Książka prof. Ryszarda Legutko "Antykaczyzm. Studium polskiej choroby" — czyli "postępujący triumf chama"

avatar użytkownika Andy-aandy

 

 Upadek dobrych obyczajów, granic przyzwoitości, dobrego smaku, czy języka — określany jest mianem "postępującego triumfu chama". Natomiast zanik racjonalności wyborcy w podejmowaniu decyzji politycznych to "atrofia rozumu politycznego".

 

 

 

Książka prof. Ryszarda Legutko "Antykaczyzm. Studium polskiej choroby" — czyli "postępujący triumf chama"

 

Prof. Ryszard Legutko opisuje w książce genezę zjawiska określanego jako "antykaczyzm" — początkowo skupiając się na zdarzeniach z końca 2005 roku związanych z upadkiem rozmów koalicyjnych między PO i PIS.

Niszcząca siła tego zjawiska mającego swoje źródła w mafijnych, postbolszewickich pseudoelitch PRL-bis, spowodowała przede wszystkim obalenie najbardziej podstawowych standardów życia politycznego.

W książce szczególne miejsce zajmuje opis przejawów oraz skutków stosowania bolszewickich, podwójnych standardów w debacie publicznej. Upadek dobrych obyczajów, granic przyzwoitości, dobrego smaku, języka określany jest tu mianem "postępującego triumfu chama". Postbolszewicka propaganda nienawiści do "kaczyzmu" doprowsdziła także do zaniku racjonalności wyborcy w podejmowaniu decyzji politycznych, czyli "atrofii rozumu politycznego". 

* * * * *

Zasadnicza część tekstu poświęcona jest jednak próbie znalezienia odpowiedzi na pytanie o powody tego zjawiska: „Moja hipoteza, w największym skrócie, brzmi następująco. Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje ten nurt myślenia o polityce i o Polsce, który stoi w opozycji do mocno utrwalonych przekonań, jakie żywią dzisiejsi Polacy: z jednej strony, partia ta próbuje odwrócić niedobre skłonności zakorzenione w naszej tradycji, z drugiej przeciwstawia się błędom popełnionym w aktach założycielskich III Rzeczpospolitej, w trzeciej reprezentuje ten rodzaj myślenia, który w istotnych punktach zaprzecza ortodoksji politycznej, jaka zapanowała w dzisiejszym świecie.

Mówiąc inaczej, polityka Prawa i Sprawiedliwości, niezależnie od popełnianych błędów i koniunkturalnych ustępstw, jest dlatego tak wściekle atakowana, że narusza zbyt wiele z uprzedzeń uznanych dzisiaj za święte.”

Autor poświęca dużo miejsca wciąż mało dotąd opisywanej polskiej tradycji myśli antyniepodległościowej. „Jest coś takiego jak długie ramię historii i ono tłumaczy wiele z tego, co dzieje się we współczesnej Polsce.” Dodatkowym problememanalizowanym przez Autora jest szczególna sytuacja światopoglądowa w Europie, będąca w Polsce dodatkowym argumentem wspierającym antykaczyzm. „Polityka europejska przesunęła się mocno na lewo, co było bezpośrednim następstwem zwycięstwa rewolucjonistów z roku 1968, a po drugie, wyraźnie zmniejszyła się odległość między lewicą a prawicą.

W Europie nie wybuchła zatem i najprawdopodobniej nie wybuchnie w przewidywalnej przyszłości wojna kulturowa, ponieważ „kultura” rozumiana jako zespół podstawowych idei światopoglądowych jest wspólna partiom lewicy i partiom prawicy, przy czym jej główna treść dostarczona została przez nurty lewicowe.”

Ostania część tekstu stanowi odtworzenie przebiegu dyskusji wokół projektów lustracyjnych.

Spis treści
1. Czym jest antykaczyzm
2. Przeciw naprawie Rzeczypospolitej
3. Przeciw dobrym obyczajom
4. Przeciw bezstronności
5. Przeciw racjonalności
6. Polska choroba: niszczenie wroga wewnętrznego
7. Polska choroba: uzależnienie od zewnętrznych protektorów
8. Polska choroba: płynięcie z głównym nurtem
9. Polska choroba: samoubezwłasnowolnienie elit
10. Czy polska choroba jest uleczalna

http://www.wydm.pl/p/1027/antykaczyzm


Zobacz także:

Trujący nadludzie GWna spod znaku zdradzieckich, sowieckich partii KPP i PPR

Zbrodnicza nienawiść do PiS establish-mętów w PRL-bis, cz. I

Zbrodnicza nienawiść do PiS establish-mętów w PRL-bis, cz. II

 

 

napisz pierwszy komentarz