Mieszko I, Chrzest Polski

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

  Tysiąc czterdzieści pięć  lat temu, według ówczesnego zwyczaju w Wielką Sobotę, 14 kwietnia  966 roku

 
                            książe Słowiański Państwa Polan, Mieszko I został ochrzczony.
 
 W 965 roku Kroniki Polskie odnotują: Dobrawa venit Mesconem, później Mesco Dux babtisatar; "Mieszko Książe przyjmuje chrzest.
 
Gall Anonim:
 
Mieszko objąwszy księstwo zaczął dawać dowody zdolności umysłu i sił cielesnych i coraz częściej napastować ludy (sąsiednie) dookoła. Dotychczas jednak w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle swego zwyczaju siedmiu żon zażywał. W końcu zażądał w małżeństwo jednej bardzo dobrej chrześcijanki z Czech, imieniem Dobrawa. Lecz ona odmówiła poślubienia go, jeśli nie zarzuci owego zdrożnego obyczaju i nie przyrzeknie zostać chrześcijaninem. Gdy zaś on (na to) przystał, że porzuci ów zwyczaj pogański i przyjmie sakramenta wiary chrześcijańskiej, pani owa przybyła do Polski z wielkim orszakiem (dostojników) świeckich i duchownych, ale nie pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż powoli, a pilnie zaznajamiając się z obyczajem chrześcijańskim i prawami kościelnymi, wyrzekł się błędów pogaństwa i przeszedł na łono matki-Kościoła.
 
Kronikarze opisując przyjazd Dąbrówki do Księstwa Mieszka I podają iż w orszaku księżniczki byli duchowni. To potwierdza fakt, że dyplomatą Mieszko był wielkim i chrzest przyjął z rak czeskich duchownych a nie niemieckich, tym samym
 
    Wbijając Niemcom do głów na tysiąc ileś lat, że Polska jest niezależna w hierarchii kościelnej.
 
Do dziś nie znamy tak ważnej daty jak chrzest Polski.
 Przyjmujemy zwyczajowo, że odbył się w Wielka Sobotę, 14 kwietnia 966 roku.
 Gdzie?
Ja Poznańczyk jestem skłonny przyjąć Poznań za miejsce chrztu. Poznań był miastem większym jak Lednica, czy rodzinne Gniezno. Miastem obronnym. Położenie Poznania nad Wartą, stawiała ten gród za stabilny. Dotychczasowe wykopaliska też mogą o tym świadczyć. Niestety pusty skarb ludzi nauki nie pozwala na kompleksowe badania.
Poza tym współczesne wykopaliska w Poznaniu  odkrywają najstarszą Swiwtynie Chrześcijańską na Ziemiach Polskich. Prawdopodobnie istniała przed Chrztem Mieszka .
 
Mamy do czynienia z reliktami fundamentu ołtarzowego, z początkiem zarysu apsydy tej budowli – powiedziała profesor Hanna Kóčka-Krenz.

Kaplica powstała w tym samym czasie, co odkryty już zespół pałacowy. Całość tworzy literę L i powstała według wzorów podobnych budowli w ówczesnym Cesarstwie Niemieckim.

 

 
Dzięki przyjęciu chrztu, Mieszko I wprowadza swoje Księstwo w krąg polityki zachodniej, europejskiej, rzymskiej, łacińskiej. Chrzest Mieszka I pozwolił przetrwać jego państwu przez ponad 1000 lat.
 Wszystkie inne plemiona Słowiańskie, które chrztu nie przyjęły zginęły z powierzchni. Dziś tylko wiemy, że Berlin leży na gruzach grodów Słowiańskich.
Chrzest Mieszka I opisuje kronikarz niemiecki Thietmar troche zazdrosny, że Mieszko przyjmuje chrzest z rąk księży czeskich, drogą prasko-ratyzbońską.  Więc pomija aspekty polityczne, które wybijały oręż z rąk niemieckich.
 Opisuje zalety Dobrawy.
Sojusz z Czechami, pozwolił Mieszce wziąć odwet na Wieletach i wspomagających ich niemieckich panów feudalnych.
Wielkim sukcesem Księcia Mieszka I, jest pobicie w 967 roku Wichmana, który poległ. Opis walk znamy z kroniki Widukinda.W słynnej bitwie pod Cedynia bije Margrabiego Hodona. Zdobywa Pomorze.
Mieszko I po przyjęciu chrztu rozbudowuje organizację kościelną, która jest zależna od Księcia. Pierwszy biskupem misyjnym, bądź biskupem egzymowanym był Jordan, prawdopodobnie Włoch lub Francuz. Jego następcą jest Biskup Unger, Niemiec.
 W 968 roku powstaje biskupstwo misyjne podległe bezpośrednio Rzymowi. 
W roku 990 wybucha wojna z Czechami. Niemcy przychodzą Polsce z Pomocą. Mieszko przyłącza do swego państwa Śląsk, Małopolskę z Krakowem
Po zmiennych walkach z Niemcami, w 977 roku umiera Dobrawa Mieszko  drugi raz żeni się z mniszką z Klasztoru Kalbe, Odą, córką , Dytryka  Margrabiego Marchii Północnej.
Kronikarz  Thietmar tak to opisuje:
Kiedy matka Bolesława umarła jego ojciec poślubił bez zezwolenia Kościoła mniszkę z klasztoru w Kalbe, która była córką margrabiego Dytryka. Oda - było jej imię i wielką była jej przewina. Albowiem wzgardziła Boskim oblubieńcem, dając pierwszeństwo przed nim człowiekowi wojny (...). Z uwagi jednak na dobro ojczyzny i konieczność zapewnienia jej pokoju, nie przyszło z tego powodu do zerwania stosunków, lecz znaleziono właściwy sposób przywrócenia zgody. Albowiem dzięki Odzie powiększył się zastęp wyznawców Chrystusa, powróciło do ojczyzny wielu jeńców, zdjęto skutym okowy, otwarto wrota więzień przestępcom
 
Mieszko mając spokój od zachodu, rozbudowuje swoje państwo. Buduje nowe grody.
.
Tysiąc siedemnaście lat temu w dniu 25 maja 992 roku zmarł twórca państwa Polan Mieszko I  z Dynastii Piastów. Był synem Siemomysła, wnukiem Lestka, prawnukiem Siemowita. Mówi nam o tym Gall Anonim autor Kroniki Polskiej,łac.Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum.Nie znamy dokładnej daty urodzin Mieszka I. Ja przyjmuję ją na 920 rok za Kroniką Małopolską.
Mieszka I uważamy za Władcę historycznego, mimo  iż o nim i jego życiu, państwie dowiadujemy się od kronikarzy obcych, co nie znaczy bardziej wiarygodnych niż Gall Anonim.
Około 963 roku Saski kronikarz Widukind z  Korbei,mnich benedyktyński,w swojej kronice "Res gestae saxonicae sive annalium libri tres"   pisze o walkach grafa Wichmana z Billungów, syna Wichmana I  z królem barbarzyńców, któremu podlegali Słowianie.
W roku 965 przez Polskę podróżował ? arabski kupiec pochodzenia żydowskiego, sefardyjskiego, Ibrahim bin Jakub,  pochodzący z Tortosy,  Kalifatu kordobańskiego. Ów dyplomata i kupiec, handlarz niewolników, pisze:
 
"A co się tyczy kraju Mieszka , to jest on najrozeglejszy z wszystkich państw Słowiańskich. Dysponuje we wszelkie bogactwa: mięso, sól, miód, ziemie orną.Ma on trzy tysiące pancernych, a jego setka pancernych  znaczy więcej niż tysiące innych nacji ",
Jbrahim ibn Jakub, doskonale orientuje sie w geografii Świata, Europy, Polski. Wymienia sąsiadów Państwa Mieszka.
Mieszko I pobity prze cesarza i postanawia pozbawić Cesarstwa wszelkich atutów napaści na jego państwa. Chwilowo zawiera przymierze z Cesarzem, by później, ożenić się z Chrześcijanką, czeską księżniczka Dobrawą czes. Doubrawka, księżniczką z Rodu Przemyślidów, córką Bolesława I Srogiego".
W roku 990 wybucha wojna z Czechami. Niemcy przychodzą Polsce z Pomocą. Mieszko przyłącza do swego państwa Śląsk, Małopolskę z Krakowem.
Mieszko I umiera w dniu 25 maja  992 roku przyczyn naturalnych.
Według Thietmara:
"sędziwy wiekiem i gorączką zmożony".
 
Dziś jesteśmy prawie w 100% pewni,że Mieszko I zoatał pochowany w krypcie pierwszej Świątyni Romańskiej.
  Symboliczny grób Mieszka I i Bolesława Wielkiego znajduje się w Katedrze poznańskiej
 
 Jego państwo rozciąga sie od Bałtyku po Karpaty i Sudety.Od Odry po Bug. Zostawił swoim następcom, Bolesławowi I państwo bogate, obwarowane, posiadające nowoczesna administracje. Doskonałą armię, konnice, która siała spustoszenie pod Cedynią. Państwo swoje Mieszko zostawia tak sprawne i silne, że jego następca syn Bolesław, koronuje się w Gnieźnie na króla Polski.
Przyjęcie chrześcijaństwa z rąk kapłanów rzymskich, pozwpliło na stworzenie nowoczesnego państwa, które przetrwało ponad tysiąc lat i istnieje nadal.
 
 

 

Posągi Mieszka I i Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy Katedry Paznańskiej
 
Miejsce pochówku Mieszka I,Krypta romańska pod Katedrą
 

 

Etykietowanie:

23 komentarzy

avatar użytkownika Jacek Mruk

1. Szanowny Panie Michale

Wygląda na to ,że musimy zaczynać od początku budowę
Wcześniej fundamenty pod nią muszą być mocne i gotowe
To stanowi na nasze czasy mądrość i wiedza wszelka
Takich nam nigdy nie brakowało ,co historia opisuje wielka
Mieszko miał podstawy bo po swoich przodkach przejął schedę
My mamy przez zdrajców , wrogów ograbioną ziemię i biedę
Lecz gdy są chęci i podstawy oparte na wierze
Zbudujemy Polskę Nową, a zdrajców złożymy w uczciwej ofierze
Mądrość jednak musi nami teraz kierować nie jakaś prywata
Kto się temu sprzeciwi niech liczy ,że spotka kata
W uczciwości i z Prawdą jako symbolem wiary pójdziemy
Nikomu już Polski we władanie sprzedajnym czynem nie podnajmiemy
Kto się waży mieć ciągoty , będąc zaślepionym przez srebrniki
Może liczyć na to że dostanie deportację, oprócz ekskomuniki
Wiara musi być czysta oparta na Prawdzie i dekalogu
By nie poddać się ponownie w łapy jakiemuś wrogu
Biorąc przykład z naszych protoplastów sprzed ponad X wieków
Możemy być pewni, że dojdziemy do celu beż leków
Lekami dla nas będą słowa Bóg Honor i Ojczyzna
Przed którą musi się korzyć i uciekać każda rogacizna
Pozdrawiam

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

2. Pan Jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Bardzo dziękuje za piękny wiersz.

Ma Pan rację pisząc:

"My mamy przez zdrajców , wrogów ograbioną ziemię i biedę"

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

3. Panie Michale :)

zawsze zdumiewał mnie intelekt człowieka,uważanego za barbarzyncę......
Ten genialny władca
stworzył solidne podwaliny pod Nasz BYT
pozdr serd........
i życzę by Pańskie teksty wędrowały Po Polskich Domach.......by czytali je Młodzi
i Starsi...........
serd pozdr:)))

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

4. Jacki: Bóg Honor Ojczyzna

po TYCH słowach
poznają się Polacy
wszędzie.........:))))

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

5. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

To, że my Słowianie nie garnęliśmy się do pióra i inkaustu to jeszcze nie znaczy, że nasi przodkowie nie mieli genialnych umysłów.

Mieszko I i jego poprzednicy Ziemomysł, Lestek, Ziemowit musieli być bardziej inteligentni od Germanów, że u ich boku stworzyli własne państwo z niezależną od cesarza hierarchia kościelną.

Szanowna Pani Zofio,
Możemy i powinniśmy być dumni z naszej Słowiańskiej przeszłości.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Pan Jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Tak!

Bóg, honor, Ojczyzna !

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Jacek Mruk

7. Szanowna Zofio ,Szanowny Panie Michale

Bóg Honor i Ojczyzna to nasza Ojcowizna
Nie zniszczy jej żadna czerwona blizna
Choćby oni chcieli nas pokroić
My im już nie pozwolimy się doić
Pozdrawiam cieplutko:))

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Pan Jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Przepiękne słowa:

:Bóg, Honor, Ojczyzna to nasza Ojcowizna.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

9. Jacku,czasy przyszły trudne

ale mocno wierzę,ze damy radę....jak nasi dziadowie i pradziadowie......
serd pozdr :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

10. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Musimy dać rade pod warunkiem, że będziemy razem.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Jacek Mruk

11. Szanowna Zofio ,Szanowny Panie Michale

W jedności siła jest wielka
Więc trwajmy razem w jedności
Oni są jak zgniła belka
Więc więcej w nas radości
Pozdrawiam cieplutko:))

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

12. Pan Jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Ma Pan rację, W jedności siła jest wielka.

Uklony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

13. W jedności siła Panie Michale i Jacku

nie pierwszyzna nam,ze gdy trzeba szyki zwierać,to tylko razem
można wygrać.

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

14. Panie Michale :)

i jesteśmy, dlatego co kilkadziesiąt lat buntujemy się
serd pozd

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

15. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

My Polacy nie buntujemy się, tylko zwalamy z siebie tych którzy nas wyzyskują.

Ukłony Moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

16. Pan Jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Dobrej niedzieli.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

17. Dobrej Nocy

Panie Michale :)

Ostatnio zmieniony przez gość z drogi o pon., 18/04/2011 - 00:59.

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

18. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Proszę chodzić wcześniej spać. Sen jest potrzebny urodzie i dobremu samopoczuciu.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

19. Dziękuję........:)

Dobrego Dnia........:)
już idę spać.........:)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

20. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Bardzo się cieszę.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

21. Sejm za ustanowieniem 14

Sejm za ustanowieniem 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski

Sejm przyjął w piątek ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.

Za ustawą głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów [zobacz jak głosowali posłowie].
Wcześniej posłowie odrzucili dwie poprawki zakładające zmianę daty na
15 kwietnia. Zgłosił je w imieniu klubu Wojciech Król (PO-KO).

Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem
Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, „zważywszy na
doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”.
Święto ma mieć charakter państwowy.

Podczas prac nad ustawą jej sprawozdawca poseł Dariusz
Piontkowski (PiS) przypomniał, że podczas pierwszego czytania projektu
na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, że upamiętnienie
przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne, by przywrócić w świadomości
Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy.

„Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków
państwowości polskiej (…) Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość
historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką
Sobotę 14 kwietnia 966 r. Taką datę zaproponowali wnioskodawcy”
– powiedział pos. Piontkowski.

PiS 237 224 224 - - 13
PO-KO 145 128 11 112 5 17
Kukiz15 26 23 23 - - 3
PSL-UED 16 12 9 1 2 4
N 15 12 - 8 4 3
niez. 11 11 9 1 1 -
WiS 4 3 3 - - 1
TERAZ! 3 2 - 2 - 1
W-S 3 3 - 1 2 -


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Święto Chrztu Polski


Święto Chrztu Polski

n

Święto Chrztu Polski

Chrzest Polski miał „kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny”.


Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poświęcił ołtarz w
kościele zbudowanym na fundamentach najstarszej kaplicy w Polsce.

Główne uroczystości tegorocznego Święta Chrztu Polski odbyły się w
Poznaniu, gdzie księżna Dobrawa zbudowała kaplicę chrześcijańską
przylegającą do palatium Mieszka I. Abp Gądecki podczas homilii
podkreślił, że chrzest Mieszka był wydarzeniem, które było decydujące
dla powstania narodu i dla ukształtowania się jego chrześcijańskiej
tożsamości.

„W tym znaczeniu data chrztu Polski jest datą przełomową.
Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a
zaczyna istnieć historycznie” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że dzięki stabilnej i stale
rozwijającej się organizacji kościelnej w Polsce chrześcijaństwo
docierało do coraz większych rzesz społeczeństwa polskiego i wnikało
głębiej w jego życie, obyczaje, normy postępowania oraz kulturę.
„Posługa duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego nie tylko koncentrowała
się na sprawach duszpasterstwa wiernych, ich moralnego kształtowania
według zasad chrześcijańskich, ale także na edukacji i rozmaitych
formach pomocy ubogim. Kościół tworzył i rozbudowywał system
szkolnictwa” – mówił abp Gądecki.

„Współczesne nam ataki na chrześcijańskie dziedzictwo w naszej
ojczyźnie usiłują kwestionować wartości, jakie przyniósł nam chrzest i
jakie stanowią o naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości. Czasem
możemy nawet usłyszeć, że dziedzictwo chrześcijańskie nie ma żadnej
wartości. Jest to oczywisty przejaw nihilizmu i droga donikąd, bo to, co
się nam proponuje w zamian, to nic innego jak odrzucenie samej kultury”
– zauważył przewodniczący Episkopatu.

Metropolita poznański podkreślił, że to z Dekalogu wyrasta
cały nasz porządek moralny i społeczny, jaki ukształtował Polskę.
„Niszczenie tego dziedzictwa jest usiłowaniem budowania nowego świata
bez Boga. Niestety – po odrzuceniu Boga – zapanować może jedynie
tyrania, która zwróci się przeciwko człowiekowi, zniewoli go i zniszczy”
– mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że kościół NMP in Summo
znajduje się w pobliżu szczątków przedromańskiej kaplicy zamkowej
wzniesionej przez Mieszka I. „Po około 33 latach otwieramy ponownie ten
kościół, cenny skarb wiary i kultury wcześniejszych pokoleń i święcimy
nowy ołtarz, będący głównym obiektem każdego kościoła i kaplicy” – mówił
abp Gądecki.

Ze względu na obostrzenia sanitarne uroczystość miała
charakter zamknięty, a uczestniczyli w niej m.in. poznańscy biskupi
pomocniczy i kanonicy Kapituły Katedralnej. Proboszcz parafii
katedralnej ks. prałat Ireneusz Szwarc został mianowany rektorem
kościoła NMP.

Gotycki kościół z XV w. NMP in Summo, czyli na Zamku,
wzniesiono na dawnych, przedromańskich murach pałacu oraz kaplicy
Mieszka I i Dobrawy, w książęcej części grodu poznańskiego. Zbudowana na
fundamentach pałacu Mieszka I świątynia należy do pereł architektury
gotyckiej w Polsce.

Renowacja kościoła jest skutkiem realizacji projektu unijnego
„Tu się wszystko zaczęło” – ekspozycja świadectw początków państwowości
polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Projekt o wartości blisko 11
mln zł został zrealizowany przez archidiecezję poznańską (lider
projektu), miasto Poznań i Muzeum Archeologiczne (partnerzy projektu).

Specjalna instalacja wykonana na zewnątrz kościoła w skali 1:1 odzwierciedla zarys kaplicy księżnej Dobrawy i księcia Mieszka I.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. Abp Gądecki: Ataki na


Abp Gądecki: Ataki na chrześcijańskie dziedzictwo w Polsce usiłują kwestionować wartości, jakie przyniósł nam chrzest Mieszka


Współczesne nam ataki na chrześcijańskie dziedzictwo w naszej
ojczyźnie usiłują kwestionować wartości, jakie przyniósł nam chrzest
i jakie stanowią o naszej polskiej i chrześcijańskiej tożsamości – mówił
w środę w Święto Chrztu Polski metropolita poznański abp
Stanisław Gądecki. Święto Chrztu Polski przypada 14 kwietnia. 1055 lat temu Polska stała
się państwem chrześcijańskim. Dla uczczenia tego faktu Sejm w 2019 r.
ustanowił każdą rocznicę tego wydarzenia świętem państwowym.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl