymy „ Część i Chwała Bohaterom” po czym zwijamy transparent i udajemy się do domów. Usłyszeliśmy od wielu ludzi słowa uznania i podziękowania. My pragniemy podziękować Wszystkim którzy zjawili się na Marszu i oddali hołd Bohaterom , dziękujemy Brygadzie Świętokrzyskiej Obozu Narodowo-Radykalnego, że wsparła Marsz swą obecnością oraz pomogła w propagandzie.</p />
<p>„Nie wiem ilu ich wtedy poległo, gasły życia szarym, bladym żarem Krew spłynęła barwiąc biel śniegu, oddział ruszał z polskim sztandarem Jeszcze w dali biły równo werble, a pod lasem trwała dzika szarża Gasły myśli, a w nich bliskich obrazy, zgasło życie styczniowego powstańca”</p>
<p>Za rok My będziemy na pewno, mamy nadzieję, że będziecie i Wy! CHWAŁA WIELKIEJ POLSCE!!!



Stowarzyszenie "Wizna 1939" dodał(a) 9 nowych zdjęć do albumu 
Tak
jak zapowiadaliśmy od 25 stycznia 2014 roku powstaje Oddział Wołomin
Związku Strzeleckiego. Wczoraj prezesi: Stowarzyszenia „Wizna 1939” –
Marcin Sochoń oraz Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława
Raginisa – Dariusz Szymanowski, uczestniczyli w VIII Marszu Szlakiem
Powstańców Styczniowych 1863 r.
W czasie uroczystości oddaliśmy
wspólnie z Komendantem Głównym Związku Strzeleckiego - insp. Romanem
Burkiem hołd powstańcom przy mogile w Kierzu Niedźwiedzim, a także
gościliśmy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zbijowie Małym. Zostaliśmy
przyjęci bardzo serdecznie. Braliśmy także udział w programie
artystycznym przygotowanym przez zespół „Cymes” ze Zbijowa Małego i
udało nam się poznać strzelców z innych oddziałów.
Koleżeńska
atmosfera, poznawanie historii, wydarzenia kulturalne oraz marsz w
trudnych warunkach pogodowych, świadczą o wysokim poziomie i sensie
organizowania takich wydarzeń. Teraz Stowarzyszenie „Wizna 1939” i
Związek Strzelecki mogą wspólnie realizować zakładane cele.

Założyciele Oddziału Wołomin Związku Strzeleckiego:
Komendant Oddziału - komp. ZS Marcin SOCHOŃ
mł. insp. ZS Andrzej KOMOROWSKI
st. sierż. ZS – Tomasz NIEZGODA





Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

15. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

W dniu 24 stycznia 1863 roku zginęła w bitwie pod Dodrą, południowo wschodnia Wielkoplska

                   Maria Piotrowiczowa, bohaterka Powstania Styczniowego


Pani Maria Piotrowiczowa herbu Łodzia

 
Maria Piotrowiczowa, pochodziła z bardzo zamożnej rodziny szlacheckiej. Jej ojciec Zygmunt Rogoliński herbu Łodzia brał udział w Powstaniu Listopadowym dowodząc wołanym 300 osobowym oddziałem.
Maria Piotrowiczowa wychodzi za mąż za nauczyciela.Jednego  z tych ideowców, którzy biorą nędzne posady nauczycielskie z jednego tylko powodu: by krzewić swoje idee narodowe wśród dzieci, by opowiadać im te szkodliwe bajdy o wolności

 
Więcej
http://blogmedia24.pl/node/62421

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

16. Traugutt nie bał się

Traugutt nie bał się śmierci

Już jutro przypada 150. rocznica stracenia Romualda Traugutta na stokach Cytadeli Warszawskiej

zdjecie

Zdjęcie: arch./
-



Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

Już jutro przypada 150. rocznica stracenia Romualda Traugutta
oraz członków Rządu Narodowego na stokach Cytadeli Warszawskiej. Polacy
pamiętają o ich bohaterskiej postawie i oddadzą im hołd.

Romuald Traugutt został aresztowany przez rosyjską policję w nocy z
10 na 11 kwietnia 1864 r. w swojej warszawskiej kwaterze. Początkowo był
przetrzymywany na Pawiaku, a później więziono go w X Pawilonie Cytadeli
Warszawskiej. Próbowano wydobyć z niego informacje dotyczące dowództwa
powstania, jednak on nie wydał nikogo. W czasie jednego z przesłuchań
miał wypowiedzieć słynne zdanie: „Idea narodowości jest tak potężną i
czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona”.

W celi nr 20 X Pawilonu, słynnego carskiego więzienia, ostatni
przywódca i dyktator Powstania Styczniowego spędził kilka końcowych
miesięcy swojego życia. Skazany na karę śmierci został z niej
wyprowadzony rankiem 5 sierpnia 1864 r. wraz ze swoimi czterema
towarzyszami. Obecnie jest to najważniejsza cela w budynku dawnego
więzienia politycznego z epoki zaborów.

– We wtorek o godz. 16.00 złożymy kwiaty w celi, z której
wyprowadzono Romulada Traugutta na egzekucję. Specjalnie na tę okazję
zostanie uruchomiony mały fragment ekspozycji z materiałami związanymi
ze śledztwem i procesem w sprawie rządu Romualda Traugutta. Obecnie
jesteśmy w trakcie dużego remontu, dlatego przynajmniej przez pół roku
nasze Muzeum będzie nieczynne. Tym bardziej 5 sierpnia będzie wyjątkowa
okazja do odwiedzenia naszych murów i zapoznania się z życiorysem tego
niesamowitego bohatera – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl
Jerzy Wągrodzki, kustosz Muzeum X Pawilonu.

Dalsza część obchodów 150. rocznicy wykonania wyroku śmierci na
Romualdzie Traugutcie i Rządzie Narodowym rozpocznie się o godz. 17.00
przy Krzyżu Traugutta mieszczącym się w Parku im. Romualda Traugutta.
Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. bp Józef
Zawitkowski, biskup senior diecezji łowickiej.

Traugutt, jak przypomina Piotr Szubarczyk, nie bał się śmierci,
widział swoją decyzję w perspektywie Bożej. W liście pisanym w celi
Cytadeli Warszawskiej wyłożył to, z czym człowiek przede wszystkim
powinien się liczyć: „Bóg włada losami ludów, a choćby szubienica, to
jednym więcej triumfem i czy odwrót, czy też naprzód, idźcie według
potrzeby, jaką sprawa Ojczyzny wskaże”.

Ta perspektywa Boża w życiu Romualda Traugutta sprawiła, że podjęto
starania o jego beatyfikację – jako męczennika za Ojczyznę i za
niepodległość – sprawę Bożą. Orędownikiem beatyfikacji był Prymas
Tysiąclecia.

Magdalena Pachorek


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. 17 października 1863 roku

Romuald Traugutt został dyktatorem powstania styczniowego.

Romuald Traugutt po ogłoszeniu wybuchu powstania na Litwie objął dowództwo nad tamtejszymi oddziałami.
Wydział Wojny powstańczego rządu czerwonych awansował go na stopień generała i powierzył misję dyplomatyczną uzyskania wsparcia dla powstania na zachodzie.
Po niepowodzeniu misji dyplomatycznej z poparciem stronnictwa białych, w dniu 17 października 1863 roku, Romuald Traugutt uzyskał misję utworzenia nowego Rządu Narodowego i został dyktatorem powstania.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl