Najgorsi władcy Polski

avatar użytkownika godziemba

 

 

Kontynuując poprzedni quiz, pragnę teraz przedstawić ranking najgorszych władców Polski.
 
Podobnie jak w poprzedniej „zabawie” przedstawię po jednym swoim „faworycie” z dynastii Piastów, Jagiellonów oraz władców elekcyjnych.
 
Spośród Piastów palma pierwszeństwa przypada Władysławowi Hermanowi, który zaprzepaścił dokonania swego brata Bolesława Śmiałego, rezygnując z korony królewskiej oraz arcybiskupstwa gnieźnieńskiego – podstawowych atrybutów suwerenności państwa. Podporządkował swe państwo cesarstwu, a rządy w państwie oddał de facto w ręce komesa pałacowego Sieciecha, który sprawował je w interesie możnych. W końcowym okresie swych rządów przeniósł się do Płocka, dzieląc państwo między swoich synów – Zbigniewa i Bolesława. Po śmierci Hermana doszło do krwawej wojny między przyrodnimi braćmi, z której zwycięsko wyszedł Bolesław. Uprzedzam od razu, iż w swojej ocenie księcia nie kierowałem się uprzedzeniami Kraszewskiego, którego nawet w dzieciństwie nie mogłem strawić.
 
Wśród Jagiellonów trudno wytypować najlepszego, ale także i najgorszego władcę. Wybieram jednak Jana Olbrachta (mimo, iż zadecydował o zwołaniu w 1493 roku pierwszego sejmu walnego), który wdał się w bezsensowną walkę z bratem Władysławem o tron węgierski, ale przede wszystkim doprowadził do koszmarnej klęski wojsk polskich podczas wyprawy mołdawskiej w 1497 roku (znane: „Za króla Olbrachta wyginęła szlachta”). W następstwie tej klęski doszło do powstania szerokiej koalicji przeciwko Polsce, w której oprócz Turcji, uczestniczyły Węgry, Tatarzy, Moskwa, a także Habsburgowie. Śmierć króla zapobiegła dalszym nieszczęściom.
 
Rzeczypospolita miała pecha do królów elekcyjnych, wśród których wielu było złych: August III, Henryk Walezy, Jan Kazimierz, jednak wszystkich przebija – moim skromnym zdaniem - Michał Korybut-Wiśniowiecki, syn wielkiego wojownika Jeremiego. Był bezwolnym narzędziem w rękach magnatów, doprowadzając do całkowitej anarchii w państwie, rozdzieranym konfliktem między stronnictwem profrancuskim (tzw. malkontenci) a stronnictwem królewskim (tzw. regaliści). W momencie wybuchu wojny z Turcją, zamiast bronić państwa, zawiązały się dwie zwalczające się konfederacje – w Gołębiu i Szczebrzeszynie. Wzajemne animozje doprowadziły do klęski Rzplitej w wojnie z Turkami w 1672 i podpisania upokarzającego pokoju w Buczaczu. Król zmarł w 1673 roku wkrótce po zwycięstwie swego wroga Jana Sobieskiego pod Chocimiem.
 
A jakie są Państwa typy?

napisz pierwszy komentarz