Dziewięćdziesiąt trzy  lata temu, 11 października 1916 roku  przyszedł na Świat w  Małomierzycach koło Iłży jeden z najwybitniejszych dowódców oddziałów partyzanckich Związku Walki Zbrojnej  i Armii Krajowej ,Generał brygady, Antoni Heda  "Szary".
 
Po zakończeniu II Wojny Światowej jeden z najsłynniejszych dowódców  ugrupowań partyzanckich, "Żołnierzy Wyklętych". Członek Ruch Oporu Armii Krajowej – niepodległościowej  organizacji  wojskowej  założonej  w 1944 roku przez porucznika   Józefa Marcinkowskiego ps. "Łysy"
 Organizacja została stworzona do walki ze służbami specjalnymi sowietów, Urzędem Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej komunistycznej Polski, nieuznawanej przez większość Polaków,
Bezpośrednio z rozkazu  Delegatury Zbrojnej na Kraj DZS, powstałej z Rozkazu Naczelnego Wodza generała Władysława Andersa z dnia  7 maja 1945 roku. Organizacja została stworzona celem walki zbrojnej z sowietyzacją kraju. Na jej czele stanął pułkownik dyplomowany Jan Rzepecki, legionista. NIE, NIE –  "Niepodległość"; kadrowa organizacja wojskowa, której zadaniem było kontynuowanie walki o niepodległość Polski po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Rzeczypospolitej.
 Organizacja praktycznie nigdy nie zaczęła działać na szerszą skalę. Organizacja przestała istnieć po aresztowaniu  w dniu  7 marca 1945 przez NKWD Generała Emila Fieldorfa "Nila"
W czasie Wojny Obronnej, ppor Antoni Heda, walczy w składzie 12 Dywizji Piechoty pod dowództwem Generała  brygady Gustawa Paszkiewicza.
Po rozbiciu Dywizji, generał Antoni Heda, wpadł w ręce NKWD. Osadzono go w twierdzy Brześć. Po wybuchu wojny niemiecko -bolszewickiej zbiegł z niewoli. Wrócił w rodzinne strony, gdzie stworzył Związek Walki Zbrojnej. Będąc dowódcą Oddziału, wchodzącego w skład  Podobwodu "Dolina". Na czele tego pododdziału odbił z rak niemieckich więzienie w Starachowicach.W czasie akcji dowodzonej przez "Szarego" uwolniono 80 więźniów.
Z odbitych więźniów starachowickich, tworzy odział partyzancki za zgodą komendanta Armii Krajowej  Okręgu Kielecko-Radomskiego. Ze swym oddziałem wchodzi w skład zgrupowania Armii Krajowej  legendy  Gór Świętokrzyskich Jana Piwnika, "Ponurego"
Udział Generała Antoniego Hedy w znanych akcjach:
 
[...]15 września  1943 r. – rozbrojenie niemieckiego oddziału (45 żołnierzy) stacjonującego w majątku Pakosław,
23 września 1943 r. – udana akcja na zamieszkałą przez niemieckich kolonistów wieś Gozdawa koło Sienna,
15  marzec 1944 r. – akcja na terenie Zakładów Zbrojeniowych w Starachowicach, podczas której partyzanci przebrani za Niemców opanowali fabrykę i wynieśli 2 mln zł oraz broń,
1 kwietnia  1944 r. – zakończone sukcesem całodzienne walki w okolicy Jeleńca z niemiecką obławą; jedno z najwspanialszych zwycięstw partyzanckich w Okręgu AK Kielecko-Radomskim,
5/6 czerwca 1944 r. – opanowanie miasta Końskie i uwolnienie aresztowanych z niemieckiego więzienia, [...]
 
W okresie akcji "Burza" – walki m.in. pod Radoszycami, Trawnikami i Szewcami; oddział A. Hedy wchodził wówczas w skład II batalionu 3. pp Leg. AK pod dowództwem kpt. Stanisława Poręby ps. "Świątek.
 
Po zakończeniu wojny i wkroczeniu na tereny Rzeczypospolitej Armii bolszewickiej, "Szary" postanawia kontynuować walkę w ramach Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych.
W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku na czele Samodzielnej Brygady Kieleckiej Armii Krajowej, odbija kieleckie więzienie, w którym polski Urząd bezpieczeństwa i Śmiersza stosują specjalne metody, wyszukane tortury,  wykrywania szpiegów.Śmiersza, kontrwywiad sowiecki podlegający wojsku, założyciel polskiego odpowiednika Informacji Wojskowej. Z więzienia w Kielcach Oddział Antoniego Hedy uwalnia 700 więźniów, przeważnie żołnierzy Armii Krajowej i innych Organizacji polskich zwalczających okupantów sowieckich.
Polski Urząd Bezpieczeństwa morduje dwóch braci Antoniego Hedy.
 
Za swą działalność w obronie ojczyzny dwukrotnie odznaczany Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
Prezydent Lech Kaczyński w dniu 3 maja 2006 roku  awansował pułkownika Antoniego Hedę do stopnia Generała Brygady
 
Czterokrotnie skazany przez polskie władze komunistyczne na karę smierci. Z więzienia wychodzi w 1956 roku, ale nadal On i rodzina są inwigilowani.
Za działalność w NSZZ "Solidarność" internowany w 1981 roku  przez WRONE w Białołęce. Był doradcą Prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.
W dniu 13 grudnia 2004 r. został awansowany do stopnia generała brygady Polskich Drużyn Strzeleckich.
Żona Pana Generała Hedy była również zołnierzem Armii Krajowej "Narcyza"
.
 
Jest autorem dwóch książek:
"Wspomnienie Szarego" 
" Szary przeciw zdrajcom Polski".
 
Wstęp do książki napisała córka Pana Generała, Teresa Hedy-Snopkiewicz We wstępie o Ojcu napisała: "Został w pamięci nieujarzmionym"
"odszedł do Pana na wieczną wartę w 66 rocznicę powstania Armii Krajowej, 14 lutego 2008".
 
 
Panie Generale, vicisti!