Великая Отечественная война - obchody w Moskwie? Nie, w Polsce, w Urzędzie Gminy w Jedliczu

avatar użytkownika Maryla

Joanna Szczepkowska 4 czerwca 1989 r. ogłosiła koniec komunizmu w Polsce na antenie telewizji publicznej. "Prosze państwa, 4.VI.1989 r. skończył się w Polsce komunizm." 21 kwietnia 2011 r. w  Urzędzie Gminy w Jedliczu odbyła się uroczystość 65. rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Kombatanci otrzymali z rąk Attache Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie –Igora Kowalewa Jubileuszowe Medale nadane przez Federację Rosyjską z okazji 65 – tej Rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w latach 1941-1945.


W uroczystości udział wzięli, Burmistrz Gminy Jedlicze –Zbigniew Sanocki, Attache Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie –Igor Kowalew, Prezes Zarządu Okręgowego Kombatantów w Krośnie – porucznik Jan Klimkiewicz, Honorowy Prezes Koła Miejsko – Gminnego Kombatantów w Jedliczu –Piotr Jurasz, Komendant Związku Drużyn ZHP w Jedliczu –Jolanta Muzyka, asp. Przemysław Paczosa oraz kombatanci z terenu powiatu krośnieńskiego, jasielskiego i sanockiego.

W swoim przemówieniu Burmistrz podkreślał jak ważne i bohaterskie były czyny kombatantów, pogratulował wszystkim udekorowanym, i złożył serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt. Głos zabrał również Pan Igor Kowalew, który w imieniu swoim oraz władz rosyjskich podziękował kombatantom za oddana walkę, dzięki której teraz my możemy cieszyć się wolnością.

Honorowy Prezes Koła Miejsko – Gminnego Kombatantów w Jedliczu –Piotr Jurasz otrzymał Dyplom - Za prowadzoną z motywacji patriotycznych działalność służącą upowszechnianiu i upamiętnianiu chwalebnych czynów obrońców i wyzwolicieli Ojczyzny z okazji 65 rocznicy historycznego zwycięstwa odniesionego w II Wojnie Światowej nad niemieckim najeźdźcą, otrzymał Kombatancki Krzyż Pamiątkowy „Zwycięzcom”.

 

http://jedlicze.pl/node/2235

Uroczystość 65. rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej z lat 1941 – 1945.

21 kwietnia br. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Jedliczu odbyła się uroczystość 65. rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. W uroczystości udział wzięli, Burmistrz Gminy Jedlicze –Zbigniew Sanocki, Attache Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie –Igor Kowalew, Prezes Zarządu Okręgowego Kombatantów w Krośnie – porucznik Jan Klimkiewicz, Honorowy Prezes Koła Miejsko – Gminnego Kombatantów w Jedliczu –Piotr Jurasz, Komendant Związku Drużyn ZHP w Jedliczu –Jolanta Muzyka, asp. Przemysław Paczosa oraz kombatanci z terenu powiatu krośnieńskiego, jasielskiego i sanockiego.

 

66. rocznica śmierci kpt. Stanisława Betleja

Jak co roku, pamiętamy o rocznicy śmierci kpt. Stanisława Betleja. Burmistrz Gminy Jedlicze - Zbigniew Sanocki, z-ca Burmistrza - Piotr Rostek, Attache  Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie –Igor Kowalew, Prezes Zarządu Okręgowego Kombatantów w Krośnie – porucznik Jan Klimkiewicz, oraz Honorowy Prezes Koła Miejsko – Gminnego Kombatantów w Jedliczu –Piotr Jurasz, w towarzystwie kombatantów, złożyli kwiaty, i zapalili symboliczne znicze na grobie śp. kpt. Stanisława Betleja.

Obecni przybliżyli Panu Igorowi Kowalewowi sylwetkę zasłużonego, który zginał podczas morderczej walki w 1945 r. w miejscowości Boxberg ( Niemcy).

 

 

czas na zmianę

Zbigniew Józef Sanocki – burmistrz Jedlicza i kandydat na burmistrza nowej kadencji powszechnie znany jako, płatny tajny współpracownik komunistycznej bezpieki (SB) o pseudonimach „Zibi” i „Mars” oraz Gmina Jedlicze złożyły pozew w Sądzie Okręgowym w Krośnie przeciwko patriotycznemu Stowarzyszeniu „ROTA” i jego prezesowi Ryszardowi Zagórskiemu, o ochronę dóbr osobistych, stricte o niezwłoczne usunięcie skutków naruszenia dóbr osobistych (dobrego imienia) oraz zaniechania naruszeń dóbr osobistych (dobrego imienia). Sprawa miała swój początek, kiedy w lipcu 2009 – Piotr Rostek zastępca Sanockiego „odkrył” na stronie Stowarzyszenia „ROTA” w artykule „Śladem naszych interwencji” następujące zdanie:
 

Rozprawa w powyższej sprawie odbyła się w dniu 3 listopada 2010 w Sądzie Okręgowym w Krośnie.
Następnego dnia sąd wydał wyrok, całkowicie przyznając rację ROCIE i jej prezesowi. Sąd oddalił powództwa złożone oddzielnie przez Zbigniewa Sanockiego
i Gminę Jedlicze.

 

Polecamy również relacje w „Nowinach” z dnia 4.11.2010  i  7.11.2010

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101104/KROSNO/757199906
www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101107/KROSNO/689536320

oraz "Supernowościach" z dnia 8.11.2010

http://goo.gl/sU0vA

http://www.rota-jedlicze.pl/wydarzenia/93-rota-w-sadzie

 

Ze strony Urzędu Gminy :

Gmina Jedlicze

Osada powstała u schyłku XIV wieku. W pierwszych wzmiankach poświadczających istnienie miejscowości wymieniony zostaje sołtys Piotr jako uczestnik Bitwy pod Grunwaldem.

 


 W tych czasach Jedlicze było własnością rodu Mleczków i Bączalskich. Pod koniec XVI wieku właścicielem Jedlicza był Justus Romer z Chyżowa. Po nim wieś była w posiadaniu rodziny Wielowiejskich, którzy ufundowali tu w 1740 roku kościół. W pierwszej połowie XIX wieku Jedlicze staje się własnością rodziny Stojowskich. (...)


Jedlicze zaczęło się szybko rozwijać. Ważnym wydarzeniem kulturalnym był przyjazd we wrześniu 1903 roku Marii Konopnickiej. Pisarka zamieszkała w pobliskim Żarnowcu, w dworku ofiarowanym jej przez naród polski w 25-lecie pracy pisarskiej.
W 1908 r. założono w Jedliczu Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo Pożyczkową, która później zyskała nazwę Kasy Stefczyka. Na przełomie lat 1901/1902 wybudowano szkołę, która istnieje do dziś.
Podczas I wojny światowej dynamiczny rozwój Jedlicza został zahamowany. Po odzyskaniu Niepodległości nastąpiła dalsza rozbudowa Rafinerii, uruchomiono kolejne kopalnie ropy i gazu. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe: Kolonia Górna i Dolna - ich rozbudowa trwała do 1925 roku. Jedlicze liczyło wówczas 800 mieszkańców. Ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój miasta było utworzenie w Jedliczu-Męcince elektrowni.

 


Legenda mówi, że zakład ten powstał w miejscu wytwórni złota, którą założył Emil Dunikowski wraz z synem. W 1922 roku ze stłuczki szklanej i piasku wyrabiali złoto, które mieli sprzedawać w Paryżu. We wspomnieniach doktora Zygmunta Tokarskiego czytamy: "(...) okazało się, że były to próby wydostania złota z piasku. Tajemnicze auto panów Dunikowskich powracające późno wieczorem, długo nam chłopcom nie dawało spokoju."
Lata międzywojenne były dla Jedlicza czasem kryzysu gospodarczego, bezrobocia i drożyzny. Mieszkańcy sami dbali o rozwój miasta. Szczególne zasługi oddał miastu wielki społecznik, kierownik szkoły Wincenty Manierski. Jego staraniem powstał budynek Kasy Stefczyka i dwa budynki szkoły podstawowej, które istnieją do dzisiaj. Działalność kulturalnooświatową prowadziło w okresie międzywojennym Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych. Dzięki działalności TUR w Jedliczu funkcjonowało kino i biblioteka. Towarzystwo organizowało odczyty oraz pomagało finansowo biednym uczniom.

 


Okres okupacji zaczął się dla Jedlicza 8 września 1939 roku. Od pierwszych dni wojny rozpoczęła się segregacja mieszkańców. Blisko 400 osób wywieziono w latach 1939-1943 do pracy w Rzeszy. Dyskryminowano ludność pochodzenia żydowskiego. Los blisko 200 Żydów był tragiczny. Zamknięto ich w gettcie, a następnie mordowano w Warzycach, Płaszowie, Bełżcu i innych obozach zagłady. Pozostali mieszkańcy zmuszani byli do różnego rodzaju pracy na rzecz okupanta.
Ludność miejscowa opierała się terrorowi. W Jedliczu powstały jedne z pierwszych na Podkarpaciu zbrojne grupy konspiracyjne. Zaczynając działalność już jesienią 1939 roku - początkowo małe - szybko przekształciły się w prężnie działającą placówkę AK o kryptonimie "Jaśmin". Pierwszym komendantem jednostki był ppor. Jan Domaniecki.
Na terenie Jedlicza i okolic działały także oddziały Batalionów Chłopskich. Wobec faszyzmu nie byli bierni i okoliczni nauczyciele. Uruchomili system tajnego nauczania. Na tym terenie prowadzili je: Władysław Dubis, Jan Trynkiewicz i zamordowany później w Oświęcimiu Edward Jahn.
Kilka rodzin ukrywało Żydów przez cały okres okupacji, choć jak wiadomo można to było przypłacić życiem. W roku 1944 gestapo jasielskie rozstrzelało w Jedliczu 22 mężczyzn, najprawdopodobniej więźniów z Jasła. Był to odwet Niemców za zastrzelenie policjanta. Zwłoki pomordowanych dwa dni leżały na drodze jako przestroga dla ludności. Ciała ofiar złożono w końcu do wspólnej mogiły przy drodze do Długiego. Dopiero po wojnie przeniesiono je na cmentarz w Jedliczu.


Po odzyskaniu niepodległości zorganizowała się władza administracyjna i polityczna.

 

W latach PRL zelektryfikowano i zgazyfikowano miasto i gminę. Wybudowano nowy, piętrowy budynek szkoły podstawowej, rozbudowano sieć dróg i mostów.
Ludzie chętnie osiedlali się na terenie Jedlicza i okolic. Chłonny rynek pracy, dobre zarobki w tutejszych zakładach pracy i piękna okolica sprzyjały osadnictwu.

 

Jak widać, w Jedliczach nie słyszeli komunikatu Joanny Szczepkowskiej, dla nich wciąż jest  3 czerwca 1989 r.

 

 

 

Etykietowanie:

38 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. jak widać, o Polakach , AK, ZWZ, nic, a tyle by mozna....

przeprowadzania akcji odtwarzania przedwojennych jednostek .... ZWZ.
Organizatorem i pierwszym komendantem Obwodu Krosno był por. rez. Józef Cząstka
ps. .... o Placówka Jedlicze Jaśmin,Jaga. ▪ por. Józef Domaniecki Szczerba; do
I 1942 .... kryptonimie KN - 23 OP-23 (oddział partyzancki AK). Z powodu braków
...

http://www.akwilno.pl/pdf/Podokreg-Rzeszow.pdf

-

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. wniosek

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl Olsztyn , 26 kwietnia 2011 r.

11-041 Olsztyn

ul. Rzędziana 32

Burmistrz
Gminy Jedlicze
Zbigniew Sanocki

ul. Rynek 6
38-460 Jedlicze
ug@jedlicze.pl

Wniosek o udzielenie informacji publicznej

Działając w imieniu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl z siedzibą w Olsztynie, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracamy się z prośbą o udostępnienie informacji publicznej, czy Burmistrz Gminy Jedlicze uzyskał potwierdzenie na piśmie, że Attache Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie Igor Kowalew posiadał zgodę Prezydenta RP na odznaczenie Jubileuszowymi Medalami nadanymi przez Federację Rosyjską z okazji 65 – tej Rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w latach 1941-1945 obywateli polskich.

Jak informuje Pan Burmistrz na stronie internetowej gminy, udekorowani zostali : Aleksander Bugiel, Jan Paluch, Władysław Sanocki, Aleksander Szczepański, Józef Szmyd, Karol Węgrzyn, Stanisław Chłap, Kazimierz Szydło, Stanisław Giebułtowski, Jan Jarecki, Stanisław Piśmienny, Bolesław Raab, Jan Szubra, Emil Buras, Józef Kopacz, Stanisław Feruś, Stanisław Haczela, Stanisław Orłowski.

http://www.jedlicze.pl/node/2235

Zgodnie z obowiązującym prawem :
Art. 5. ustawy o orderach i odznaczeniach
„Obywatel polski może przyjąć order, odznaczenie lub inne zaszczytne wyróżnienie nadane przez najwyższe władze obcego państwa, po uzyskaniu na to zgody Prezydenta.”

Oczekujemy wyczerpującej informacji na zawarte we wniosku pytanie.

Z poważaniem

Prezes Zarządu

Do wiadomości:

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
al. Łukasza Cieplińskiego 4
35-010 Rzeszów
urzad@podkarpackie.pl

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

3. Wg autorytetów będę chamski i

Wg autorytetów będę chamski i oszołomski ale ciekawe, ilu wyróżnionych trafiło do "organów" lub czynnie wspomagało ludową ojczyznę....

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Hope Forever

4. Dostali po ruskim medalu za 65 lat wspolpracy, no...no...Wstyd!

Prezydent z domu 'hrabia', to doskonale wie, jak smakuje zaplata za oddane uslugi na rzecz obcego panstwa.
Ciekawe, czy na ww.pismo kancelaria odpowie uczciwie, czy zadepcza prawde, jak to u nich we zwyczaju.

avatar użytkownika Maryla

5. Hope Forever

Witam,

mnie się najbardziej podoba propaganda PRL-ska na stronie gminy z takimi informacjami:

"Lata międzywojenne były dla Jedlicza czasem kryzysu gospodarczego, bezrobocia i drożyzny.
W latach PRL zelektryfikowano i zgazyfikowano miasto i gminę. Wybudowano nowy, piętrowy budynek szkoły podstawowej, rozbudowano sieć dróg i mostów."

a tak naprawdę, to lata międzywojenne to rozwój i to jaki !

.."Po odzyskaniu Niepodległości nastąpiła dalsza rozbudowa Rafinerii, uruchomiono kolejne kopalnie ropy i gazu. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe: Kolonia Górna i Dolna - ich rozbudowa trwała do 1925 roku. Jedlicze liczyło wówczas 800 mieszkańców. Ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój miasta było utworzenie w Jedliczu-Męcince elektrowni.
Mieszkańcy sami dbali o rozwój miasta. Szczególne zasługi oddał miastu wielki społecznik, kierownik szkoły Wincenty Manierski. Jego staraniem powstał budynek Kasy Stefczyka i dwa budynki szkoły podstawowej, które istnieją do dzisiaj. Działalność kulturalnooświatową prowadziło w okresie międzywojennym Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych. Dzięki działalności TUR w Jedliczu funkcjonowało kino i biblioteka. Towarzystwo organizowało odczyty oraz pomagało finansowo biednym uczniom."

I to wszystko dla 800 mieszkańców.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. potwierdzenia

Twoja wiadomo�ć

Do: ug@jedlicze.pl; urzad@podkarpackie.pl; biuroprasowe@podkarpackie.pl
Temat: Wniosek o udzielenie informacji publicznej
Wysłano: 2011-04-25 22:17

odczytano w dniu 2011-04-26 07:38.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

7. http://rebelya.pl/discussion/

http://rebelya.pl/discussion/24423/wielka-wojna-ojczyzniana/#Comment_715102

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Maryla

8. KISZCZAK TEŻ NIEWINNY, TO CO TAM JAKIŚ MARS -

- Szanuję wyrok niezawisłego sądu, ale się z nim nie zgadzam. Nawet jeśli lustrowany dwadzieścia lat temu, jako student był przekonany, że zwerbował go milicjant, to jako dojrzały człowiek miał świadomość, że nie współpracował z MO, tylko SB. I to powinien wpisać w swoim oświadczeniu - mówi prok. Marek Sobol z IPN.

Orzeczenie SA jest prawomocne, ale rzecznik praw obywatelskich lub prokurator generalny mogą wnieść od niego kasację do Sądu Najwyższego.

Przypomnijmy, że Sanocki był tajnym agentem niemal do rozwiązania SB w roku 1990. Aż trzydzieści trzy razy spotykał się z SB-ekami, m.in. w lokalach kontaktowych - co świadczy, że był zaufanym agentem. Sanocki donosił na swoich kolegów ze studiów, m.in. znanego rzeszowskiego opozycjonistę Wiesława Myśliwca.

SB-ecy nagradzali go za to pieniędzmi na łączną kwotę 17 tys. zł - co było wówczas znaczącymi sumami. W trosce, aby się nie zdekonspirować sam zaproponował SB-ekom, aby zmienili pseudonim "Zibi" zmienili mu na "Mars

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100128/REGION00/1196...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. odpowiedź z gminy Jedlicze

http://intra-ak.pl/skany/ug-jedlicze-odp-09.05.2011.jpg

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

10. Gdzieś już to było. Zaraz się

Gdzieś już to było. Zaraz się okaże, że prezesowi "ktoś" podpowiedział. Ciekawe, kto :>

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Maryla

11. Unicorn

"TO NIE JA" - tak brzmi odpowiedź z Biura Urzędu Gminy.

Ale dlaczego firmował cos, czego nie sprawdził? No przecież rzecz się działa w Biurze i w przytomności chwalącego sie tym Burmistrza.
Władza to odpowiedzialność - nikt przy przysiędze nie powiedział tego Burmistrzowi?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

12. To norma w urzędach, magia

To norma w urzędach, magia pieczątki działa także na najwyższych szczeblach. Tutaj ewidentnie ściemnia. Dlaczego tak uważam? Z uwagi na jego hm...przekonania. I dlatego włodarz dał do podpisu zastępcy.
Jestem pod wrażeniem odpowiedzi. I nawet dobry numer wzięli z nowej instrukcji kancelaryjnej- 1431- Udostępnianie informacji publicznej :>

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Maryla

13. Czerwone gwiazdy na 3 Maja

I ciekawa rzecz zdarzyła się 3 maja u nas, na Mazurach, w Szczytnie gdzie właśnie 3 maja odznaczano kombatantów za udział w wielkiej wojnie ojczyźnianej 1941-45 orderami w formie czerwonej gwiazdy. Odznaczenia przyznał Prezydent Federacji Rosyjskiej. No cóż, dlaczego nie – 3 maja blisko 9 maja i wobec tego można ?przy okazji? wręczyć ordery co podniesie rangę organizowanej uroczystości.

Czy jednak powinniśmy akceptować powszechne grillowanie gdzie Stalin, Beria, Żukow i Rokossowski zasiadają przy ognisku z Królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, Aleksandrem Małachowskim, Szymonem Konarskim, Stanisławem Staszicem i pieką sobie kiełbaski? Powie ktoś, cóż w tym złego? Wszyscy chętnie się zabawią coś zjedzą i wypiją.

Można przecież pominąć szczegóły takie jak to, że Konstytucja 3 Maja miała ratować Polskę, a wielka wojna ojczyźniana doprowadziła do zniewolenia naszej Ojczyzny. Przecież jedno i drugie było dawno temu, a dzisiaj przecież zależy nam na poprawie stosunków z Rosją. W końcu, jak często można w takich sytuacjach usłyszeć ? historię zostawmy historykom.

http://jerzyszmit.pl/2011/05/08/czerwone-gwiazdy-na-3-maja/

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Kisiel

14. Jedlicze - pokomunistyczne eldorado

Kiedy w salonie24 Marek Borowski założył bloga, napisałem w komentarzu, że będzie miło podyskutować o rafinerii Jedlicze i o firmie Clematis. W odpowiedzi mój komentarz został usunięty, a Borowski nie umieścił już kolejnego wpisu.
Warto zwrócić przy tej okazji uwagę, w jaki sposób przejmowano co bardziej łakome kąski państwowego mienia. Np. jak usiłowali zdobyć rafinerię Trzebinia żołnierze WSI.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:qgY_K2qMW-4J:www.2o...

No i ciekawostka. Skarb Państwa wyzbył się już chyba zupełnie akcji rafinerii Trzebinia i Jedlicze na rzecz PKN OLREN, w której to firmie ma zaledwie 27,5% akcji i tyleż głosów w RN.

http://www.orlen.pl/PL/OFirmie/StrukturaAkcjonariatu/Strony/default.aspx

http://www.rnjsa.com.pl/one_news.php?art=89&tyt=Komunikat Departamentu Prywatyzacji MSP

http://www.rafineria-trzebinia.pl/?page=struktura_akcjonariatu

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/108250,politycy-po-inwes...

http://www.money.pl/gielda/spolki_gpw/pkn;orlen;sa,PKN,forum.html

avatar użytkownika Maryla

15. Kisiel

o Szczytnie lepiej nie mówić.Tradycje z PRL-u i korzenie ...


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. na szczęście są i inne gminy, nie tylko postkomusze

Po 64 latach od skrytobójczej śmierci

Pożegnani z honorami

Oddanie
salwy honorowej towarzyszyło symbolicznemu pochówkowi trzech żołnierzy
Armii Krajowej, którzy zostali zamordowani przez komunistyczną bezpiekę w
Dzierżoniowie.


Mieszkańcy Dzierżoniowa, całego powiatu
dzierżoniowskiego, przedstawiciele organizacji kombatanckich i - co
warte odnotowania - liczni reprezentanci młodzieży uczestniczyli w
symbolicznym pochówku trzech żołnierzy Armii Krajowej: Jerzego
Kaszyńskiego, Jerzego Pizły i Mieczysława Jeruzalskiego, którzy zostali
zamordowani przez funkcjonariuszy UB w dzierżoniowskim więzieniu w 1947
roku. Podczas uroczystości obecna była wdowa po Jerzym Kaszyńskim, pani
Maria Kaszyńska-Krawczyk.
Żołnierzy pochowano, jak się po latach
okazało, na dzierżoniowskim cmentarzu. Ale mimo usilnych poszukiwań
prowadzonych pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, naczelnika
Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu, nie udało się
dokładnie zlokalizować miejsca ich pochówku.
Ceremoniom przygotowanym
przez Urząd Miejski w Dzierżoniowie przewodniczył ks. bp Ignacy Dec,
pasterz diecezji świdnickiej. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św.
sprawowanej na cmentarzu hierarcha podkreślił, że żołnierze Armii
Krajowej, których szczątki kryje w nieznanym miejscu ta nekropolia,
nigdy nie mieli pogrzebu chrześcijańskiego, nie żegnał ich żaden kapłan
ani rodzina. Zostali złożeni do tej ziemi przez - jak to ujął
kaznodzieja - "zimnych funkcjonariuszy służby więziennej".
Ordynariusz
świdnicki przypomniał, że po II wojnie światowej okupacja hitlerowska
zamieniła się na prawie 40 lat w okupację komunistyczną. Oba te systemy
totalitarne odeszły nie tylko od Boga, ale też od rozumu i zdrowego
rozsądku. Historia uczy, że ci, którzy podejmują walkę z Bogiem, z
czasem podejmują walkę z człowiekiem.
- Ci trzej żołnierze AK padli
ofiarą nienawiści do Pana Boga i człowieka. Nie jesteśmy w stanie
przywrócić im życia, ale jesteśmy w stanie przywrócić pamięć o nich -
akcentował ks. bp Ignacy Dec.
Jak powiedział dr hab. Krzysztof
Szwagrzyk, lata 1944-1956 były najbardziej tragicznym okresem w naszej
powojennej historii. Przez system ponad 200 obozów i więzień na terenie
całego kraju przeszło około 1,5 mln Polaków, w kartotekach UB znalazło
się ponad 5 mln osób, a w walce zostało zamordowanych skrytobójczo
kilkanaście tysięcy ludzi. Wydano przeszło 8 tys. wykonanych wyroków
śmierci. Szwagrzyk przypomniał, że w tym okresie tysiące wdów, członków
najbliższych rodzin podejmowało starania o ustalenie miejsca pochówku
swoich krewnych. Bez oczekiwanego skutku.
Tak też było w przypadku
wdowy po Jerzym Kaszyńskim, pani Marii Kaszyńskiej-Krawczyk. Wyraziła
ona satysfakcję z uznania jej męża i współtowarzyszy jako ludzi, którzy
walczyli o Polskę. - Niech ta dzierżoniowska ziemia, przesiąknięta krwią
niewinnych, będzie im lekka i niech odpoczywają w pokoju - zakończyła
swoje wystąpienie drżącym głosem Kaszyńska-Krawczyk.
Wśród
uczestników uroczystości byli m.in. pedagodzy i uczniowie z regionalnej
Szkoły Turystyki w Polanicy-Zdroju. Do Dzierżoniowa przyjechali ze swoim
sztandarem, po lekturze tekstów zapowiadających uroczystości, które
znaleźli w "Naszym Dzienniku". - Bardzo dobrze, że podejmujecie tę
tematykę na swoich łamach. Odwołuję się często do publikacji z "Naszego
Dziennika" na tego typu tematy podczas lekcji historii i spotkań
dyskusyjnych z uczniami - powiedziała nam Maria Dziewiecka, nauczycielka
historii i języka niemieckiego w tej placówce. - Młodzież chce znać
historię, tę prawdziwą. Musimy jej pokazywać, że warto być Polakiem, że
nasza tożsamość budowana jest przez całe pokolenia, że nie jesteśmy
gorsi od innych narodów - dodała.
Po Eucharystii ks. bp Ignacy Dec
poświęcił obelisk upamiętniający zamordowanie i pochowanie na tym
cmentarzu trzech żołnierzy Armii Krajowej: Jerzego Kaszyńskiego, Jerzego
Pizły i Mieczysława Jeruzalskiego. Ich pamięć uczczono także salwą
honorową i odśpiewaniem Roty.

Marek Zygmunt, Dzierżoniów

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110514&typ=po&id=po14.txt

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Unicorn

17. Echo: http://www.jedlicze.net

Echo:
http://www.jedlicze.net/gmina/653-blogmedia24-jedlicze-wojna-ojczyniana....

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Tamka

18. @Maryla

I co? Wyslalas oddzielne zapytanie do tego prezesa w Krosnie? Czy liczysz, ze odpowie, po uzyskaniu pisma=odpowiedzi od burmistrza gminy Jedlicze? T.

Ostatnio zmieniony przez Tamka o pon., 16/05/2011 - 00:30.

"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.

LUBLIN moje miasto.

 

 

avatar użytkownika Maryla

19. Tamka

to nie jest adresat zapytania, aby uzyskać odpowiedź , trzeba zapytać kancelarię prezydenta. Sowiecka metoda - zrzucanie odpowiedzialności w dół, na zapewne mocno starszego kombatanta, nie podoba mi się. Burmistrz organizując takie spotkanie na swoim terenie winien mieć na pismie zgodę Prezydenta od konsula rosyjskiego, które wręczał czerwone gwiazdy.

Szukam informacji w sprawie Szczytna i zapytam hurtowo u źródła.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tamka

20. @Maryla

OK, rozumiem. T.

"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.

LUBLIN moje miasto.

 

 

avatar użytkownika Unicorn

21. http://jedlicze.pl/node/2312

http://jedlicze.pl/node/2312
Inspiracja już raczej wiadoma :>

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'

avatar użytkownika Maryla

22. tiaaa, zasłużył się

Z okazji dnia samorządu terytorialnego, święta uchwalonego w 2001 roku przez Sejm, Burmistrz Gminy Jedlicze Zbigniew Sanocki na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, gościł w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.
W czasie spotkania, w którym brali udział samorządowcy, minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, posłowie i senatorowie, ministrowie kancelarii prezydenta oraz doradcy prezydenta, Prezydent RP nagrodził 29 najbardziej zasłużonych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. wzmocniony wizytą w pałacowych ogrodach i oto ciąg dalszy

http://i56.tinypic.com/153mgcl.jpg
http://i54.tinypic.com/262b81x.jpg
zamieszczona jest "wzruszająca" wypowiedź Piotra Jurasza - byłego
pracownika PUBP w Krośnie. Odznaczony medalem rosyjskim Stanisław
Giebułtowski między innymi wypowiedział się na temat lipcowej pomocy
powstańcom warszawskim: "Pod koniec lipca 1944r. otrzymaliśmy nowe
zadanie, a mianowicie, przeprawę na lewy brzeg Wisły w rejonie saskiej
Kępy w Warszawie, 4-go (lub 6-go) pułku piechoty. Pułk ten miał pomóc
walczącej stolicy, był to okres Powstania Warszawskiego..."

 A syn jednego z
odznaczonych Władysława Sanockiego, Marian Sanocki ma katalog w IPN
jak widać odznaczenia z Rosji to tradycja rodzinna.

http://katalog.bip.ipn.gov.pl/showDetails.do?lastName=sanocki&idx=&katalogId=0&subpageKatalogId=0&pageNo=1&osobaId=13840& .

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Sierota

24. RE: wzmocniony wizytą w pałacowych ogrodach (...)

Niech się czeszą POmPOny.

avatar użytkownika Maryla

25. Niech się czeszą POmPOny. i Niech się odznaczają

za
szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w duchu sowieckim. Nominacja z Ruskiej Budy sypnęła orderami.


Medal Komisji Edukacji Narodowej

16 października 2012 r. Burmistrz
Gminy Jedlicze – Zbigniew Sanocki otrzymał Medal Komisji Edukacji
Narodowej. Wyróżnienie zostało wręczone przez Wojewodę Podkarpackiego
Małgorzatę Chomycz – Śmigielską podczas uroczystości z okazji Dnia
Edukacji Narodowej. Medal Komisji Edukacji Narodowej jest nadawany za
szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.


http://jedlicze.pl/node/3390

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika zz

26. 17 maja w sali narad UG

17 maja w sali narad UG Jedlicze doszło do "interesującej" uroczystości. Pan Piotr Jurasz "honorowy" prezes związku kombatantów ( choć sam w świetle obowiązującego prawa jako były pracownik UB kombatanckich praw posiadać nie powinien,) został odznaczony za: "prowadzaną z motywacji patriotycznych (:)) działalność służącą upowszechnianiu i upamiętnianiu chwalebnych czynów obrońców i wyzwolicieli Ojczyzny z okazji 65.
rocznicy historycznego zwycięstwa odniesionego w II wojnie światowej". Czyli dostał odznaczenie za udział w zorganizowaniu uroczystości 65 rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
W tym dniu wyróżniony został także burmistrz, były TW SB któremu w ten sposób kombatanci "wyrazili wdzięczność za dotychczasową współpracę oraz pomoc, której nigdy nie odmówił".

zz

avatar użytkownika Maryla

27. Lubią się odznaczać, to jakaś mania?

ilość medali z III RP ma przykryć zasługi dla reżimu w PRL-u?
Czy to tylko taki "sowiecki" nawyk, żeby się klapy od medali urywały?

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika zz

28. medal KEN

Pomysłodawca przyznania medalu nie chce się ujawnić :)

http://www.rota-jedlicze.pl/8-wydarzenia/9-kawaler-medalu-komisji-edukac...

zz

avatar użytkownika gość z drogi

29. Zainfekowana Polska...

nie "razwiedka" nie ruskie serwery" ale sami "swoi"
emerytury,lukratywne stanowiska,ordery...i zaszczyty" jak długo ?
serdecznie pozdrawiam dzielnych :)

gość z drogi

avatar użytkownika zz

30. idiotyczna uchwała RM w Jedliczu

http://www.jedlicze.net/index.php/gmina/120-nadzwyczajna-sesja-rady-miejskiej-w-jedliczu#!/ccomment

zz

avatar użytkownika Maryla

31. @zz

TO JAKAŚ PROWINCJONALNA FARSA, ALE KONSEKWENTNA.
Widać Burmistrz ma kompleksy, które podwładni leczą występowaniem (najlepsze te anonimowe wystąpienia) o kolejne blaszki do przypięcia. Niedługo będzie wyglądał jak ruski jenerał :)) jak się wszystkimi obwiesi.

Ten komentarz jest bardzo trafny:

"Za świętowanie w Jedliczu rocznicy wojny ojczyźnianej powinna się rada zwrócić o medal do Putina. Byłoby odznaczenie bardzo na czasie. "

http://www.jedlicze.net/images/sesja/3.jpg

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika zz

32. :-)

Za przywiązywanie dużej wagi do możliwości pozyskiwania jak największej ilości środków.. :-) Tego pani Gierula sama chyba nie wymyśliła.

zz

avatar użytkownika zz

33. sonda

avatar użytkownika gość z drogi

34. serdeczne pozdrowienia i wyrazy wspólczucia

dla Obywateli tego dziwnego miejsca...czytając o takich 'przypadkach" włos sie na głowie jeży...i powstaje pytanie ,czy cara putina witali by kwiatami ?

gość z drogi

avatar użytkownika zz

35. Złoty Krzyż Zasługi dla TW SB

Rozbawiły mnie uzasadnienia podjęcia uchwały o wystąpienie do wojewody o Złoty Krzyż Zasługi dla "Zibiego". Kupił z gminnych pieniędzy dwa strażackie wozy, nie pozwolił na likwidację szkół (dzieci uczą się w klasach łączonych), pracował po godzinach :) , Gmina się zmieniła, coś tam wyremontował za gminne pieniądze.....
Uczciwie trzeba przyznać, że 5 radnych zachowało się na poziomie - zagłosowali przeciw uchwale.
Mieszkańcy Jedlicza zostali zaskoczeni. Z ich głosem w tej sprawie, władze miasta się nie liczą. Sesja została zwołana w trybie NADZWYCZAJNYM.
http://www.jedlicze.net/index.php/gmina/122-uchwala-o-nadanie-burmistrzo...
Ten cyrk, odbył się na kilka dni przed kanonizacją honorowego Obywatela naszego miasta. W dniu imienin bł. ks. Jerzego i w 30 rocznicę Jego zamordowania przez SB.

Gościu z drogi, dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Z drugiej jednak strony, nikt uczciwy od Komorowskiego, (który nie klęka przed Papieżem i kolejny raz się wczoraj skompromitował razem ze swoją małżonką http://niezalezna.pl/54564-komorowscy-w-watykanie-ale-obciach:) odznaczenia nie przyjmie. A komuś musi je wręczać :-)
http://fakty.interia.pl/raport-kanonizacja-jana-pawla/galerie/polska-del...

zz

avatar użytkownika gość z drogi

36. droga @ZZ

zawsze z wielkim szacunkiem patrzę na te mniejszości pełne szlachetności...i tak własnie postrzegam WAS...walczących o Prawde i Godność...
co do szopki ze strony czerwonej "gawiedzi" to ręce opadają ,ukradna Wszystko..każdą świętość....ale Dziadzie tak już widać mają
ukłony dla WAS :) i serdeczności :)

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

37. Tym razem w Warszawie

Polskim weteranom w ambasadzie Rosji wręczono pamiątkowe medale „70 lat Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945”. Pamiątkowe nagrody otrzymało 14 kombatantów, którzy wspólnie z Armią Czerwoną brali udział w walce przeciwko faszyzmowi.

„Jest nam bardzo miło, że Rosja o nas pamięta i odznacza z okazji różnych rocznic, — powiedział w rozmowie z korespondentem TASS były artylerzysta Józef Łowkiewicz. — Czujemy się nieco zapomniani, a te wydarzenia wracają nas do życia”, — przyznał weteran.
Uczestnicy uroczystości jednogłośnie sprzeciwili się trwającej w Polsce wojnie z pomnikami z czasów radzieckich postawionymi na cześć wspólnego zwycięstwa nad faszyzmem. „Pomniki powinny stać. To, co się dzieje, jest nieprzyjemne, ale czasy się zmieniają, postawy, polityka. Nie możemy z tym nic zrobić”, — stwierdził weteran Alfred Charytonowicz. „To boli, ale nasza epoka skończyła się, przyszli ci, którzy myślą inaczej”, — dodał Józef Łowkiewicz. A przedstawiciel Związku Polskich Weteranów Ryszard Sobieralski podkreślił, że „pomnik jest świątynią, której nie wolno ruszyć”.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polska/20150318/132674.html#ixzz3Wj10kPVi

Weterani II wojny światowej
W Ambaszdzie Federacji Rosyjskiej - 17 marca 2015

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl