Nazwa Rusi i Rusinów

avatar użytkownika PiotrJakubiak

Nazwa Rusi i Rusinów
 
            Opowiadanie starych historii może być nudne, ale okazuje się, że dewastacja w  świadomości historycznej Polaków poczyniona przez okupację rosyjską i komunizm jest tak ogromna, że trzeba zaczynać wszystko od początku i raz jeszcze opowiadać to, co powinno być nauczane w każdym domu polskim, w przedszkolu i w szkole.
            Uważa się, że w każdej legendzie jest ziarno prawdy, ale „legenda” o Lechu, Czechu i Rusie jest  wyjątkiem potwierdzającym tę regułę, albo... w ogóle nie jest legendą. Jest to wyjątkowo nieszczęśliwe opowiadanie, które narobiło wiele złego w świadomości Polaków. Nie było trzech braci. Braci było tylko dwóch. O ile Czesi są bliskimi krewnymi Lechitów, o tyle Rusowie nie mają tu nic do rzeczy. Byli Waregami, a więc Germanami.
W roku 862 skandynawscy Waregowie z plemienia Rusów opanowali ziemię Słowian nowogrodzkich i ich wódz Ruryk został panem Nowogrodu Wielkiego. W roku 864 dwaj wodzowie normańscy z tegoż plemienia Rusów, Askold i Dir, dopłynęli Dnieprem do Kijowa i zajęli ten polański gród. Następca Ruryka, Oleg, zamordował Askolda i Dira w roku 880, przeniósł się z Nowogrodu do Kijowa i zmusił okoliczne plemiona słowiańskie do uznania jego władzy. Od tego czasu wszystkie ziemie słowiańskie wzdłuż biegu Dniepru zaczęto nazywać nazwą plemienną zdobywców, to jest Ruś. Waregowie narzucili Słowianom nazwę, ale przejęli od nich język i już w trzecim pokoleniu zesłowiańszczyli się (podobnie jak to stało się z Bułgarami, którzy podbili bałkańskich Słowian, dali im nazwę, ale sami zaginęli doszczętnie). Sto lat potem wareski książę nowogródzki Waldemar, zwany po słowiańsku Włodzimierzem, zdobył Kijów, zamordował brata Jaropełka i przyjął chrzest w obrządku greckim (bizantyjskim). W Kijowie założył metropolię kościoła prawosławnego z językiem liturgicznym staro-cerkiewno-słowiańskim (988).
            W ten sposób powstała Ruś Kijowska i przetrwała prawie 300 lat. W XIII wieku rozbili ją i całkowicie sobie podporządkowali Tatarzy. Metropolita kijowski uciekł na północ i ostatecznie do Moskwy. W XIV wieku Tatarów pokonali Litwini i zajęli całą dawną ziemię słowiańską z wyjątkiem części południowo-zachodniej, która zachowała nazwę Rusi, zwanej Halicką od stolicy w Haliczu lub Czerwoną od dawnej stolicy w Czerwonogrodzie (Galicja, Hałyczyna) , drogą spadku przeszła we władanie Kazimierza Wielkiego i stała się częścią Polski. Pamięć o państwie Waregów przechowała się jednak w nazywaniu litewskich ziem ukrainnych „ruskimi”. Tutejsi Słowianie nazywali się  Rusinami, bo pamięć o przedwareskich nazwach plemiennych już zaginęła. Przypomnijmy znaczenie: nazwa Rusy lub Rusowie oznacza skandynawskich Waregów (VIII – XI wiek), nazwa Rusini oznacza słowiańskich mieszkańców Rusi Kijowskiej czyli naród zwany od XIX wieku Ukraińcami. Nazwa Rusinów przetrwała aż do czasu publikacji Hruszewskiego „Historii Ukrainy-Rusi” (1898-1937), który uznał za właściwszą nazwę Ukraińców. Obecnie Rusinami nazywa się tylko mieszkańców Rusi Podkarpackiej. Przymiotnik  ruski  odnosi się do Rusi Kijowskiej, Rusi Halickiej lub do Rusinów (od nich także przymiotnik rusiński). Pierogi ruskie znaczy pierogi ukraińskie, podobnie jak barszcz ukraiński.
W międzyczasie  kapłani obrządku wschodniego, którzy osiedlili się w Moskwie,  nazwali ten kraj w swoim języku „ruskim”. Władcy państewka moskiewskiego, mając pod swoimi skrzydłami głowę Kościoła słowiańskiego, zaczęli rościć sobie pretensje do „zbierania” innych ziem „ruskich”. Byłby to pomysł szalony, gdyby nie fakt, że Rusini w państwie litewskim i polskim wyznawali tę samą wiarę co teraz Moskwa. Faktor religijny zadecydował więc o wzmocnieniu „argumentów” rosyjskich (państwo rosyjskie powstało w XVII-XVIII wieku, rozwijając się z księstwa moskiewskiego). Kiedy w roku 1988 Ukraińcy obchodzili tysiąclecie chrztu, Rosjanie bezczelnie „podłączyli się” do uroczystości, twierdząc, że to jest także ich tysiąclecie. Cały angielskojęzyczny świat przyjął to potulnie do wiadomości. W języku angielskim słowo Ruś jest powszechnie tłumaczone jako Russia, czyli tożsame z Rosją. Prawidłowe tłumaczenie powinno być Ruthenia lub Rus (Kievian Rus – IX-XIII w).
Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika KID

1. Autor pisze o "części

Autor pisze o "części południowo-zachodniej, która zachowała nazwę Rusi, zwanej Halicką od stolicy w Haliczu lub Czerwoną od dawnej stolicy w Czerwonogrodzie (Galicja, Hałyczyna) , drogą spadku przeszła we władanie Kazimierza Wielkiego i stała się częścią Polski."
Tereny przed 981 r. należały do Polan. W 1018 r. zostały odzyskane przez Chrobrego, a w 1031 ponownie utracone.

KID

avatar użytkownika PiotrJakubiak

2. Grody Czerwieńskie

Oczywiście, że należały do Polski. To mój ulubiony temat, więc nie chciałem bieżącej notatki za bardzo rozwijać. Cieszę się, że ktoś zwrócił uwagę.

Piotr Wiesław Jakubiak

avatar użytkownika KID

3. Przypomniałem, bo sąsiedzi

Przypomniałem, bo sąsiedzi mają roszczenia terytorialne; nawet Kraków do nich należy, bo - jak twierdziła jakaś ukrainka - nazwa miasta pochodzi od ukraińskiego słowa krak, co znaczy konar.

KID

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Pan Piotr Jakubiak,

Szanowny Panie,

Z przyjemnością przeczytałem.

Pani profesor Magdalena Mączyńska z Łodzi, twierdzi, że istniał Lech Czech i Rus, zamieszkiwali gdzieś w V wieku nad Dniestrem.
Ja nie zgadzam się z Panią profesor. Twierdze, że Słowianie wcześniej istnieli. Kiedyś dyskutowliśmy na temat Biskupina.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika PiotrJakubiak

5. Pan Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

Tylko tak z ciekawości - w jakiej dziedzinie specjalizuje się ta pani Magdalena?

Piotr Wiesław Jakubiak