Komorowski przetrzymuje akta katyńskie

avatar użytkownika Maryla

Nadal nie jest znany termin przekazania do Instytutu Pamięci Narodowej 50 tomów akt z rosyjskiego śledztwa katyńskiego. Od grudnia zeszłego roku materiały te znajdują się w dyspozycji Kancelarii Prezydenta, która mimo wymiany pism z IPN nie zadeklarowała jeszcze konkretnej daty przekazania dokumentacji.

- Nadal czekamy na te akta - mówi nam Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN. Chodzi o 50 tomów kserokopii dokumentacji śledczej z umorzonego rosyjskiego postępowania w sprawie mordu katyńskiego. Na początku grudnia ub.r. rosyjska Prokuratura Generalna przekazała Ambasadzie RP w Moskwie kolejną partię akt. W połowie grudnia były one już w Polsce, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało, że mają być wkrótce przekazane do IPN. Jak się okazuje, trafiły one wówczas do Kancelarii Prezydenta. - Materiały te przewiezione zostały pocztą dyplomatyczną do centrali MSZ w Warszawie. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy prezydentami Bronisławem Komorowskim i Dmitrijem Miedwiediewem przesłane zostały następnie do Kancelarii Prezydenta RP w celu przeprowadzenia m.in. digitalizacji - informuje nas Rafał Sobczak, sekretarz z Biura Rzecznika Prasowego MSZ.
Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta potwierdza, że akta te znajdują się "aktualnie w Archiwum Prezydenta RP" i że "zostały zeskanowane". Zapowiada także przekazanie tych akt do IPN. - Kopia cyfrowa i oryginały 50 tomów kserokopii zostaną przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej - deklaruje biuro prasowe.
Jednak wymiana korespondencji w tej sprawie trwa już ponad miesiąc, a nadal nie uzgodniono terminu ich przekazania. Według informacji Kancelarii Prezydenta, "w dniu 26 stycznia br. Szef Kancelarii Prezydenta RP wystosował pismo do Prezesa IPN - o uzgodnienie terminu ich przekazania. Odpowiedź wpłynęła do KPRP 16 lutego br.". - Była taka wymiana korespondencji co do pewnych procedur, w jaki sposób mielibyśmy otrzymać akta - przyznaje rzecznik Instytutu. - Napisaliśmy, że jesteśmy gotowi na odbiór materiałów - dodaje.
Zapowiadane przez kancelarię na zeszły tydzień spotkanie robocze w tej sprawie nie odbyło się. Nie wiadomo, z jakich powodów. - Czekamy na termin przekazania tej dokumentacji ze strony Kancelarii Prezydenta - podkreśla Arseniuk. O taki termin pytaliśmy Kancelarię Prezydenta. Niestety, jak na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Rzecznik IPN mówi, że w jego przekonaniu termin ten powinien zostać ustalony w najbliższym czasie.
Na akta z niecierpliwością oczekują zarówno historycy, jak i pion śledczy IPN z uwagi na to, że są to dokumenty nieudostępnione wcześniej polskim śledczym.
Dotychczas bowiem trafiały do Polski dokumenty, z którymi prokuratorzy mogli się zapoznać podczas wizyt w Moskwie i które częściowo mogli skopiować. - Dla nas są to nowe akta - podkreśla Małgorzata Kuśniar-Plota prowadząca śledztwo katyńskie.
Nadal jednak nie wiadomo, co dokładnie w nich jest. Dokumentacji nie widzieli ani prokuratorzy, ani historycy. Historyk PAN prof. Wojciech Materski nie wyklucza, że wśród tych 50 tomów akt może znajdować się białoruska lista katyńska. Zawiera ona nazwiska 3870 osób spośród ok. 22 tys. rozstrzelanych przez NKWD w 1940 roku. Najprawdopodobniej ofiary z tej listy zostały zamordowane w więzieniu w Mińsku i pogrzebane w pobliskich Kuropatach.
- Do tej pory Rosjanie szukali listy białoruskiej w archiwach FSB, ale jej nie znaleźli. Ale może jej nie ma, dlatego że została przekazana na potrzeby śledztwa Głównej Prokuratury Wojskowej w oryginale, nie w kserokopii, i jest w tych aktach - powiedział prof. Materski.
Do tej pory Polska otrzymała 137 tomów (wraz z tymi 50 otrzymanymi w grudniu ub.r.) kopii ze zgromadzonych 183 tomów akt śledztwa rosyjskiego. Wciąż tajnych pozostaje 46 kluczowych tomów wraz z postanowieniem o umorzeniu śledztwa.

Zenon Baranowski

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110303&typ=po&id=po02.txt

Etykietowanie:

10 komentarzy

avatar użytkownika Tamka

1. @Maryla

I o co w tym chodzi? Ktos te akta czyta w archiwum kancelarii? Jesli tak, to kto i po co? Dziwne, choc pewnie za gajowego nie powinno dziwic nic. T.

"Martwe dźwigi portowe nigdy nie będą Statuą Wolności".J.Ś.

LUBLIN moje miasto.

 

 

avatar użytkownika barbarawitkowska

2. To proste

zostaną przekazane, jak już wszystko w IPNie będzie pozamiatane, teraz mogą pracować jeszcze jakies niedobitki, którym nie można zaufać.

avatar użytkownika Maryla

3. nagle znamy ! wczoraj NIE dzisiaj TAK

50 tomów akt rosyjskiego śledztwa katyńskiego, znajdujących się aktualnie w Archiwum Prezydenta RP, zostanie jutro podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim przekazanych do Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Akta w IPN

Kopie cyfrowe akt trafią także do Archiwum Akt Nowych i Centralnego Archiwum Wojskowego.

PAP
http://www.rp.pl/artykul/442884,621026.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. pałac namiestnikowski

W związku z artykułem p. Zenona Baranowskiego pt. „Komorowski przetrzymuje akta”, który ukazał się w dniu 3 marca br. w gazecie „Nasz Dziennik” Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza:

* Wstępny termin przekazania kopii cyfrowych i oryginałów 50 tomów kserokopii akt katyńskich do Instytutu Pamięci Narodowej został uzgodniony przez przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP oraz IPN podczas spotkania roboczego, które odbyło się 21 lutego br.
* Podczas spotkania uzgodniono, że przekazanie akt nastąpi w pierwszych dniach marca br., po przygotowaniu przez obie strony niezbędnej dokumentacji i protokołów zdawczo-odbiorczych.
* Termin przekazania kopii cyfrowych i oryginałów 50 tomów kserokopii akt katyńskich do IPN został ostatecznie wyznaczony na piątek 4 marca 2011 roku, tj. w przededniu 71. rocznicy (5 marca 1940 roku) podjęcia przez władze sowieckie decyzji o rozstrzelaniu polskich oficerów i jeńców wziętych do niewoli po wybuchu II wojny światowej.
* Przekazanie kopii cyfrowych i oryginałów 50 tomów kserokopii akt katyńskich do IPN odbędzie się w Pałacu Prezydenckim w piątek 4 marca 2011 roku o godzinie 14.00.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/dzialalnosc-kancelarii/art,804,oswia...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika intix

5. Kopie cyfrowe akt trafią także do Archiwum Akt Nowych...

Pozostaje zadać pytanie, "jaki będzie los Muzeum katyńskiego"

Powtórzę to dręczące mnie pytanie, które zadałam już kiedyś... "Jakie będą losy Muzeum katyńskiego...?"
 "...Sokole Polski, leciałeś ponad chmurami...
oraz...
 Jakie będą losy Muzeum Katyńskiego?...

Będę uchodzić za czarnowidza, ale trudno, nadal w tym przypadku czarno widzę...
Bardzo chcę się mylić i niech tak się stanie....
Może warto się zainteresować jaka jest prawda
===


Ten Superwizjer został usunięty z ramówki...
http://blogi.newsweek.pl/Tekst/Polityka-Polska/543136,Dlaczego-tvn-nie-wyemitowal-filmu-katyn-na-bazarze.html


Ostatnio zmieniony przez intix o czw., 03/03/2011 - 16:53.
avatar użytkownika intix

6. Dodam jeszcze...

...jedno pytanie...
Jaką mamy gwarancję, że to co wyjdzie od Komorowskiego będzie tym samym co przyszło do Komorowskiego? Bez względu na to, co przyszło i w jakim stanie...
W jakimś celu te dokumenty były przetrzymywane...
Przykro mi, ale nie wierzę ...

3-majmy się!

avatar użytkownika Maryla

7. Akta katyńskie trafiły do

Akta katyńskie trafiły do IPN-u

IPN ma już 148 ze 183 tomów akt śledztwa w sprawie zbrodni
katyńskiej. Dzisiaj kancelaria prezydenta przekazała kolejne 11 tomów

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika ciociababcia

8. DOKŁADNIE, tak samo myślałam.

A w IPN mogą "nic nie zauważyć "

ciociababcia

avatar użytkownika intix

9. Maryla

Witam.
Przypomnę
"...Od grudnia zeszłego roku materiały te znajdują się w dyspozycji Kancelarii Prezydenta, która mimo wymiany pism z IPN nie zadeklarowała jeszcze konkretnej daty przekazania dokumentacji..."
***
Zastanawiam się, czy jest jakaś zależność między przetrzymywaniem akt a powstaniem w piorunującym tempie Centrum Polsko-Rosyjskiego Porozumienia w Polsce i odwrotnie...
Przyznam, że cała ta sprawa akt jest zastanawiająca...
Znalazłam informację z 2008r. dot. wcześniej przekazanej części akt:

"Dokument NKWD o Katyniu zaginął?
2008-07-09, ostatnia aktualizacja 2008-07-08 20:37

Gabrel mówił o tym na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw zagranicznych. Część akt dotyczących zbrodni katyńskiej, w tym także i ten dokument, przekazał stronie polskiej w 1992 r. prezydent Rosji Borys Jelcyn.

- Z ustaleń, jakie poczynił prokurator prowadzący, wynika, że prokuratorzy ani zasoby archiwalne tym dokumentem nie dysponują. Bodajże dwa lata temu wystąpiliśmy do Kancelarii Prezydenta celem zweryfikowania tegoż faktu, tudzież uzyskania tego dokumentu - mówił. - Efekt był negatywny - dodał.


Według niego dokumenty przekazane przez Jelcyna zawierają "nieuwierzytelnione, częstokroć nieczytelne kserokopie dokumentów, które z tych względów nie mogą stanowić dowodu w rozumieniu prawa polskiego". Dokumentów związanych ze sprawą Katynia IPN szuka oprócz Kancelarii Prezydenta także w Archiwum Akt Nowych, Centralnym Archiwum Wojskowym oraz archiwum Telewizji Polskiej.


Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,5437513,Dokument_NKWD_o_Katyniu_zaginal_.html#
ixzz1RQyFVg7i


avatar użytkownika intix

10. @Maryla

Nie ukończyłam komentarza, "uciekł" mi :) po wstawieniu powyższej informacji...
Datowana jest ona 2008-07-09.
Czytamy w niej "...dokumenty przekazane przez Jelcyna zawierają "nieuwierzytelnione, częstokroć nieczytelne kserokopie dokumentów, które z tych względów nie mogą stanowić dowodu w rozumieniu prawa polskiego"..."

***
Po roku odnośnie kolejnych akt
Doradca Putina: Nie odtajnimy akt śledztwa katyńskiego
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
2009-08-31,
ostatnia aktualizacja 2009-08-31 08:14
Zastępca szefa aparatu (kancelarii) rządu Rosji Jurij Uszakow dał do zrozumienia, że Moskwa nie odtajni akt śledztwa w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku. - Wszystko, co można było, już odtajniono - oświadczył.
- Mamy swój tryb postępowania i wszystko, co można było, już odtajniono - oświadczył Uszakow, którego cytuje agencja ITAR-TASS. Według tego bliskiego współpracownika rosyjskiego premiera Władimira Putina, pretensje pod adresem Rosji w tej sprawie "są nielogiczne, ponieważ inne kraje też nie odtajniają wszystkiego". - Nie sądzę, aby na tej podstawie można było znaleźć kompromis - oświadczył Uszakow, w przeszłości ambasador Rosji w Waszyngtonie.

"Historia nie powinna hamować stosunków"

Przedstawiciel moskiewskiego Białego Domu (siedziba rządu) poinformował, że głównym celem rozpoczynającej się w poniedziałek wieczorem wizyty Putina w Polsce będzie podjęcie "pierwszej w kontekście międzynarodowym próby przeciwstawienia się rewidowaniu wyników II wojny światowej".

Uszakow przekazał, że główne przesłanie, z jakim na rozmowy z polskim premierem Donaldem Tuskiem do Gdańska przyleci szef rosyjskiego rządu, sprowadza się do tego, iż historia nie powinna hamować rozwoju stosunków między Rosją i Polską.

- Główne przesłanie sprowadza się do tego, że historia nie powinna hamować rozwoju stosunków. Będziemy powoływać się na przykład Niemiec, z którymi byliśmy wrogami w czasie II wojny światowej - powiedział doradca Putina. - I oczywiście będziemy rekomendować, aby nie wyrywać z podręczników do historii (pojedynczych) stronic i wykorzystywać ich do osiągania politycznych korzyści - dodał Uszakow.

"Wyrazić żal za Katyń"

Jego zdaniem, temat Katynia "należy przełożyć na wyrażenie żalu i rozumienia tej tragedii przez obie strony, a nie poruszać konkretne detale, które przeszkadzają dalszej współpracy".

W ocenie Uszakowa, stanowisko Rosji podziela znaczna część polskich polityków. - Wszak o tym, że część establishmentu pragnie wyprostowania relacji świadczy fakt, iż od początku, gdy tylko pojawił się temat podróży do Gdańska, od razu zaczęliśmy planować roboczą wizytę - zauważył. - Tam będzie wielu liderów, a dwustronne negocjacje przeprowadzimy tylko my - podkreślił wiceszef aparatu rosyjskiego rządu.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,6982428,Doradca_Putina__Nie_odtajnimy_akt_sledztwa_katynskiego.html

***
1.09.2009r.
W obecności Tuska i Putina /za kurtyną obchodów 70 Rocznicy Wybuchu II W.Św./ podpisano 3 ważne dokumenty pomiędzy Polską a FR...
Jednym  z nich był  Protokół o współpracy, pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministrem Kultury Federacji Rosyjskiej, na lata 2009-2012.
Miałam opisywać, ale przepraszam, podam link dla Zainteresowanych, będzie szybciej...
http://blogmedia24.pl/node/49775

W wyniku, można powiedzieć błyskawicznych działań doprowadzono do powstania Centrum, o którym mówię w poprzednim komentarzu /i teraz podanym linku/... i... Komorowski decyduje się na przekazanie akt...
Nie chcę uchodzić za czarnowicza, ale kolejny raz czarno widzę...PRAWDĘ O KATYNIU...
***
Pozdrawiam.