Operacja Armii Krajowej "Ostra Brama" ppłk "Wilk" Krzyżanowski

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

.  

.
             Z rozkazu Generała dywizji Tadeusza   Bór Komorowskiego*,herbu Korczak, dowódcy Armii Krajowej, sześćdziesiąt dziewięć  lat temu w dniu 7 lipca 1944 roku rozpoczęła się operacja Armii Krajowej  "Ostra Brama" na Wileńszczyźnie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Generał  dywizji, inzynierTadeusz Bór Komorowski, herbu Korczak, Naczelny Dowódca Armii Krajowej, jeżdziec, Olimpijczyk
 
Operacja Ostra Brama została przeprowadzona w ramach Akcji "Burza". Polegała na wkroczeniu do Wilna wojsk Armii Krajowej, zbrojnego ramienia Rządu Polskiego na Uchodźstwie przed armią sowiecką. Oswobodzenia Wilna z rąk hitlerowców i  kolaborujących z Niemcami Litwinów
 W Operacji "Ostra Brama" miały wziąć udział połączone oddziały Armii Krajowej wileńskiego i nowogrodzkiego okręgu Armii Krajowej.
W dniu 12 czerwca 1944 roku Dowódca Armii Krajowej Generał Bór Komorowski  wydał rozkaz ppułkownikowi Aleksandrowi Krzyżanowskiemu "Wilkowi" rozkaz przyspieszenia planu wyzwolenia Wilna z rąk hitlerowców przed wkroczeniem sowietów do Wilna . Już wiosną 1944 roku ppułkownik Aleksandr  Krzyżanowski "Wilk" rozpoczął przygotowania do Akcji "Burza".
 
 
 
Podpułkownik Aleksander Krzyżanowski "Wilk"
 
 
W pierwszych dniach kwietnia Ppłk A. Krzyżanowski utworzył sztab, któremu podlegały poszczególne oddziały, celem koordynacji i jednolitego dowództwa. Początkowo sztab mieścił się w okolicach Dziewieniszek w okręgu Solecznikowskim.
Z podległych jednostek dowódcy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, utworzono trzy grupy bojowe:
 
1. Zgrupowanie Nr 1 "Wileńskie" pod dowództwem majora Antoniego Olechowicza ps. "Pohorecki",
 
 

 

Podpułkownik  dyplomowany piechoty Wojska Polskiego. Antoni Olechowicz, zamordowany w więzieniu na Mokotowie, przez żydokomunę z MBP w dniu  8 lutego 1951 roku

Jeden z pierwszych partyzantów II wojny światowej - oficer Oddziału Wydzielonego WP mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala". W grudniu 1939 przedostał się do Wojska Polskiego odtwarzanego we Francji.

Współtwórca idei powstania polskich wojsk spadochronowych i "cichociemnych". Po skoku do Kraju [27/28.XII.1941] oficer K-dy Gł. AK. Od marca 1944 dowodził zgrupowaniem "Nadniemieńskim" w Nowogródzkim Okr. AK. Ciężko ranny 24 czerwca 1944 w bitwie z Niemcami pod Dyndyliszkami [str

Twórca koncepcji operacji "Ostra Brama".

Po rozbrojeniu oddziałów AK pod Wilnem przez Sowietów, mianowany p.o. Komendanta Okr. AK Nowogródek.

Poległ wraz z 36 podkomendnymi w starciu z wojskami NKWD 21 sierpnia 1944 pod Surkontami.

Odznaczony: VM V klasy, KW x 2.

 
dowódca - mjr dypl. Antoni Olechnowicz "Pohorecki"
szef sztabu - kpt. Aleksander Wasilewski "Olesiński"
adiutant - ppor. "Jerzy"
oficer operacyjny - por. Jan Urbanowicz "Ryszard"
oficer informacyjny - ppor. Wacław Walicki "Poręba"
kwatermistrz - por. Wacław Sawicz "Emil"
oficer łączności - kpt. Kornel Lewandowski "Tokarczyk"
lekarz - dr Teresa Filipowicz-Iwanowska "Teresa"

Oddziały

2 Wileńska Brygada AK - por. Wiktor Korycki "Kaziuk"
3 Wileńska Brygada AK - kpt. Gracjan Fróg "Szczerbiec"
5 Wileńska Brygada AK - mjr Zygmunt Szedzielarz "Łupaszka"
7 Wileńska Brygada AK - por. Wilhelm Tupikowski "Wilhelm"
Brygada Partyzancka "Gozdawy" - por. Jerzy Rożałowski "Gozdawa", stan 200-300
Oddział Rozpoznawczy - dowódca por. Zygmunt Gebert-Błażejewski "Grom", stan 100 (powstał na początku lipca)
Oddział Osłonowy - dowódca por. Józef Ditmejer "Wilczu”; stan 180
 
 
2. Zgrupowanie Nr 2 zwane Północnym,  pod dowództwem majora Mieczysława Potockiego herbu Jelita "Wegielny"
 
 

 

 

 
 
 
 
Major  dyplomowany łączności Wojska Polskiego i ZWZ-AK Mieczysław Potocki, herbu Jelita
 

 

3. Zgrupowanie Nr 3 Oszmiańskie, pod dowództwem pułkownika Czesława Dębickiego" Jaremy"
 
dowódca - mjr Czesław Dębicki "Jarema"
adiutant - ppor. Julian Marciszewski "Achilles"
szef sztabu - kpt. Michał Kwakszyc "Kowal"
oficer operacyjny - por. Edmund Banasikowski "Jeż"
oficer informacyjny - por. Adolf Wiśniewski "Rola", "Prus"
oficer łączności - ppor. Witalis Stacewicz "Rafał"
lekarz - dr Jan Brzozowski "Mietek",
kapelan - ks. Wiktor Gogaliński "Wiktor"[2]

Oddziały:

8 Oszmiańska Brygada AK - por. Witold Turonek "Tur"
9 Oszmiańska Brygada AK - chor. Jan Kolenda "Mały"
10 Oszmiańska Brygada AK
12 Oszmiańska Brygada AK - por. Hieronim Romanowski "Cerber"
13 Mołodeczańska Brygada AK - por. Adam Walczak "Nietoperz"
Oddział Osłonowy - por. Jan Dubiński "Gracz"; stan 100 ludzi
 
 
 
 
 

 

Wielkopolanin, major, doktor nauk rolniczych Czesław Dębicki, "Jarema" poseł na Sejm II Rzeczypospolitej
 
Cmentarz Parafialny św. Jana Vianneya w Poznaniu – cmentarz parafii św. Jana Vianneya położonej w dzielnicy Sołacz w Poznaniu
 
 
                                                         
 

 

Pierwotnie błędnie  sądzono, że sowieci nie będą próbowali zdobywać Wilna i go okupować. Pod wpływem podpułkownika  Macieja Kalenkjiewicza "Kotwicza" dowódcy zgrupowania Południe, Nadniemeńskiego Okręgu Nowogrodzkiego  Armii Krajowej, ppułkownik Aleksander Krzyżanowski postanowił wyswobodzić Wilno z rak hitlerowców przed sowietami aby udowodnić polskość Wilna
 
 
 
 
 
Podpułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej, dowódca partyzancki w Okręgu Nowogródek. Maciej Kolankiewicz
 
W dniu 12 czerwca na naradzie Komendy Głównej Armii Krajowej w Warszawie, Generał Bór Komorowski wydał rozkaz ppułkownikowi Krzyżanowskiemu, którego mianował generałem brygady a podpułkownikowi Januszowi Prawdzić Szlaskiemu zdobycie miasta przed bolszewikami.
 
Armia sowiecka posuwała się bardzo szybko, tak, ze Generał Aleksander Krzyżanowski musiał przyspieszyć plany zdobycia miasta. Niestety brak środków łączności uniemożliwiała powiadomienia wszystkich oddziałów. To ponoć jeden z grzechów głównych"Wilka" Tyle, że z pustego i Salomon nie naleje.
Polacy, błędnie sądzili, ze hitlerowcy wycofają się z Wilna wcześniej. Prawdopodobnie, członkowie Komunistycznej Partii Polski wystąpili w roli adwokata diabła. Być może przekazali hitlerowcom informację, że "Front Białoruski" nie weźmie udziału w zdobyciu miasta.
 Rosjanie, znając plany generała Wilka, czekali aż Polacy się wykrwawią zdobywając Wilno.
Pierwsze ataki wojsk Armii Krajowej "Wilka" załamały się. Polacy nie posiadali armat, czołgów, samolotów, ciężkiej broni maszynowej. Polacy mieli tylko dobre chęci, choć nie wszyscy.
Kiedy nie udała się samodzielna akcja zbrojna, Generał Aleksander Krzyżanowski postanowił pertraktować z sowietami. W dniu 12 lipca przybył do kwatery  dowódcy 3 Frontu Białoruskiego generała Iwana Czernichowskiego w Smorgoniach
 
 
 
Pomnik gen. Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego w Wilnie
Litwini , sowietom pomniki stawialii stawiają. Armie Krajowa uważaja za bandytow
 
Uzgodniono wspólne zdobycie miasta Wilna. W dniu 7 lipca oddziały Armii Krajowej i czołgi 3 Frontu Białoruskiego wkroczyły do Wilna. Walki toczyły się do 13 lipca. W tym dniu na Baszcie Gedymina załopotała Biało-Czerwona Flaga.
 
Baszta Giedymina z Biało czerwona Flagą Rzeczypospolitej
 
 
W dniu 14 lipca 1944 roku sowieci zaproponowali Generałowi Wilkowi utworzenie z Oddziałów Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego i Nowogródzkiego samodzielnej jednostki w składzie 3 Frontu Białoruskiego.
Sprzęt i spyże  dostarczyć mieli sowieci.
W tym samym czasie generał NKWD Iwan Sierow, który już faktycznie rządził na terenach polskich, zgromadził w rejonie oddziałów AK w Puszczy Rudnickiej  siły NKWD, które powoli okrążały wojska polskie.
W dniu 17 lipca Generał "Wilk" Krzyżanowski został zaproszony na dalsze rozmowy z generałem Iwanem Czerniachowskim. Pozwolono mu udać się tylko w towarzystwie oficera sztabowego majora Teodora Cetysa "Sławek" "Sław" Cichociemnego.
 
 
 
 

 
 
 
 
Major inżynier, Teodor Celtys dwukrotnie odznaczony Orderem  Wojennym Virtuti Militariczterokrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych
 
Wieczorem Generał Aleksander Krzyżanowski "Wilk" został aresztowany przez sowietów. Resztę oficerów Armii Krajowej również aresztowano i wysłano na wschód Żołnierzy internowano.Oddziały Polskie Armii Krajowej rozlokowane wokół Puszczy Rudnickiej zostały otoczone przez wojska NKWD, Generała Sierowa. Rozbrojone. Cześć wojsk Armii Krajowej zdołała zbiec i zasilić polskie oddziały Polskiego Państwa Podziemnego.
Po aresztowaniu Generał Aleksander Krzyżanowski "Wilk", przebywał w wielu sowieckich więzieniach. W Wilnie,Moskwie w więzieniu na Butyrkach,w obozie w Diagilewie następnie w  Griazowcu.
W dniu 11 sierpnia uciekł. Do Wilna przybył we wrześniu.Ujawnił swoje nazwisko, pseudonim w rezultacie ponownie został aresztowany przez sowietów w dniu 13 września  i osadzony w więzieniu na Butyrkach
W dniu 4 października 1947 znalazł się w kraju za zgoda władz sowieckich.
 
W dniu 3 lipca 1947 roku zostaje aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przebywał w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie.
Zmarł w więzieniu na Mokotowie na gruźlicę w dniu 29 września 1951. Zwłoki zostały w tajemnicy pochowane na Powązkach.
 
Postscriptum.
 
Operacja "Ostra Brama" była źle przygotowana, choć miała sens i aprobatę polityczną Rządu na Uchodźstwie.
Dowódca, ppułkownik Wilk Aleksander  Krzyżanowski, był stosunkowo niskim stopniem oficerem by dowodzić kilkunastoma tysiącami żołnierzy. Pozostali jego zastępcy również
Miał złe rozeznanie w liczbie broniących Wilno Niemców i ich uzbrojeniu. Siły niemieckie w stosunku do polskich wynosiły jak 4:1. W artylerii 10:1.Niemcy dysponowali samolotami, armatami, ciężką bronią maszynową. Polacy jak zwykle mieli tylko dobre chęci. Za przygotowania do akcji winę ponosi Wilk. Połączone wojska Armii Krajowej liczyły ca 12 tyś żołnierzy z których tylko 1/3 wzięła udział w bitwie o Wilno. Wina leży po stronie dowódcy Wilka.
W dniu 12 czerwca  1944 roku  na naradzie Komendy Głównej Armii Krajowej w Warszawie, ppułkownik Krzyżanowski prawdopodobnie podał Generałowi Borowi błędne informacje o sile wojsk niemieckich i odległości od Wilna Sowietów.
 
Wilk Krzyżanowski uderzył na Wilno w miejscy ufortyfikowanym, bronionym przez czołgi i artylerie. Brak rozeznania spoczywa na nim.
Bohaterstwo wojsk polskich było bezprzykładne, byli ochotnikami, wiedzieli o co walczą.
Akcja Burza nie osiągnęła żadnego celu, ani wojskowego i politycznego. Osiągnąć nie mogła. Źle wpłynęła na morale żołnierzy Armii Krajowej.
 
Córką Generała Aleksandra Krzyżanowskiego jest Pani doktor Olga Krzyżanowska, lekarka "Solidarności" w stoczni Gdańskiej, harcerka Szarych Szeregów,odznaczona Krzyżem Walecznych. Poseł i senator Rzeczypospolitej, wicemarszałek Sejmu
 
Tym, którzy szukali, a nie znaleźli;
którzy pukali, a nie było im otworzone;
którzy szli, a przecież nie doszli;
którzy szli, doszli, zwyciężyli, powrócili.
Żołnierzom polskim,
poległym,
zmarłym,
żywym.
Współtwórcom największego triumfu w naszych dziejach:
także i tym z nich,
których nie z własnej woli i winy zabrakło na podberlińskich polach ZWYCIĘSTWA
 
 
 
 
 

 

Grób generała A. Krzyżanowskiego na Powązkach

 

 

Postanowieniem Nr W.111-48-94 Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsy z dnia 28 września 1994 roku, pułkownik Aleksander Krzyżanowski został mianowany  za  zasługi w działalności konspiracyjnej i w walce zbrojnej z niemieckim okupantem, pośmiertnie, do stopnia generała brygady. W dniu  27 października 1994 minister obrony narodowej wręczył przyznane pośmiertnie przez prezydenta RP nominację generalską dla Aleksandra. Krzyżanowskiego. Dyplom i czapkę z odpowiednimi dystynkcjami odebrała jego córka, Olga Krzyżanowska.
 
 

 

Aleksander Krzyżanowski "Wilk"
 
 
* Pan generał Bór Komorowski, herbu Korczak  nie jest rodzinnie związany z Bronisławem Komorowskim, którego przodkowie pieczętowali się herbem Dołęga. Pan generał Bór Komorowski miał prawo używania tytułu hrabiego, Bronisław Komorowski już nie.
Pan Bronisław Komorowski na "naszej klasie" pisał kłamstwa o swojej rodzinie. Po mojej wypowiedzi i M.J. Minakowskiego, Bronisław Komorowski kazał wykasować wpis na "naszej klasie" i Wikipedii
 
 
 

 

Etykietowanie:

28 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Szanowny Panie Michale

Wieczna cześć i chwała bohaterskim obrońcom Polski !
Katowanym i mordowanym przez dwa zbrodnicze reżimy .

Na pohybel zdrajcom, agentom NKWD, którzy wydali na śmierć tych, co ocaleli od śmierci z ręki niemieckiej.

Wileński Okręg Armii Krajowej.
Dziś
rocznica Powstania Wileńskiego - operacji "Ostra Brama". Na zdjęciu
poniżej - szczątki dowódcy operacji, generała Aleksandra Krzyżanowskiego
"Wilka" po ekshumacji w marcu 1957 roku ("Wilk" zmarł w ubeckim
więzieniu). Szacunek i pamięć walczącym o wolną Polskę.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Szanowny Panie Michale

Jedno
z najbardziej znanych zdjęć żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK. U góry
od lewej "Mścisław", "Lufa", ostatni w rzędzie - "Żelazny". Na dole od
lewej - "Inka" (była sanitariuszką, więc MP 40 wzięła tylko na czas
pozowania do zdjęcia). Młodzi, uśmiechnięci, pełni wiary we własne siły.
Prawdziwy kwiat ostatnich obrońców Rzeczypospolitej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Pięknie dziękuję. Ja znałem wszystkie nazwiska żołnierzy majora Łupaszki. Może odnajdę.




Kiedyś Pani pisała o swojej Babci i tym Ryngrafie symbolu V BRygady


Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Do Pani Maryli,





Szanowna Pani Marylo,

Wieczna cześć wszystkim żołnierzom walczącym o wolną Polskę

Wyrazy szacunku

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Pelargonia

5. Szanowny Panie Michale,

Zamieszczam ten wiersz

Andrzej Kołakowski
Rozstrzelana armia

Różańce ofiar, mgły nad rojstami,
A tętent kopyt rytm wybija.
To pułki armii rozstrzelanej,
To przeszłość, która nie przemija.

Przez mgły pamięci, życia zamęt
Wędruje szwadron za szwadronem.
Błyszczą honorem klingi szabel,
Stygnie koralem krew na skroniach.

W ubeckich piwnicach przestrzelone czaszki,
To śpiący rycerze majora Łupaszki.
Wieczna chwała zmarłym, hańba ich mordercom,
Tętno Polski bije w przestrzelonych sercach.

W dusznych oparach współczesności
Kręcą się mroczne interesy.
Na euro się przelicza kości
A pamięć leczy się ze stresu.

Nad polskim Wilnem zaszło słońce,
Snuje się wieczór niespokojny,
A Ostrobramska Matka wita
Swe dzieci wracające z wojny.

Od wrót Ostrej Bramy do katowni Gdańska -
Tak się zakończyła przygoda ułańska.
Zagrała pobudka, rżą w przestworzach konie,
Odpoczną żołnierze na niebiańskich błoniach.

i ten teledysk:

z serdecznymi podziękowaniami za kolejny fragment historii Polski.

Pozdrawiam serdecznie

"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz

avatar użytkownika Maryla

6. Szanowny Panie Michale

Kustosze historii odchodzą..

Odszedł Janusz Bohdanowicz - "Czortek" wileńskiej AK...
http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/odszedl-janusz-bohdanowicz-quotczorte...



Janusz Bohdanowicz ps. "Czortek" 1922-2013, fot. wilnoteka.lt
5 lipca w wieku 91 lat na wieczną wartę odszedł
Janusz Bohdanowicz ps. "Czortek" - żołnierz 7. Brygady "Wilhelma", jeden
z najaktywniejszych weteranów wileńskiej AK, do niedawna prezes Okręgu
Wileńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Regularnie
przyjeżdżał na Wileńszczyznę z towarzyszami broni, ale też z polską
młodzieżą, przybliżając jej dzieje i szlak walk wileńskiej AK. Odszedł w
przeddzień 69. rocznicy wybuchu Powstania Wileńskiego czyli operacji
"Ostra Brama"...

Janusz Bohdanowicz urodził się 24 czerwca 1922 r. w Wilnie, w rodzinie
zawodowego podoficera Wojska Polskiego. Uczęszczał do Gimnazjum im.
Króla Zygmunta Augusta na Pohulance. Od początku wojny aktywnie działał w
środowisku patriotycznej młodzieży wileńskiej. Żołnierzem Armii
Krajowej Okręgu Wileńskieg został w 1942 roku, zaprzysiężony 15
października przez dowódcę plutonu Garnizonu miasta Wilna, Dzielnicy
Kalwaryjska kpt. rezerwy Aleksandra Downarowicza ps. „Burza”.



W Garnizonie miasta Wilna Bohdanowicz służył do 15 kwietnia 1944 r.
Zagrożony aresztowaniem został odkomenderowany do 7. Brygady AK Okręgu
Wileńskiego por. Wilhelma Tupikowskiego ps. "Wilhelm". Brygada
"Wilhelma" pełniła służbę osłonową na południowo-zachodnim przedpolu
Wilna, wzdłuż Puszczy Rudnickiej, broniła miejscowej ludności zarówno
przed litewską policją i hitlerowcami, jak i przed partyzantką
komunistyczno-żydowską, ukrywającą się w puszczy i rabującą okoliczne
wsie. Swoistą "stolicą" 7. Brygady były Skorbuciany.



Janusz Bohdanowicz walczył aż do rozbrojenia wileńskiej AK przez wojska
NKWD 18 lipca 1944 r., kiedy to razem z towarzyszami został aresztowany i
osadzony w obozie Miedniki Królewskie, skąd 28 lipca 1944 r. był
wywieziony w głąb ZSRR do Kaługi, a następnie do obozu pracy leśnej w
Średnikach. Do Polski powrócił 5 stycznia 1946 r. i zamieszkał w
Krakowie, potem przeniósł się bliżej innych "wilniuków" - do Gdańska, a
od 2005 r. mieszkał w Warszawie.



Od końca lat 80. aktywnie uczestniczył w tworzeniu się organizacji
kombatanckich weteranów AK. Został przewodniczącym Środowiska Żołnierzy
7. Brygady "Wilhelma", następnie był prezesem Środowiska Wileńskiego
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) w Gdańsku, a
następnie w Warszawie, członkiem Komisji Historycznej Okręgu
Wileńskiego, członkiem Rady Naczelnej i Prezydium Zarządu
Głównego ŚZŻAK, przewodniczącym Komisji Współpracy z Młodzieżą
Szkolną. Od 18 kwietnia 2011 r. do 20 września 2012 r. był prezesem
Okręgu Wileńskiego ŚZŻAK.



Od 25 lat Bohdanowicz zajmował się upowszechnianiem wiedzy, tropieniem i
upamiętnianiem śladów wileńskiej AK. Po upadku komunizmu jednoczył
dawnych towarzyszy broni, by wspólnie organizować kolejne
przedsięwzięcia na Wileńszczyźnie. Dzięki jego zaangażowaniu w Polsce i
na Litwie zawisały kolejne tablice pamiątkowe, przypominające o
wileńsko-nowogródzkiej AK. Napisał i wydał monografię swojej brygadu pt.
Brygada "Wilhelma": Oddziały Partyzanckie "Żuka" i "Gozdawy". To
on przywrócił do życia Skorbuciany - zaprojektował, zgromadził fundusze
i nadzorował budowę cmentarza-kwatery żołnierzy 7. Brygady AK
"Wilhelma", organizował bieżące remonty zabytkowego kościółka w
Skorbucianach. Przed rokiem - na zakończenie i podsumowanie swojej
wieloletniej działalności - w świątyniach, znaczących szlak bojowy
wileńskiej AK (Skorbuciany, Koleśniki, Kolonia Wileńska) zawiesił
pamiątkowe ryngrafy...



Ostatnie lata swego życia (już przy wydatnej pomocy swoich najbliższych)
Janusz Bohdanowicz poświęcił gromadzeniu materiałów, ich cyfryzacji
oraz tworzeniu strony internetowej - AKWilno.pl
- która stała się największym źródłem informacji o wileńskiej AK
i pozostanie wirtualnym pomnikiem tego niezwykłego AK-owca i Wilniuka...
Kto go zastąpi na Wileńskim Posterunku?



Redakcja "Wilnoteki" łączy się w bólu utraty z wszystkimi
wilniukami na całym świecie, którzy znali i wspierali Janusza
Bohdanowicza - Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla całego
środowiska. Wyrazy najgłębszego współczucia i uznania składamy także na
ręce Rodziny, która od lat była podporą życiowej pasji Ojca, towarzysząc
Mu we wszystkich przedsięwzięciach i wyjazdach na Litwę...



Ś.p. Janusz Bohdanowicz ps. "Czortek" spocznie na Cmentarzu
Wojskowym na Powązkach w kwaterze Fundacji Żołnierzy Polski Walczącej -
uroczysty pogrzeb wojskowy odbędzie się w najbliższy piątek, 12 lipca o
godzinie 14.00. Natomiast już w niedzielę, 14 lipca 
także Wileńszczyzna pożegna Go mszą św. o godz. 8.00 w kaplicy w Skorbucianach.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Szanowny Panie Michale

W
ubiegły weekend 5 kibiców Lecha Poznań uczestniczyło na dawnych Kresach
Rzeczpospolitej (obecnie tereny Białorusi) w uroczystych obchodach 69.
rocznicy operacji "Ostra Brama".

Wyjazd był przede wszystkim
wspaniałą okazją do spotkania kombatantów Armii Krajowej, którzy pomimo
przeciwności nie pozostawili ziemi ojczystej i dziś żyją poza granicami
Polski. Odwiedziliśmy również panią Weronikę, która gościła u kibiców w
Poznaniu kilka tygodni temu.

Na zdjęciu moment pożegnania. Już
teraz deklarujemy, że będziemy kontynuować akcję zbiórek żywności dla
Polaków na wschodzie. Cześć i chwała bohaterom!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Do Pni Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Wieczna cześć i chwała dla Pana Janusza Bohdanowicza i wszystkich żołnierzy walczących o Polskę

Wyrazy szacunku


Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

9. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Polscy kibice, to bardzo wartościowa grupa młodych ludzi, których Tusk i 'milicja obywatelska 'pozbawiła bibliotek, klubow, śwtlic za wstęp na"orlkii trzeba płacić.

Uklony moje najniższe





A rząd wysyła pałkarzy z ZOMO



Ukłony moje najniższe



Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

10. Do Pani Pelargonii

Szanowna Pani Ewo,

Pięknie dziękuję
W rewanżu z Poznania

Kazimiera Iłłakowiczówna - Rozstrzelano moje serce

28 czerwca 1956 r., to wyjątkowy dzień w historii Poznania. Robotnicy Zakładów im. J. Stalina (dawnego H. Cegielskiego) jako pierwsi w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej podnieśli w gniewie zaciśnięte pięści! Wyszli na ulice miasta! Chyba nikt nie zdawał sobie sprawy, że przyjdzie im walczyć nie tylko z milicją, ale też wojskiem. Splugawiono mundur, do którego tak bardzo byli przywiązani! Władza niby ludowa, a przyniesiona m. in. nad Wartę, na sowieckich bagnetach nie ograniczyła się do pogróżek! Ulice Poznania spłynęły krwią!



Kazimiera Iłłakowiczówna:


"Rozstrzelano moje serce"

Chciałam o kulturze napisać

naprawdę inteligentnie,

lecz zaczęły kule świstać

i szyby dygotać i pękać.

Pochyliłam się” – jak każe przepis

- nad dziejami dwudziestolecia,

ale z pióra kleks czerwony zleciał

i kartki ktoś krwią pozlepiał.



Rym się na gromadę zwlókł;

jest go dosyć… Tyle pokoleń…

Lecz zbryzgano mózgiem bruk

i bruk się wzdyma powoli.

Myśleć zaczął, choć ledwo się dźwiga

i do zapytań ośmiela –

- „Czemu zawsze rządzi inteligent,

a do robotników się strzela?



Niemy dotąd warknął koci łeb,

splunęła granitowa kostka:

Znowuśmy się dali wziąć na lep,

położono nas – jak zawsze – mostem”.

A ja na tym moście jak kiep

do essayu oczy przysłaniam,

krew nie płynie już, już tylko skrzep…

Rozstrzelano moje serce w Poznaniu.



O kulturze… Próba wzniosłych syntez,

artystycznych intuicji zgranie…

Ja nie mogę… Ani kwarty, ani kwinty.

Rozstrzelano moje serce w Poznaniu.

Ni gorące ono ni zimne.

Szkoda kul. Szkoda leków na nie.

Moje serce – wszak to tylko rymy…

Rozstrzelano moje serce w Poznaniu.


Miłych i pogodnych wakacji


Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

11. W tym tygodniu, 69 lat temu,

W tym tygodniu, 69 lat temu, miało miejsce jedno z najdonioślejszych wydarzeń II wojny światowej, o którym często nawet nie słyszeliśmy. Zapraszam w podróż do Wilna.

Źródła:
- Wspomnienia byłych żołnierzy AK walczących o odzyskanie Wilna (Zygmunt Łunkiewicz, Mieczysław Bokiej, Wacław Pacyno, Jan Mickiewcz)
- Ewa Szakalicka "Drogi do Ostrej Bramy"
- Dr Piotr Niwiński, "Przed Warszawą było Wilno"
- Wypowiedzi dra Jarosława Wołkonowskiego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

12. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Pięknie dziękuję

Ukłony moje najniższe

Dla Pani o 5 Brygadzie Wileńskiej AK

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

13. Szanowny Panie Michale

Oddziały
AK okręgów Wilno i Nowogródek, w sile ok. 15 tys. żołnierzy, pod
dowództwem płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” w ramach Akcji
„Burza” zadają Niemcom poważne straty.
Największa z ich operacji, „Ostra Brama”, trwa blisko tydzień i przynosi
wyzwolenie Wilna 13 lipca, we współdziałaniu z oddziałami sowieckimi.
Po kilku dniach NKWD aresztuje polskie dowództwo i sztab. Sowieci
rozbrajają otoczone polskie jednostki. Około 5 tys. żołnierzy,
odmawiających wstąpienia do armii Berlinga, trafia do łagrów. Pozostali
na wolności wracają do konspiracji lub przebijają się na zachód.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

14. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Pięknie dziękuję.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

15. Obchody 72. rocznicy operacji

Obchody 72. rocznicy operacji „Ostra Brama”



Od Mszy św. w
wileńskim kościele pw. św. Rafała rozpoczęły się dziś obchody 72.
rocznicy operacji „Ostra Brama”. Akcja była próbą wyzwolenia Wilna przez
Armię Krajową spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem wojsk
radzieckich.


fot. pl.wikipedia.org

Uczestnicy obchodów – delegaci Światowego Związku
Żołnierzy AK, przedstawiciele innych środowisk kombatanckich z Polski i
Litwy oraz polskiej ambasady i polskich organizacji społecznych na
Litwie – złożyli dziś kwiaty na cmentarzach na Rossie i w Kolonii
Wileńskiej na grobach AK-owców poległych w pierwszych dniach operacji.

– Dbamy o
pamięć historyczną Polaków na Litwie, o pamięć legendarnych działań
Armii Krajowej na naszej ziemi, bowiem bez przeszłości nie ma
przyszłości
– powiedział prezes Związku Polaków na Litwie, poseł Michał Mackiewicz.

W corocznych uroczystościach operacji
„Ostra Brama” bierze udział coraz więcej osób. W tym roku obchody
potrwają do 18 lipca. Na rozsianych po Wileńszczyźnie grobach AK-owców
będą składane kwiaty, odbędą się także spotkania z kombatantami, pokazy
szarży ułańskiej oraz prelekcje o charakterze historyczno-patriotycznym.

Główne obchody zaplanowano na 13 lipca
przy pomniku w podwileńskich Krawczunach z udziałem licznych
przedstawicieli władz Polski.

13 lipca 1944 roku w Krawczunach została
stoczona krwawa bitwa z oddziałami Wehrmachtu. W akcji tej poległo 79
partyzantów Armii Krajowej, a około 100 zostało rannych.

Operacja “Ostra Brama” stanowiła część
akcji “Burza”, zakładającej samodzielne wyzwalanie przez Armię Krajową
okupowanych ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Rozpoczęła
się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Oprócz piechoty i artylerii w sile
około 17 tys. żołnierzy Niemcy wyprowadzili tam do walki broń pancerną i
siły lotnicze. Okręgi Wileński i Nowogródzki AK przeciwstawiły im około
10 tys. żołnierzy, wyłącznie piechoty i kawalerii.

Mimo znaczącej przewagi wroga Polakom
udało się wyzwolić znaczną część Wilna. Do 13 lipca, już we
współdziałaniu z wojskami radzieckimi, całe miasto zostało oswobodzone
od Niemców. Na Górze Zamkowej żołnierze Armii Krajowej wywiesili
biało-czerwoną flagę, jednak już po kilku godzinach została ona zerwana
przez żołnierzy radzieckich, którzy zamiast niej wywiesili czerwony
sztandar. Później dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni. Większość
z nich trafiła do więzień lub została zesłana na Syberię.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. 65 lat od śmierci „Wilka”.


65 lat od śmierci „Wilka”. Generał AK zmarł w więzieniu mokotowskim


Dowodził operacją „Ostra Brama”. Po oswobodzeniu Wilna
został aresztowany przez NKWD.

65 lat temu, 29 września 1951
roku, w więzieniu mokotowskim w Warszawie zmarł generał Aleksander
Krzyżanowski, pseudonim „Wilk”. W czasie II wojny światowej komendant
Okręgu Wilno ZWZ-AK i dowódca operacji „Ostra Brama”.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

17. "kustosze historii odchodzą"

podobnie jak i Jej świadkowie
chwała IM i wieczny szacunek

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

18. Dziś 73 rocznica operacji


Dziś 73 rocznica operacji "Ostra Brama" w Wilnie. Bitwa o Wilno miała istotne znaczenie dla…


Dzień po wyzwoleniu Wilna Sowieci aresztowali i uwięzili "Wilka". Podobnie postąpiono z innymi oficerami AK

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Przemilczana na Zachodzie. 73

avatar użytkownika Maryla

20. Polska delegacja z udziałem

autor: fot. You Tube
Polska delegacja z udziałem p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów
i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka odwiedza w niedzielę
polskie miejsca pamięci w obwodzie grodzieńskim na Białorusi.
Uroczystości są związane z 73. rocznicą operacji „Ostra Brama”.

Jesteśmy dzisiaj na dziewięciu cmentarzach, gdzie spoczywają żołnierze AK, którzy zginęli w 1944 r., zarówno w ramach operacji „Ostra Brama”, jak i, niestety, zamordowani przez partyzantkę sowiecką

— powiedział PAP Kasprzyk, który stoi na czele polskiej delegacji na Grodzieńszczyznę.

To niezwykły
czas, niezwykły dzień - są to nasze narodowe rekolekcje. Czujemy
ciągłość pokoleń - są z nami ci, którzy odeszli i ci, którzy opiekują
się dzisiaj ich mogiłami - mieszkający na Białorusi Polacy. Na tym
polega naród, żeby kolejne pokolenia przekazywały sobie wartości

— stwierdził Kasprzyk.

To dla nas także zaduma nad tym, jak należy służyć ojczyźnie. Żołnierze AK czynili to, oddając nawet swoje życie, a dla nas pozostają wzorem służby dnia codziennego. Bo etos AK to etos wierności i służby krajowi

— stwierdził minister.

Dodał, że „ogromna wdzięczność należy się miejscowym Polakom, którzy opiekują się mogiłami”.

Ta wizyta to dla nas także okazja do spotkania z białoruskimi Polakami i podziękowania im

— podkreślił.W ramach objazdu miejsc pamięci, zorganizowanego wspólnie przez nieuznawany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi (ZP) i Konsulat Generalny RP w Grodnie,
zaplanowano odwiedzenie polskich kwater w Dyndyliszkach,
Węsławiniętach, Iwaszkowcach, Sołach, Kiemieliszkach, Worzianach,
Mikuliszkach, Horodnikach i Graużyszkach w obwodzie grodzieńskim.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Litwa: Rozpoczęły się obchody

Litwa: Rozpoczęły się obchody 74. rocznicy operacji „Ostra Brama”

Na Litwie rozpoczęły się dziś siedmiodniowe obchody 74. rocznicy
operacji „Ostra Brama” – próby wyzwolenia Wilna przez Armię Krajową spod
niemieckiej okupacji przed wkroczeniem wojsk radzieckich w 1944 roku.

„Operacja >>Ostra
Brama<<, powstanie wileńskie, jest drugim co do wielkości czynem
zbrojnym po powstaniu warszawskim”
– wskazał w rozmowie z PAP
Artur Kondrat, prezes zarządu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii
Krajowej, współorganizatora wileńskich obchodów.

„Naszym obowiązkiem jest oddanie
hołdu tym wszystkim, którzy walczyli o zachowanie granic II RP, którzy
wyzwalali Wilno z rąk okupanta niemieckiego i chcieli, żeby ta Polska
miała taki charakter i kształt, jaki miała w roku 1939”
– dodał.

Obchody zainaugurowała dziś w wileńskim
kościele Piotra i Pawła Msza św. w intencji poległych żołnierzy AK
okręgu wileńskiego i nowogródzkiego oraz żyjących kombatantów i rodzin
żołnierzy AK. Po południu odbyła się uroczystość na cmentarzu na Rossie w
kwaterze wojskowej przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie
są pochowani też żołnierze, którzy zginęli w 1944 roku podczas
wyzwalania Wilna.

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się dziś wieczorem koncert patriotyczny z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

W ciągu następnych dni, w ramach
obchodów rocznicy powstania wileńskiego, będą składane kwiaty na grobach
żołnierzy AK rozsianych po Wileńszczyźnie, odbędą się: rajd rowerowy,
gra miejska dla młodzieży „Burza w Wilnie”, wycieczka autokarowa po
miejscach pamięci narodowej związanej z operacją „Ostra Brama”,
projekcja filmów „Wyklęty” Konrada Łęckiego i „Nie pamiętam” Mirosława
Mamczura.

Obchody zakończy 13 lipca uroczystość w
podwileńskiej miejscowości Krawczuny, w miejscu, gdzie została stoczona
ostatnia bitwa żołnierzy AK z oddziałami Wehrmachtu o Wilno.

W wileńskich uroczystościach uczestniczy
około 150-osobowa grupa z Polski: członkowie Stowarzyszenia Łagierników
Żołnierzy Armii Krajowej, delegacje Światowego Związku Żołnierz Armii
Krajowej i Stowarzyszenia Odra-Niemen, harcerze, przedstawiciele
polskiej placówki dyplomatycznej w Wilnie oraz polskich organizacji
społecznych na Litwie, m.in. Wileńska Młodzież Patriotyczna i Związek
Polaków na Litwie.

Operacja „Ostra Brama” stanowiła część
akcji „Burza”, zakładającej samodzielne wyzwalanie przez Armię Krajową
okupowanych ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Rozpoczęła
się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Oprócz piechoty i artylerii w sile
około 17 tys. żołnierzy Niemcy wyprowadzili tam do walki broń pancerną i
siły lotnicze. Okręgi wileński i nowogródzki AK przeciwstawiły im około
10 tys. żołnierzy, wyłącznie piechoty i kawalerii.

Mimo dużej przewagi wroga, Polakom udało
się wyzwolić znaczną część Wilna. Do 13 lipca, już we współdziałaniu z
wojskami radzieckimi, całe miasto zostało oczyszczone z Niemców. Na
Górze Zamkowej żołnierze AK wywiesili biało-czerwoną flagę, jednak już
po kilku godzinach została ona zerwana przez żołnierzy radzieckich,
którzy wywiesili czerwony sztandar. Później dowództwo i żołnierze AK
zostali rozbrojeni. Większość z nich trafiła do więzień lub została
zesłana na Syberię.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

22. Panie Michale

już corka Generała Krzyżanowskiego dołączyła do Ojca,ale Pan przecież TO już na pewno WIE
serdeczna Modlitwa za Strażników Historii

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

23. Litwa: Obchody 74. rocznicy


Litwa: Obchody 74. rocznicy operacji „Ostra Brama” – kwiaty w Ponarach

W
ramach obchodów 74. rocznicy operacji „Ostra Brama” w poniedziałek
złożono kwiaty i zapalono znicze w polskiej kwaterze w Ponarach, gdzie w
czasie II wojny światowej dokonywano masowych mordów. Szacuje się, że
zginęło tu ok. 20 tys. Polaków.

Ogółem w lesie ponarskim w czasie wojny zostało zamordowanych około 100 tys. osób, najwięcej Żydów – około 70 tysięcy.

W poniedziałkowych uroczystościach udział wzięli członkowie
Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Światowego Związku
Żołnierzy Armii Krajowej, a także liczna grupa dzieci i młodzieży z
województwa pomorskiego.

„Udział młodych ludzi w tych uroczystościach jest bardzo istotny” – powiedział prezes Stowarzyszenia „Brygada Inki” Mariusz Birosz.

„Chcemy, żeby ta młodzież, która tu przyjeżdża z Polski, pamiętała o tych dokonaniach, bohaterach narodowych” – dodał.

Od soboty na Wileńszczyźnie trwają siedmiodniowe obchody 74. rocznicy
operacji „Ostra Brama”, czyli próby wyzwolenia Wilna przez Armię
Krajową spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem wojsk radzieckich w
1944 roku.

W ramach obchodów rocznicy powstania wileńskiego złożono kwiaty na
grobach żołnierzy AK, m.in. w kwaterze wojskowej na Cmentarzu na Rossie
przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowani są
żołnierze, którzy zginęli w 1944 roku podczas wyzwalania Wilna. Została
odprawiona msza święta w intencji poległych żołnierzy i żyjących
kombatantów, a w Domu Polskim w Wilnie odbyła się uroczysta akademia.

W programie obchodów przewidziana jest jeszcze gra miejska dla
młodzieży „Burza w Wilnie”, wycieczka autokarowa po miejscach pamięci
narodowej związanej z operacją „Ostra Brama”, projekcja filmu „Wyklęty”
Konrada Łęckiego, nawiązującego do historii ostatniego żołnierza
niezłomnego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.

13 lipca obchody zakończy uroczystość w podwileńskiej miejscowości
Krawczuny, w miejscu, gdzie została stoczona ostatnia bitwa żołnierzy AK
z oddziałami Wehrmachtu o Wilno.

Operacja „Ostra Brama” stanowiła część akcji „Burza”, zakładającej
samodzielne wyzwalanie przez Armię Krajową okupowanych ziem polskich
przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca
1944 roku. Oprócz piechoty i artylerii w sile około 17 tys. żołnierzy
Niemcy wyprowadzili tam do walki broń pancerną i siły lotnicze. Okręgi
wileński i nowogródzki AK przeciwstawiły im około 10 tys. żołnierzy,
wyłącznie piechoty i kawalerii.

Mimo dużej przewagi wroga Polakom udało się wyzwolić znaczną część
Wilna. Do 13 lipca, już we współdziałaniu z wojskami radzieckimi, całe
miasto zostało oczyszczone z Niemców. Na Górze Zamkowej żołnierze AK
wywiesili biało-czerwoną flagę, jednak już po kilku godzinach została
ona zerwana przez żołnierzy radzieckich, którzy wywiesili czerwony
sztandar. Później dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni; większość
z nich trafiła do więzień lub została zesłana na Syberię.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. 75 rocznica akcji "Ostra


75 rocznica akcji "Ostra Brama". Wileńska Młodzież Patriotyczna i ambasada RP świętują. Obchody potrwają siedem dni

autor: Fratria

W Wilnie rozpoczęły się w sobotę zorganizowane przez Wileńską
Młodzież Patriotyczną (WMP) oraz ambasadę RP w Wilnie obchody 75.
rocznicy operacji „Ostra Brama” - próby wyzwolenia Wilna przez AK spod
niemieckiej okupacji przed wkroczeniem wojsk radzieckich.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. Litwa: trwają obchody 75.


Litwa: trwają obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama”

Od
wczoraj na Litwie odbywają się obchody 75. rocznicy operacji „Ostra
Brama”. Dziś w planie jest uroczysta Msza święta w kościele pw. św.
Teresy w Wilnie w intencji poległych, zmarłych i żyjących uczestników
Operacji ,,Ostra Brama”.


Uroczystości będą odbywać się też na wileńskiej Rossie, jednej z
najważniejszych polskich nekropolii. Na Litwę udali się m.in. marszałek
Sejmu Marek Kuchciński oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób
Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Obchody rocznicowe operacji „Ostra Brama”, jakie organizuje Urząd ds.
Kombatantów i Osób Represjonowanych i Ambasada RP w Wilnie, potrwają do
poniedziałku. Wczoraj w ich ramach hołd żołnierzom Armii Krajowej
oddano m.in. przed pomnikiem upamiętniającym aresztowanie sztabu
wileńskiego AK w Boguszach.

Głos zabrał tam szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

– W tym miejscu oddajemy hołd dowódcom i
żołnierzom AK. Przywołujemy pamięć płk. Aleksandra Krzyżanowskiego,
przywołujemy pamięć oficerów, podstępnie tu aresztowanych, wywiezionych w
głąb Rosji. Przywołujemy pamięć tych znanych i nieznanych z nazwiska
blisko 6 tys. żołnierzy AK, którzy walczyli o świat wartości, w których
słowa „wolność” i „niepodległość” zajmują pierwsze miejsce
– akcentował Jan Józef Kasprzyk.

Rozpoczęta przez Armię Krajową w nocy z 6 na 7 lipca 1944 r. operacja
„Ostra Brama” stanowiła próbę wyzwolenia Wilna spod niemieckiej
okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej. Mimo przewagi
wroga, Polacy wyzwoli znaczną część Wilna.

Do 13 lipca, już we współdziałaniu z wojskami radzieckimi, miasto
oczyszczono z Niemców. Niedługo potem jednak dowództwo i żołnierze AK
zostali rozbrojeni. Większość z nich uwięziono lub zesłano na Syberię.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. (Brak tytułu)

--------------------------------


Uroczystość w Kalwarii Wileńskiej – jak podała wcześniej w komunikacie
Kancelaria Sejmu – ma bezprecedensowy charakter, ponieważ po raz
pierwszy brała w niej udział delegacja parlamentu Litwy – marszałkowi
Kuchcińskiemu towarzyszył m.in. poseł Seimasu Emanuelis Zingeris.



Podczas uroczystości odczytano także list premiera Mateusza
Morawieckiego, który zwrócił uwagę, że żołnierze AK mogą być dla
współczesnych pokoleń wzorem patriotyzmu i niezłomności. „Będziemy czcić
ich pamięć” – zapewnił szef rządu, którego list odczytał Jan Józef
Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Marszałek Sejmu nawiązując do 75-lecia operacji „Ostra Brama”
podkreślił, że Polacy i Litwini obok wydarzeń chwalebnych mają też i te
tragiczne, które niszczyły oba państwa. – Nie udało się jednak zniszczyć
bohaterstwa i niezłomności, a dzisiejsza 75. rocznica operacji
wyzwolenia Wilna pod kryptonimem „Ostra Brama” jest tego świadectwem –
podkreślił Kuchciński, który hołd żołnierzom AK złożył przy ich pomniku,
gdzie spoczywa 32 z nich poległych w bitwie pod Krawczunami.



Kierując słowa do obecnych na uroczystości weteranów AK z okręgu
wileńskiego i nowogródzkiego, marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że
heroiczna akcja zdobycia Wilna okryła ich „nieśmiertelną chwałą i weszła
na stałe do historii bohaterstwa jako symbol poświęcenia polskiego
żołnierza”. Przypomniał, że Polacy i Litwini walczyli zbrojnie z
Sowietami aż do 1963 r. – Była to walka przedstawicieli naszych narodów o
niepodległość i honor – mówił Kuchciński, przypominając też o tym, że
Polska i Litwa są obecnie bezpieczne dzięki sile wspólnego i
najpotężniejszego na świecie sojuszu obronnego NATO.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. Litwa: kwiaty na grobach

Litwa: kwiaty na grobach AK-owców w rocznicę operacji Ostra Brama

Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska we wtorek, w 76.
rocznicę operacji Ostra Brama, na cmentarzu na Rossie złożyła kwiaty na
grobach 87 AK-owców, którzy brali udział w wyzwoleniu Wilna w 1944 r.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

28. Krawczuny: Obchody 78.

Krawczuny: Obchody 78. rocznicy operacji „Ostra Brama”

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl