Córki Marszałka, porucznik pilot Jadwiga Piłsudska Jaraczewska

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 

  • Dziewięćdziesiąt trzy  lata temu przyszła na Świat, w dniu 28 lutego 1920 roku w Warszawie, młodsza z córek Marszała Józefa Piłsudskiego,

            Pani  porucznik pilot, Jadwiga Jagoda Piłsudska , herbu Kościesza odmiana Piłsudski.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/JadwigaPiłsudska.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

Pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewwska / fotografia ze zbiorów pana Wojciecha Sankowskiego /


Kiedy w wyniku Paktu Ribbentrop-Mołotow, Niemcy, III Rzesza / Das Dritte Reich /  napadły na Polskę 1 września 1939 roku bez wypowiedzenia wojny, łamiąc wszystkie międzynarodowe konwencje oraz bolszewików 17 września 1939 roku, również bez wypowiedzenia wojny, w obronie Ojczyzny stanęli wszyscy Polacy. Kobiety, dzieci, żołnierze, starcy.

  Takiego zrywu niepodległościowego współczesny Świat nie znał. Polska obok Jugosławii, była jedynymi krajami, która nie złożyła broni, nie kolaborowały z okupantami.
 
W tym momencie pomijam fakt kolaboracji; polskich, ukraińskich, białoruskich, żydowskich komunistów, którzy zamieszkiwali ziemie polskie.
 
     Jedną z bohaterek wojny obronnej była córka Marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy niepodległego Państwa Polskiego po utracie niepodległości w wyniku rozbiorów.
Pani porucznik pilot; mgr inż. architektury Jadwiga Jagoda  Piłsudska -Jaraczewska, była drugą z kolei  córką z wtórego małżeństwa Marszałka Józefa Piłsudskiego i Pani Aleksandry Szczerbińskiej *.
 Pani porucznik urodziła się w Warszawie, młodość spędziła w rezydencji Ojca-Marszałka, Belwederze, położonym w  Parku Łazienkowskim oraz w Sulejówku w dworku "Milusin"czy wakacje w Pikieliszkach pod Wilnem

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/Sulejowek_Milusin_2005-11-19.jpg/800px-Sulejowek_Milusin_2005-11-19.jpg

 

Milusin

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/archive/4/48/20120202142534!PomnikPilsudskiSulejowek2010.jpg/800px-PomnikPilsudskiSulejowek2010.jpg

 

Pomnik Marszałka z córkami. Siedząca na ławeczce, młodsza to Jadwiga
 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Milusin_villa_of_marshal_Józef_Piłdsudski_in_Sulejówek.JPG/800px-Milusin_villa_of_marshal_Józef_Piłdsudski_in_Sulejówek.JPG

 

Milusin, siedziba Muzeum pana Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

Po wybuchu wojny, Pani Marszałkowa Aleksandra Piłsudska z córkami Jadwigą i Wandą, specjalnym samolotem zostały ewakuowane przez Litwę, Łotwę, Szwecję do Londynu.
W czasie II Rzeczypospolitej Jadwiga Jagoda Piłsudska herbu Piłsudski, uzyskuje licencje pilota szybowców a następnie pilota samolotów.
Odnosiła sukcesy pokonując na polskim szybowcu  "Delfin" w 1938 r.przelotu z Bezmiechowej w Bieszczadach do Łukowa na Podlasiu - dzięki doskonałym warunkom pogodowym w ciągu pięciu godzin pokonała 270 kilometrów.
W dniu 1 września 1939 roku wraz Matką Aleksandrą i starsza siostrą zgłosiły się na Warszawskiej Pradze do punktu niesienia pomocy rannym w nalotach niemieckich 
 
Kiedy wraz z Matką i starszą siostrą znalazły się w Anglii po ukończeniu studiów na wydziale architektury,Newnham College Uniwersytetu Cambridge,  wstąpiła w lipcu 1942 roku  do Air Transport Auxiliary,służby pomocniczej Royal Air Force. Była trzecią Polką, pilotką Royal Air Force,  po Pani kapitan pilot  Stefanii Cecylii Wojtulanis-Karpińskiej "Barbara"i  kapitan pilot Annie  Leskiej -Daab.

http://www.rokamerykanski.muzeumlotnictwa.pl/img/kobiety/k09.jpg

 

 

 

 

 

 

Kapitan pilot Stefania Cecylia Wojtulanis-Karpińska "Barbara"

 

 

Panie kapitan, pilot;Anna Leska, Jadwiga Piłsudska i Stanisława Wojtulanis
 
 
Praca w Air Transport Auxiliary była bardzo ciężka i odpowiedzialna.Panie latały bez względu na pogodę, warunki atmosferyczne. W początkowym okresie, Panie pilot, transportowały z fabryk, zakładów naprawczych na lotniska bojowe  lekkie samoloty. Później, kiedy mężczyźni piloci poszli walczyć. Polskie Panie pilot, transportowały wszelkiego rodzaju samoloty w tym bardzo ciężkie bombowce. Za swoją służbę Pani Jadwiga Piłsudska, została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
 

Porucznik, pilot, Jadwiga Piłsudska

 

W tym czasie, kiedy Polki na równi z mężczyznami stawały do walki na śmierć i życie z germańskimi plemionami pod wodzą austriackiego Żyda, homseksualisty, Adolfa Hitlera, Angielki robiły skarpetki i szaliki  na drutach dla przyszłych współwłaścicieli Świata
 
Pani kapitan pilot Jadwiga Jagoda Piłsudska w 1944 roku wychodzi za mąż za oficera marynarki wojennej, kapitana Andrzeja Antoniego  Jaraczewskiego, herbu Zaremba, Wielkopolanina z Jaraczewa.
Po wojnie Pani porucznik Jadwiga Jagoda Piłsudska Jaraczewska, pracowała jako architekt w Anglii. Do Polski wróciła w 1990 roku z córką Joanną i synem Krzysztofem.
Joanna jest żoną  polityka, byłego ministra Obrony Narodowej, , himalaisty, doktora nauk matematycznych, Janusza Onyszkiewicza.
Córki Pana Marszałka; Wanda Piłsudska i Jadwiga Jaraczewska, po powrocie do kraju założyły Fundację Rodziny Piłsudskich i postawiły sobie za cel utworzenie Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dyrektorem Muzeum w Milusinie został syn Pani Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, Krzysztof Józef Jaraczewski. Architekt, wykładowca akademicki. Nominacje otrzymał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
W dniu swoich urodzin 28 lutego 2008 roku, została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,Pana Profesora Lecha Kaczyńskiego; Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
 
 
Ród Jaraczewskich herbu Zaremba,  jest spokrewniony z Rodem Kaczyńskich / vide Lech, Jarosław / herbu Pomian
Vide: Michał Stanisław de Zieleśkiewicz, Genealogia, Piłsudskich, Jaraczewskich, Kaczyńskich.
 
 
 
* z pierwszego związku z Marią  Koplewską "Piękna Pani", primo voto Juszkiewiczowa   nie miał dzieci. Z  pierwszego małżeństwa, zakończonego rozwodem Maria Koplewska, miała córkę Wandę ur. 1889 roku  zm. 1908 roku. Piłsudski ożenił się z Marią 15 lipca 1899 roku w luterańskim kościele we wsi Paproć Duża w  guberni łomżyńskiej. Pan Józef Piłsudski biorąc ślub w kościele luterańskim dokonał convertere
Do Pani Marii Koplewskiej z Juszkiewiczów smalił cholewki Roman Dmowski. Rywalizacje przegrał. Pan profesor  Maciej Giertych, którego znam osobiście opowiadał mi jakieś rzeczy, których tu nie zamieszczę.
 
Tak pisze Pani Kazimiera Iłłakowiczówna*
 

- "W tej rywalizacji zwycięstwo odniósł "Ziuk"- tak nazywano Piłsudskiego. Właśnie on poślubił Marię 24 marca 1899 roku, wcześniej zmieniając swoje wyznanie z katolickiego na ewangelicko-augsburskie. Podobno w 1916 roku wrócił do katolicyzmu, ale to pozostaje kolejną nie rozwiązaną zagadką w jego życiorysie. Mówiono, że "Piękna Pani", związana z Marszałkiem, nadal darzyła uczuciem Dmowskiego".

 
Pierwsza miłością przyszłego Marszałka była Pani  Leonarda Lewandowska, którą  poznał w 1889 roku podczas zsyłki  w Kiereńsku na Syberii. Kiedy Jej się skończyła z zsyłka wróciła do Kijowa. Piłsudski nadal był na zsyłce
 
* Maria Kazimiera Iłłakiewiczówna w  latach 1926-1935 była osobistą sekretarką /dyrektorem gabinetu skarg / Marszałka Józefa Piłsudskiego, podlegając służbowo Ministerstwu Spraw Wojskowych. W roku 1936 wraca do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako urzędnik do zadań specjalnych przy Gabinecie Ministra.
 
Z opowiadań rodzinnych wiem, że plotkowano o romansie Pani Marii Iłłakowiczówny z Marszałkiem. Ona nie zaprzecza , że kochała Pana Marszałka ale była to miłość platoniczna

 

Aleksandra Piłsudska z córkami Wandą i Jadwigą przed wyjazdem na wycieczkę .

 

  Jadwiga Piłsudska podczas ćwiczeń na szybowcu szkolnym "Wrona".

Przejażdżka saniami. Siedzą od prawej: Wanda Piłsudska, Józef Piłsudski, Jadwiga Piłsudska.
 

6 komentarzy

avatar użytkownika eska

1. szybowce

Wołyńska Szkoła Szybowcowa LOPP Sokola Góra.

Moja śp. Mama, Apolonia (Pola) Tomaszewska była z Jadwigą Piłsudską na tym samym kursie szybownictwa. Mam książeczkę lotów Mamy i zachowaną kartkę pocztową (sprzed wojny) z korespondencją od Jadwigi Piłsudskiej,

Pozdrawiam serdecznie

Ludzie, myślcie, to nie boli...ha, ha....

avatar użytkownika gość z drogi

2. Panie Michale,piekny podarunek :)

piękny i bardzo ciekawy bo wzmocniony wątkiem osobistym i fotografiami...:)
Marszałek,zawsze był obecny w Pewnej pięknie oszkolonej Bibliotece,Jego popiersie też...:)
serd pozdrowienia :)

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

3. szanowna Eska,piękne świadectwo :)

wspomnienie tamtych lat...serdeczne modlitewne westchnienie za Mamusię :)
serd pozdr :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Do Pani Eski

Szanowna Pani,

To cud , że mogła Pani tak cenne dokumenty zachować. Jak Pani będzie je skanować, proszę przesłać na Blogmedia.
Wszyscy będziemy się cieszyć.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

5. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Nie trudno się domyśleć, że to biblioteka Pani Tatusia, lub Kapłana Stryja.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Do Pani Eski

Szanowna Pani,

Pani Jadwiga Piłsudska w Sokolej Górze



Proszę ppwiększyć
 Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz