NABRANI PRZEZ REDAKTORA (echo24)

avatar użytkownika Redakcja BM24
Dedykowane opiniotwórczemu grajdołowi intelektualistów z pewnej elitarnej plaży na Półwyspie Helskim
 
     Dwudziestego pierwszego grudnia 2010, w Kubie Dziennikarza „Pod Gruszką” w Krakowie, miałem zaszczyt uczestniczyć w nad wyraz interesującym spotkaniu z panem profesorem Andrzejem Nowakiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jednym z tematów spotkania był problem wytłumaczenia genezy postępującej zapaści standardów polskiego dziennikarstwa, a pośrednio próba wytłumaczenia zjawiska irracjonalnie wysokich notowań Platformy Obywatelskiej w świetle nieudacznych poczynań Rządu Donalda Tuska. Dyskutowano także o bezrozumnie bezkrytycznej postawie „dziennikarzy nowej generacji” wobec tych zjawisk, łącznie z przyzwoleniem na degradację i brutalizację życia publicznego.
Profesor Andrzej Nowak zarysował szereg niezwykle interesujących z naukowego punktu widzenia tez związanych z wyjaśnieniem przyczyn tego stanu rzeczy.
Nie mniej jednak spotkanie zakończyło się dość minorową konkluzją, że wspomniane problemy są czymś w rodzaju osobliwego i trudno, jeżeli w ogóle dającego się wytłumaczyć fenomenu socjologicznego, z którym nie bardzo wiadomo jak walczyć.
 
Chciałbym dodać również kilka swoich uwag do tej dyskusji, w oparciu o moje nie tyle naukowe, co życiowe doświadczenia, głównie z krakowskiego podwórka.
Otóż wydaje mi się, że jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą przyczyną wspomnianego stanu rzeczy jest zabieg socjotechniczny, który na swój prywatny użytek zwykłem nazywać „awansem społecznym bis”.
Jak starsi pamiętają, a młodsi niestety już nie, gdyż nie mieli się skąd o tym dowiedzieć, w latach powojennych (lata 40/50) komuniści dokonali bardzo sprytnej socjologicznej sztuczki. Z zacofanej i zabiedzonej prowincji przerzucono wtedy do miast rzesze prostych i nie wykształconych ludzi. Brano głównie tych „nijakich”, gdyż prawdziwy chłop ziemi nie chciał opuścić.
W miastach, zazwyczaj w pobliżu zakładów przemysłowych, pobudowano dla nich nowe dzielnice, a w nich bloki z wielkiej płyty, które im się zdały pałacami. Potem im umożliwiono zrobienie zaocznej matury, co oni uznali za awans społeczny. Ci właśnie ludzie, z grubsza okrzesani w hotelach robotniczych i temu podobnych ośrodkach krzewienia kultury masowej, przepoczwarzyli się z czasem w coś w rodzaju „przyzakładowych wierchuszek”. Słowem ni pies, ni wydra, albo, jak kto woli zdegenerowany twór bez rodowodu. Jednocześnie komunistyczna propaganda przypominała im bezustannie, że swój awans zawdzięczają dbającej o ich interesy władzy ludowej, co się w ich świadomości zakodowało na trwałe w formie ślepej wdzięczności dla komuny. To ci właśnie ludzie stanowili służący wiernie stalinowskiemu reżimowi pierwszy rzut zasilający szeregi PZPR, milicji i urzędu bezpieczeństwa.
W następnym pokoleniu (lata 60/70), ich dzieci pokończyły już częściowo studia tworząc grupę „nowej inteligencji”, drastycznie odmiennej kulturowo od ideałów inteligencji „starej” wywodzącej się z czasów przedwojennych. Tu skłaniałbym się ku zastąpieniu terminu „nowa inteligencja” określeniem „klasa ludzi wykształconych w pierwszym pokoleniu”. Ta grupa społeczna od inteligencji „starej” różniła się głównie tym, iż nie wyniosła z domu praktycznie żadnych głębszych wartości. I choć nieźle wykształcona zawodowo, nie miała, świadomości, bądź jej nie dopuszczała, iż jest genetycznie skażona piętnem służalczej wdzięczności wobec komunistów, którzy umożliwili ich ojcom społeczny awans. Myślę, że to ci właśnie ludzie poparli, a jeszcze żyjący nadal popierają wprowadzenie stanu wojennego traktując generała Wojciecha Jaruzelskiego jako męża stanu. I w pewnym sensie nie można ich za to winić, gdyż tak ich po prostu wychowano.
Po upadku komuny wydawało się przez moment, że nastąpi odrodzenie prawdziwych polskich elit. Otóż nic bardziej złudnego, gdyż proces ten skutecznie storpedowali zbałamuceni przez pewnego redaktora wnukowie tych, których w latach 40/50 przesiedlono do miast.
W tym przypadku, ten genetycznie służalczy, tym razem wobec post-komuny, materiał ludzki został wykorzystany, trzeba przyznać genialnie, przez owego redaktora poczytnej Gazety. Mechanizm był identyczny jak w okresie powojennym, czyli utwierdzenie ludzi w poczuciu społecznego awansu.
Mechanizm psychologiczny tej chytrej sztuczki jest następujący.
Otóż, jeśli garbatemu powiedzieć, że się prosto trzyma, to, choć wie, że tak nie jest, chętnie w to uwierzy. Jeśli szarej myszce ktoś powie, że wygląda jak hollywoodzka gwiazda też się nie oprze pokusie uwierzenia w tę oczywistą nieprawdę. Podobnych przykładów można mnożyć wiele.
O ile sztuczka z „awansem społecznym prim” (tata 40/50) polegała na utwierdzeniu prostych i nie wykształconych ludzi w przekonaniu, że przynależą do lepszej od reszty społeczeństwa awangardy władzy ludowej, to trik z „awansem społecznym bis” (po upadku komuny) polegał na utwierdzeniu ich już z grubsza okrzesanych i lepiej wykształconych wnuków w poczuciu, iż przynależą do grupy światlejszych i bardziej od reszty społeczeństwa postępowych ELIT. W pierwszym przypadku wykorzystano ciemnotę i niedouczenie, w drugim próżność, pychę i kompleksy ludzi, których na swój prywatny użytek nazywam „intelektualnie nowobogackimi”.
Bezsprzecznie genialny redaktor wspomnianej Gazety doskonale znał odbierającą rozum magiczną moc utwierdzenia „nowobogackiego inteligenta” w przekonaniu o przynależności do krajowej elity. Pan redaktor wiedział, że jak takiemu powie, że przynależy do crême de la crême III Rzeczypospolitej, to on nie dość, że w to głęboko uwierzy, to jeszcze będzie owego społecznego awansu (bis) bezkrytycznie bronił do ostatniej kropli krwi. Więcej, w obawie przed utratą nowego statusu wyróżniającego go ponad resztę „ciemnego” społeczeństwa, taki delikwent zrobi dosłownie wszystko, byle się świat nie dowiedział, co sobą reprezentuje naprawdę. I tu moim zdaniem leży tajemnica irracjonalnie wysokich notowań obecnie rządzącej partii, popieranej w znakomitej większości przez takich właśnie ludzi. Popierających bezkrytycznie, w obawie, że ewentualny upadek tej partii grozi weryfikacją elit, co dla nich oznaczałoby możliwość utraty ich awansu społecznego (bis).
Tu jednak pragnę dobitnie zaznaczyć, że tych ludzi nie należy, broń Boże, społecznie dyskryminować. Jest to grupa niekwestionowanej inteligencji. Trzeba im tylko uświadomić, jak im zawrócono w głowach. Że dali się nabrać wspomnianemu redaktorowi, iż przynależą do grupy społecznej, która jest bardziej światła, więc de facto lepsza niż reszta „obciachowej ciemnoty”.
Tu ważną rolą dziennikarzy jest wytłumaczenie im, że choć w większości przypadków kulturalni i całkiem nieźle wykształceni, stanowią jednakże grupę inteligencji p r z e c i ę t n e j, której daleko do krajowych elit. Więcej, trzeba ich przekonać, że utrata bądź wyrzeczenie się ich nieuprawnionego statusu (przynależności do elity) to nie żadna klęska, ale wręcz przeciwnie, powrót na sprawiedliwie im przynależny szczebel w hierarchii społecznej. Że jeśli się z tym pogodzą, staną się bardziej autentyczni, a co za tym idzie bardziej wiarygodni. Że nie będą się już musieli już bać o utratę nienależnego statusu. Że nie będą już musieli brnąć w zakłamanie. No i co najważniejsze, będzie im wtedy łatwiej się porozumieć z resztą społeczeństwa, że staną się znowu częścią narodowej wspólnoty. Może to właśnie tędy wiedzie droga do pojednania Polaków?
 
Dlatego uczciwi dziennikarze powinni obecnie zrobić ruch wyprzedzający i stanąć na głowie by obnażyć zakłamanie, płytkość i pretensjonalność elit III RP. Jeśli się tego uda dokonać, stojąca na glinianych nogach doktryna Donalda Tuska i jego kolegów z boiska piłkarskiego rozpadnie się jak domek z kart, co powinno otworzyć drogę do pojednania Polaków.
 
Rodzi się, więc pytanie, jak to zrobić?
Myślę, że desperackie próby zaprzeczania kłamliwemu stereotypowi, że „PIS to obciach” są drogą do nikąd. Ludziom tak zamieszano w głowach, że każda próba zmiany gęby przyprawionej PISowi jest obecnie zdana na niepowodzenie, a wszelkie kroki w tym kierunku działają na korzyść partii rządzącej.
 
Uważam, że naczelnym obecnie zadaniem uczciwych dziennikarzy, zarówno tych z prawej, jak i z lewej strony jest d e m a s k o w a n i e, wszystkimi możliwymi sposobami, r z e c z y w i s t e j jakości post-komunistycznych elit III RP.
Trzeba bezlitośnie obnażać ich prawdziwy rodowód, mierny poziom, zakłamanie, miałkość ideową i bezpardonową hipokryzję. Bezlitośnie i konsekwentnie demaskować, ale, co bardzo ważne, bez agresji, starając się unikać nadmiernego patosu i nut martyrologicznych, co bardzo drażni i zniechęca młodych.
 
Wiem, że to trudna i „niebezpieczna” gra, czego najlepszym przykładem może być Waldemar Łysiak, który kilkanaście lat temu odważył się zdemaskować kulisy różowego salonu. W efekcie nazwisko jednego z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarzy zostało dosłownie wymazane z mediów.
 
Przekonałem się również o tym na własnej skórze. W roku 1995, na drugi dzień po wyborze Aleksandra Kwaśniewskiego na Prezydenta, kiedy rankiem ogłoszono oficjalne wyniki, w odruchu desperacji napisałem coś w rodzaju listu otwartego, który wręczyłem wybranym znajomym z krakowskich kręgów biznesowych, artystycznych i naukowych.
Oto jego tekst:
 
„W dniu zwycięstwa „Olka” pragnę pogratulować bezspornego sukcesu wszystkim zwolennikom grubej kreski, którzy pozostawili postkomunistów u władzy de facto na kilka pokoleń.
Gratuluję również elitom naszej partii inteligenckiej, która przez kilka lat wmawiała Polakom, że to już nie ci sami komuniści. Największe gratulacje należą się jednak panu Adamowi Michnikowi i jego gazecie za to, że nawołując razem z panem Cimoszewiczem do pojednania przekonali ludzi do głosowania na postkomunistów. 
To nie naród należy winić za to, co się stało z polską 19-go listopada 1995
 
Krzysztof Pasierbiewicz                                                                                Kraków, 20 listopada 1995”
 
Reakcją na ten list był graniczący z furią ostracyzm krakowskiego salonu wpływu, a także dystans ze strony przyjaciół bojących się salonowi narazić.
W efekcie, o ile przez całe lata dostawałem rokrocznie kilkadziesiąt zaproszeń do różnych krakowskich salonów, po moim liście zaproszenia prawie się urwały, z wyjątkiem kilku najbliższych przyjaciół, którzy mnie wciąż zapraszają okupując to jednak stresem i widocznym w ich oczach strachem bym przypadkiem nie wystrzelił z czymś politycznie niepoprawnym.
Nie było to miłe doświadczenie, ale pozwoliło mi się przekonać naocznie, że tak zwany „salon” to rodzaj „loży” ze świetnie zorganizowanymi nieformalnymi strukturami, której orężem jest zmowa milczenia i tak zwane przyprawianie gęby.
Bo kiedy dziesięć lat później mój list opatrzony tytułem „Nabrani przez redaktora” przedrukował „Newsweek” (Nr 20/2005) okrzyczano mnie natychmiast lokalnym „PISowcem”, choć nawet nie wiedziałem, gdzie ta partia ma swoją siedzibę w Krakowie.
Już wtedy jakakolwiek krytyka pod adresem obozu wywodzącego się z pnia Unii Demokratycznej kończyła się okrzyknięciem krytykującego PISiorem, oszołomem, ciemniakiem, a ostatnio obciachowym szaleńcem.
W efekcie doszło do sytuacji iście kuriozalnych.
Podam dość zabawny przykład.
Otóż od czasu, kiedy swoje poglądy ogłosiłem publicznie, jedna z moich przyjaciółek zaczęła wydawać imieniny w dwu turach. Przyczyną był szantaż krakowskich salonowców polegający na tym, że jeśli ktoś się odważył zaprosić osobę „politycznie niepoprawną” zostawał z automatu usunięty z towarzystwa. Ponieważ mojej wieloletniej przyjaciółce w żaden sposób nie wypadało mnie nie zaprosić, zaczęła urządzać imieniny dwuetapowo. Salonowców zapraszała w pierwszej, a mnie w drugiej turze, na którą dopraszała ludzi spoza „towarzystwa”.
Najsmutniejsze jest jednak to, że robiła to ze strachu przed zemstą salonu, narażając na szwank wieloletnią przyjaźń.
 
A wmawia się ludziom, że to Kaczyńscy podzielili Polaków.
Nic bardziej pokrętnie kłamliwego. Dlatego rzetelni dziennikarze powinni uparcie przypominać, że Polaków podzielił już w roku 1995 wspomniany redaktor wpływowej Gazety wraz z pewnym miłośnikiem białowieskich żubrów. To wtedy Polska pękła na pół, rozpadając się na „lewacko” post-komunistyczną i „prawicowo” patriotyczno-solidarnościową, a resztki prawdziwej inteligencji udały się na emigrację wewnętrzną, na której pozostają do dzisiaj.
I tu mam kolejny apel do dziennikarzy myślących z autentyczną troską o Polsce.
Trzeba koniecznie uaktywnić stojącą świadomie z boku sceny politycznej awangardę inteligencji wywodzącej się z tradycji przedwojennych. To wielki potencjał intelektualny. Muszą to jednak zrobić dziennikarze, bo politycy dowiedli, że tego nie potrafią.
Ale jak? – zapytacie. Podpowiadam. Uczmy się od wspomnianego redaktora wszechwiedzącej niegdyś gazety.
I tu zwracam się do rzetelnych dziennikarzy, niekoniecznie prawicowych. Trzeba pisać PRAWDĘ! Pisać! Pisać! I jeszcze raz, pisać! Do znudzenia. Świetny wzór przytoczył w Klubie Dziennikarza Pod Gruszką pan profesor Nowak, który przypomniał setki artykułów w sprawie Jedwabnego zamieszczonych na łamach Gazety Wyborczej w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
A więc piszcie śmiało, dziesiątki, setki artykułów nawet, gdy tak zwane „oświecone” gremia będą was regularnie opluwać, niszczyć i wyszydzać. Piszcie prawdę! Odważnie! Nie bacząc, że inteligencja z awansu zrobi wszystko by zabić naruszających podstawy jej egzystencji posłańców złej nowiny. Więcej, uczcie młodych kolegów cywilnej odwagi oraz odporności na niesprawiedliwą krytykę i wredną intrygę.
 
Wielu komentatorów zastanawia się nad genezą szerzącej się w Polsce plagi nienawiści, przybierającej często formy wręcz wynaturzone. „Oświecone” media konsekwentnie oskarżają o ten stan rzeczy Jarosława Kaczyńskiego wmawiając Polakom, że to on jest powodem wszelkiego zła. A prawda jest taka, że to nie Jarosław Kaczyński sieje nienawiść, lecz ci, którzy się panicznie boją, że zostaną przez niego zdemaskowani. Bowiem zdają sobie sprawę, że ten człowiek jest na tyle zdolny i odważny, iż może tego dokonać. Stąd ich patologicznie nienawistna agresja. Moim zdaniem ten sam rodzaj strachu zrodził ideę grubej kreski, wywołał zaciekły opór przeciwko lustracji, a obecnie stymuluje coraz to bardziej pokrętne próby usunięcia Jarosława Kaczyńskiego ze sceny politycznej.
 
Co zatem robić?
Trzeba niezbyt chlubnym wzorem „Szkła kontaktowego” zacząć wykpiwać mentorstwo panów Wajdów, obleśność panów Kutz’ów, nienawistne zaplucie panów Bartoszewskich, antypisowskie fobie panów Niesiołowskich, chamstwo, pretensjonalne stroje i fryzury panów Palikotów, żałosne anegdoty panów Żelichowskich i tak dalej. Bo to oni sieją ową wynaturzoną nienawiść, którą kolaboranckie media przypisują obozowi Jarosława Kaczyńskiego i samemu Prezesowi.
 
Pójdźmy dalej.
Trzeba koniecznie odkłamać wylansowany ostatnimi laty stereotyp myślowy, że „lewactwo to cnota, a patriotyzm to obciach”. Uważam to za jedno z najważniejszych obecnie wyzwań dla uczciwych dziennikarzy. I należy zapomnieć o dumnej zasadzie nie zniżania się do poziomu przeciwnika, bo w ten sposób zostawiamy drugiej stronie monopol na bezkarność i jedynie słuszną rację. Samą dumą nigdy się nie wygra.
Trzeba uaktywnić błyskotliwych dziennikarzy i dowcipnych satyryków, a także pisarzy. Odpowiednio wycelowana drwina daje częstokroć więcej niż długie, poważne wywody, szczególnie teraz, gdy młodzież prawie nic nie czyta.
Trzeba odkłamać zakodowane podstępnie w mózgach wielu Polaków (oszołomionych upadkiem komuny i wchodzeniem do Europy) toksyczne slogany, że: patriota to oszołom; historia to zbytek; duma narodowa to antysemityzm; tradycja to ksenofobia; honor to przeżytek; sprawiedliwość to naiwniactwo; moralność to frajerstwo; wiara to ciemniactwo; normy etyczne to atak na wolności demokratyczne; skromność to nieudaczność; kombinowanie to sposób na życie; uczciwość to frajerstwo; rodzina to anachronizm; „PIS to obciach; Jarosław Kaczyński to chodząca nienawiść i tak dalej.
Trzeba mówić i pisać ze zdecydowaną pewnością siebie i poczuciem racji, ale nie wyższości. Jak ognia unikać tonu mentorskiego, stronić od tonów smutnych i śmiertelnie poważnych. Używać częściej języka młodzieżowego, również tego, który nas drażni. Trudno. Taki jest wymóg chwili. Szkody naprawimy później. Należy unikać smutku i pesymizmu, bo to sprawia wrażenie cierpiętnicze, co młodzi biorą za słabość. Wiem to z obserwacji swoich studentów.
I trzeba Pisać! I to nie pięć, dziesięć czy piętnaście artykułów, ale sto lub więcej rocznie. Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku. Trzeba wypracować jasny i przejrzysty program naprawy Rzeczypospolitej, coś na modłę narodowej dezynsekcji.
A jest, o czym pisać, bo spustoszenia są ogromne. A jak braknie dziennikarzy niech piszą obywatele, mamy przecież wielu uzdolnionych ludzi.
W przypadku dziennikarzy i komentatorów „prawicowo-solidarnościowych” pokazujących się na wizji trzeba się dostosować do najnowszej mody, bo w przeciwnym razie przeciętny telewidz odruchowo przestaje słuchać nawet najsłuszniejszych racji. Dotyczy to również politycznych liderów. Niestety takie czasy. Nawet w imię najwznioślejszych ideałów nie przeskoczymy ogólnie lansowanych trendów. Choćby były naszym zdaniem śmieszne.
 
Trzeba za wszelką cenę przywrócić Polakom umiejętność samodzielnego myślenia. Przykro mi o tym mówić, ale nawet w środowisku akademickim, w którym spędziłem kilkadziesiąt lat, wciąż jeszcze gros moich koleżanek i kolegów, nie wyłączając kadry profesorskiej, do godziny jedenastej przed południem nie ma własnego zdania. Dlaczego? Bo około dziesiątej kupują w uczelnianych kioskach Gazetę Wyborczą. Dopiero po przełknięciu, bez konieczności przeżuwania, gotowej papki informującej o obowiązujących w „eleganckim towarzystwie” trendach, powtarzają bezrozumnie podsunięte im sprytnie opinie i komentarze. Tak, nie bójmy się tego powiedzieć, że sprytnie sterowana bezmyślność zagościła na dobre również na naszych uczelniach.
 
Innym zagadnieniem jest zjawisko, które zwykłem nazywać „terrorem poprawności politycznej”. Ludzie znów zaczynają się bać głośnego artykułowania myśli, które mogłyby zostać uznane za „niepoprawne politycznie”. Podam tylko jeden przykład.
W czasie ostatnich wyborów parlamentarnych, kiedy wychodziłem z uczelni portier mnie zagadnął, na kogo będę głosował. Kiedy odpowiedziałem, że na PIS wyraźnie ucieszony przyciągnął mnie do siebie i powiedział szeptem, cytuję: „już pięciu profesorów mi mówiło, że będą głosować na PIS, ale prosili o dyskrecję”. Myślę, że komentarz jest tutaj zbyteczny. Najsmutniejsze jest jednak to, że ci profesorowie zrobili to ze strachu. I to nie przed utratą pracy, czy jakimiś drastycznymi represjami. Oni to zrobili pod presją „terroru poprawności politycznej”, w obawie, że mogą zostać usunięci poza nawias tak zwanego „dobrego towarzystwa”.
 
Kolejnym zadaniem dziennikarzy jest, zatem odważne i systematyczne uświadamianie Polakom, że jesteśmy już od paru dobrych lat krajem formalnie demokratycznym, w którym prawo nie zabrania głośnego mówienia o swoich przekonaniach. Uważam, że większość rodaków nadal sobie tego nie uświadamia. Komuna zrobiła swoje, a ostatnie pięć lat przywróciło do życia najgorsze praktyki tamtego okresu. Trzeba, więc ludziom tłumaczyć, że swobodne wyrażanie myśli nie jest już przestępstwem. Trzeba ludziom przypominać, że już wolno głośno mówić. Więcej. Że czasem warto się nawet trochę narazić w imię dobrej sprawy. Charakterystycznym jest, że większość Rodaków wciąż, gdy rozmowa schodzi na tematy polityczne przysłania bojaźliwie dłonią usta i mamrocze pod nosem ledwie słyszalnym szeptem. Trzeba ludziom przywrócić odwagę swobodnego wyrażania myśli. Więcej, trzeba gremiom naukowym, oraz innym kształtującym opinię publiczną odważnie wytykać ich zachowawcze postawy. Tłumaczyć, że takie zachowania nie przynoszą chwały, a w wielu przypadkach są po prostu hańbiące.
 
Osobnym zagadnieniem jest, jak ja to nazywam „pandemia różowej subkultury”. Jednym z przykładów niech będzie seria cyklicznych „wykładów” byłej pierwszej damy w Telewizji TVN Style, mających za zadanie nauczanie Polaków kindersztuby i światowych manier.
Jako człowiek leciwy, doskonale pamiętam pewien reportaż telewizyjny pokazujący panią Jolę jeszcze z okresu studenckiego, w którym to czasie nie przypominała bynajmniej Księżniczki Monako. Potem był pamiętny okres „disco polo” i myślę, że komentarz jest tutaj zbyteczny. Ale niedawno pani Jolanta raptem sobie przypomniała o arystokratycznych korzeniach, nabrała dworskich manier i w jakiś cudowny sposób odzyskała śpiewny kresowy akcent.
I nie byłoby w tym nawet nic złego, gdyby nie to, że pani Jolanta staje się wzorcem do naśladowania. A to jest już zjawiskiem niekoniecznie pożądanym. Bo zasmucającym jest nie tyle groteskowa metamorfoza pani Jolanty, co fakt, że na te triki rodem z Ordynackiej nabiera się coraz więcej osób, które przez lata miałem za inteligentne. Bo, wynikiem tego rodzaju „nauk” jest między innymi to, że na „ekskluzywnych” salonach panowie zaczynają dyskutować wyłącznie o tym ile gwiazdek miał hotel na wyspach, skąd właśnie wrócili, czy ile garów mają silniki ich audic i beemek, a panie swój status wartościują ilością kafelków Versace w łazience.
 
No i mamy kolejne zadanie dla dziennikarzy. Mając na uwadze dbałość o jakość standardów, powinni niestrudzenie wykpiwać tego rodzaju sztuczki przebrane w szaty „kultury wysokiej”, bądź „europejskości”. Elegancko, dowcipnie, z taktem i umiarem, ale konsekwentnie wykpiwać! Snobizm graniczący ze śmiesznością i patologiczne szpaniarstwo owego towarzystwa wzajemnego zachwytu nad samymi sobą, ów opiniotwórczy grajdoł „nowobogackich intelektualistów”, tę wylęgarnię salonowej plotki, którą się karmią kolorowe pisma.
Bo takie samosiejki trzeba konsekwentnie plewić nim do reszty zachwaszczą naszą narodową kulturę. Mam tu na myśli coraz liczniejsze rzeszeokazowych postaci naszych „nowych czasów”, czyli mówiąc jaśniej nadętych chłopków roztropków z cygarami w zębach, poprzebieranych w garnitury od Armaniego,którzy aromatu Cohibynie odróżniają od swądu kiszonego ogórka, a w durnej pogoni za Nową Europą wystarcza im jedna książka rocznie – katalog turystyczny z Biura Neckermann’a.
Trzeba chronić naszą narodową tkankę przed degeneracją kreowaną sprytnie przez „Szkło kontaktowe” i temu podobne fabryki tandetnej satyry opartej na sprzedajnym fałszu.
Trzeba bezlitośnie wykpiwać owychpostępowców”, którzy odkąd przyszło „nowe” mizdrzą się bezrozumnie do niego w chocholim tańcu z przyjezdnymi, gubiąc bezpowrotnie narodową tożsamość.
 
Trzeba też chronić tożsamość lokalną. Ostatnio z zaniepokojeniem stwierdziłem, że w jury przyznającym jedną z najważniejszych nagród miasta Krakowa nie zasiadał ani jeden Krakowianin. Nie wolno się oczywiście zamykać na świat, czy też kogokolwiek dyskryminować, ale też nie można oddawać całego pola nie zawsze hołdującym miejscowym tradycjom elementom napływowym.
 
Mimo tych wszystkich zagrożeń, na koniec chcę jednak powiedzieć coś optymistycznego.
 
Ma rację pan profesor Andrzej Nowak pisząc we wstępie do książki „Od Polski do post-polityki”, że, cytuję: „martwi się o to, co się stało z demokracją, z Rzeczypospolitą, z Europą Wschodnią, z Europą. Co dzieje się z rzeczywistością w magmie płynącego z posłusznych (komu?) mediów przekazu „pi-ar”..., że następuje narastające poczucie rozpadu wspólnoty, którą stworzyły poprzednie pokolenia Polaków..., że należy rozważyć możliwość końca naszej historii”...
 
Panie Profesorze! Ma pan po stokroć rację! Trzeba bić w dzwony i trąbić na alarm! Ale nie wolno nam się ani na moment załamać czy zwątpić. Wręcz przeciwnie, po tym, co się stało z Polską w ciągu ostatnich pięciu lat, każdy porządny obywatel, w miarę swoich możliwości, powinien teraz coś dać od siebie, w obronie naszego wielowiekowego dorobku.
 
Za długo byliśmy ubogim, zniewolonym krajem.
Po upadku komuny ludziom trochę zaszumiało w głowach. Muszą się nacieszyć tymi wszystkimi galeriami, salonami samochodowymi, plazmowymi telewizorami, Plusami, Erami, Internetem, tańcami na lodzie...
 
Ale jak już się znudzą tym wszystkim, co można mieć tylko za pieniądze, przypomną sobie o prawdziwych wartościach i rzeczywistym dziedzictwie Rzeczypospolitej.
 
Krzysztof Pasierbiewicz
(nauczyciel akademicki)
 
 
Pisane w Krakowie, pod koniec feralnego roku 2010
 
 
 

http://salonowcy.salon24.pl/271686,nabrani-przez-redaktora

Etykietowanie:

26 komentarzy

avatar użytkownika Redakcja BM24

1. Polecam

to naprawdę warto przeczytać.

avatar użytkownika barbarawitkowska

2. Tzw napływowi

W sprawie "napływowych" , obserwując to zjawisko z perspektywy Warszawy miałam długo zdanie zbliżone do większości tzw rdzennych warszawiaków. Aż kiedyś mnie olśniło, że nie ma już prawie zupełnie rodzin zasiedziałych gdzieś do 4-5 pokolenia, a zatem każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu jest "skądinad". I że zapewne przybysze muszę czuć się wyalienowani. I że po pierwszej wojnie i rewolucji i potem w dwudziestoleciu też mnóstwo ludzi migrowało. Jest tylko jedna istotna różnica, nie widzę nadmiernej chęci poznania miasta , nauczenia się jego topografii , historii i chęci działania dla jego dobra.
A zatem drodzy tutejsi- przyjmijmy przyjezdnych jak swoich już pierwszego dnia, wymagajmy od nich jak od swoich i uczmy ich o tym kawałku naszej małej ojczyzny , który od tego dnia staje się ich kawałkiem.

avatar użytkownika spiskowy

3. Jest tylko jeden problem

byl sobie na youtube taki kanal co sie nazywal "Przekaz Dnia".
Na tym kanale koles montowal rozne filmiki, zestawial ze soba wypowiedzi AUTORYTETOW sprzed roku z tymi dzisiaj i byly one sprzeczne. Pokazywal jak np Monisia klamie
Itd itd

I co?
I zdjeto go z wizji, bo... lamal prawa autorskie.

Owszem moze dziennikarzez maja cos wiecej do zrobienia (mozliwosci) ale przeciez im sie materialu do reki nie da. Wytraca im bron z reki. I czym beda strzelac?

I jedno, zeby bylo jasne. jestem jak najbardziej za realizajcja tego pomyslu.
ale mysle, ze tamta lobuzeria bedzie bezwgledna.

Ostatnio zmieniony przez spiskowy o pon., 24/01/2011 - 08:42.

Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.

avatar użytkownika Selka

4. @Spiskowy

"...ale mysle, ze tamta lobuzeria bedzie bezwgledna."


He, he, pozostaje jedynie...być BRADZIEJ bezwzględnymi !!!

Selka

avatar użytkownika Piotr Franciszek Świder

5. Mieszane uczucia

Zgadzam się z tezami tego artykułu. Skąd więc mieszane uczucia? Bo to groch o ścianę. Adresatem są dziennikarze - najbardziej zniewolona grupa zawodowa w Polsce. Nic nie urodzi się w tym środowisku, nic, co zwiastować miałoby przełom. Bardziej liczę na zdolność do samoorganizacji blogerów.
Pozdrawiam

 

Piotr Franciszek

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Blogmedia 24

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością przeczytałem. Wiele dobrych spostrzeżeń. Ja na człowieka nauki za mało konkretów.

Pozdrawiam

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika RomanS

7. To chyba już dwa lata....

Jak utożsamiam się z tym środowiskiem na tym portalu,ale.....dopiero trafiłem na artykuł Pana Krzysztof Pasierbiewicza który "powalił mnie całkowicie"."Awans społeczny bis"-tak,pamiętam doskonale czasy wprowadzania tego programu w życie.Zaczęło się od tego,że mój starszy brat skorzystał z tego i przeniósł się w strony Staszowa koło Kielc.Później ja z kolei w latach 80,obserwowałem skutki tej całej zawieruchy,kiedy znalazłem się w tym środowisku,które było stworzone przez ten program.Było to -Zagłębie ziemniaczane-utworzone okręgu drawskim.Nie jedyne zresztą.Był to okręg Drawski.Pomijam całą resztę swoim artykule.Tak,że zauważam skutki tego programu w polityce prowadzonej przez miłujących .Tak,tak-moje dzieci też nim zostały skażone.Dzisiaj walczę z nimi,tłumacząc ich postępowanie.Czasami odnoszę wrażenie,że walczę z upiorami.Zauważam,że działania ekipy dzisiejszej opierają właśnie na tym programie,programie wprowadzonym dawno już temu.Swego czasu,blogerka Padme,(nie podaję nazwiska,ponieważ nie poprosiłem jej o to)zwróciła uwagę na zjawiska które nazywamy -podprogowymi.A teraz w tym całym kontekscie,proszę umiejscowić już znane nam wszystkim hasła,jakie pojawiały się masowo na bilbordach podczas ostatnich wyborów do parlamentu,cytuję tylko drugą część hasła "a Polakom wstyd!".Czyż nie jest to nawiązanie do omawianego wyżej programu?To właśnie to środowisko zdecydowało o wygranej dla "partii miłości".To z tego środowiska wywodzą się wyborcy którzy zdecydowali (pośrednio) o Zamachu.Są ich ogromne rzesze.Jak temu zaradzić?.Nie wiem.Ale widzę,że takich ludzi jak Pan Pasierbiewicz nam bardzo i to bardzo brakuje.
Na koniec tylko dodam,że spostrzeżenia blogera "spiskowy"są jak najbardziej trafne.Warto się nad tym zastanowić

Ostatnio zmieniony przez RomanS o pon., 24/01/2011 - 18:11.
avatar użytkownika RomanS

8. Jeszce tylko dodam..

Gdzieś wyczytałem te słowa,ale diagnoza wydaje się być celna na ten stan rzeczy.Lekiem może być tylko surowica z prawdy,oraz okłady z biedy na gołą d....pę.

avatar użytkownika Maryla

9. RomanS

Szanowny Panie,

niestety, sądząc z wyników ostatnich wyborów, tylko okład z biedy pomoże na głowę.

A bieda już jest, ale widać z tego, jeszcze "za mała" :

Ponad 5 mln Polaków, czyli co szósta rodzina (17 proc.), na spłatę długów wydaje ponad połowę swoich dochodów! Ponieważ przekroczenie progu 50% dochodu przeznaczonego na obsługę stałych zobowiązań oznacza, że taka rodzina jest zagrożona bankructwem. Wiele z tych rodzin bankrutami już jest.

Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika RomanS

10. Pani Marylo

Czytam Pani dialogi,gdzie tylko natrafię.Absolutnie się z Panią zgadzam.Potwierdzam to,co pani pisze.To już niestety jest chleb powszedni w naszym społeczeństwie.Ale...dla mnie to jest nie wystarczające.Szukam sposobu by z tego wybrnąć.Ja jestem zbyt słaby,by temu podołać.Zatem staram się wspierać ludzi,którzy tę siłę posiadają.Żmudna praca u podstaw-to chyba nam zostało tylko.Moim zdaniem,należy zacząć od edukacji.Tu zaczyna się problem.Ja wiem,że są to stracone lata,ale być może nasze wnuki........Pozdrawiam Panią serdecznie

Ostatnio zmieniony przez RomanS o pon., 24/01/2011 - 19:28.
avatar użytkownika Maryla

11. Kto kreuje w Polsce autorytety

Autorytet może pokazywać innym prawdę i dobro, pomagać w tworzeniu lepszego świata. Ale niektórzy kreują fałszywe autorytety i walczą z tymi prawdziwymi, by kształtować rzeczywistość według własnych egoistycznych planów. Nie liczą się przy tym z dobrem, prawdą, Bogiem, drugim człowiekiem ani losami kraju - ostrzegali prelegenci podczas sympozjum naukowego, zorganizowanego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

Otwierając sympozjum, o. dr Tadeusz Rydzyk, rektor-założyciel WSKSiM, zauważył, że wielu osobom wydaje się, iż w Polsce brakuje obecnie prawdziwych autorytetów. - A ja powiedziałbym, że autorytety są niszczone - podkreślił ojciec rektor, wskazując, że w Polsce jest wiele osób mądrych i dobrych, tyle że często są one zwalczane, ośmieszane i krytykowane.
Na to, że prawdziwy autorytet musi mieć odwagę przeciwstawiać się niesłusznym obiegowym poglądom, zwrócił uwagę ks. prof. Tadeusz Guz, dziekan Wydziału Zamiejscowego Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim. Ksiądz profesor, specjalista w dziedzinie filozofii prawa, w ramach rozważań na temat filozofii autorytetu wskazał, iż autorytet to przede wszystkim osoba, która ma szczególne umiejętności i która może być wzorem dla innych. Zauważył, że autorytet nie istnieje dla siebie, ale właśnie dla innych, i bez niego trudno jest realizować dobro wspólne. - Autorytet wprowadza nas w poznanie świata i Boga - zaznaczył, wskazując również, że jest on konieczny, by tworzyć wielką kulturę.
Problem w tym, że tacy ludzie w III RP są często zwalczani. Doktor Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, przewodnicząca Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, stwierdziła wręcz, że we współczesnej Polsce miejsce autorytetu zajął wizerunek kreowany zwykle przez media. W swoim referacie poświęconym roli autorytetu w polityce podkreśliła znaczenie powyżej wskazanych uzależnień i wprowadziła rozróżnienie między autorytetami wiarygodnymi i... "władzygodnymi". - "Władzygodność" jest nadawana przez sztaby polityczne i media, ale może zostać odebrana - zaznaczyła, dodając, że wykreowany sztucznie autorytet jest całkowicie uzależniony od mediów, sztabu politycznego lub macierzystej partii.
Kim zatem jest prawdziwy autorytet polityczny? Jest nim ten, kto umie szybciej diagnozować problemy społeczne i reagować na nie - zwróciła uwagę dr Fedyszak-Radziejowska. Problem w tym, że dziś Polacy uzależnili się właśnie od kreowanych w mediach ocen i "autorytetów" do tego stopnia, że nie zauważają albo nie doceniają tych prawdziwych. Jako przykład podała traktowanie przez media prezydenta Lecha Kaczyńskiego do momentu katastrofy smoleńskiej. - Im więcej autorytetów wśród polityków i w polityce, tym sprawniej i efektywniej funkcjonuje władza - podkreśliła również socjolog.
Z kolei ks. bp Adam Lepa zwrócił uwagę na zależność sztucznie wykreowanych autorytetów od mediów, które określił "fabrykami autorytetów". - W Polsce mamy nawet inwazję takich "autorytetów", opartych jednak na kłamstwie i manipulacji - wskazał znany ekspert w dziedzinie mediów, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Komisji Episkopatu Polski, w swoim referacie na temat autorytetu w mediach. Niestety - jak zauważył ksiądz biskup - społeczeństwo wciąż daje się manipulować takim autorytetom. Dominujące media liberalne i lewicowe rozumieją ten mechanizm, dlatego kreują "autorytety", które mają powielać ich poglądy. - Doprowadziło to do powstania oligarchicznego modelu mediów - wskazał ks. bp Adam Lepa.
Ekspert ds. mediów Episkopatu Polski określił też, czym charakteryzuje się prawdziwy autorytet. - Moralny autorytet ciągle pracuje nad sobą. Doskonali się pod względem umysłowym, moralnym i społecznym - zaakcentował. Taki właśnie autorytet jest wzorcem do naśladowania i oddziałuje na innych.
Z kolei o autorytecie Kościoła mówił o. prof. Jacek Salij OP, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Podkreślił, że nadprzyrodzony autorytet Kościół zawdzięcza samemu Chrystusowi. Zaznaczył jednocześnie, że Pan Jezus wskazuje nam słowami Ewangelii, iż "łatwiej nam przyjmować autorytety fałszywe", bo ludzie często wolą słuchać tych, którzy mówią im to, czego oczekują. Znany teolog podkreślił, że Kościół nie może się poddawać takiej presji. Wskazał ponadto, że dyskutowany dziś problem in vitro przypomina sytuację z początków XX wieku. Wprowadzano wtedy w wielu krajach przepisy zezwalające na sterylizację osób uznanych za "jednostki małowartościowe", a sprzeciw Kościoła w tej kwestii krytykowano. Jednak jeszcze pod koniec minionego stulecia większość tych krajów przepraszała za niehumanitarne praktyki.

Mariusz Bober, Toruń

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110125&typ=po&id=po10.txt

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. do powstania oligarchicznego modelu mediów

ks. bp Adam Lepa zwrócił uwagę na zależność sztucznie wykreowanych autorytetów od mediów, które określił "fabrykami autorytetów".

- W Polsce mamy nawet inwazję takich "autorytetów", opartych jednak na kłamstwie i manipulacji - wskazał znany ekspert w dziedzinie mediów, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Komisji Episkopatu Polski, w swoim referacie na temat autorytetu w mediach.

Niestety - jak zauważył ksiądz biskup - społeczeństwo wciąż daje się manipulować takim autorytetom. Dominujące media liberalne i lewicowe rozumieją ten mechanizm, dlatego kreują "autorytety", które mają powielać ich poglądy. - Doprowadziło to do powstania oligarchicznego modelu mediów - wskazał ks. bp Adam Lepa.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika AdamDee

13. Zgoda plus jeden drobiazg

Zgadzam się ze wszystkim co Pan napisał ale brakuje mi jeszcze jednego antidotum na salonowe zaczadzenie lub lemingozę rozsianą.

Niezwykle skutecznym poprzez wywołanie konsternacji i refleksji u interlokutora jest wciągnięcie go do klubu ofiar 3RP.
Wiadoma jest jedna sprawa - mityczny "salon" to, mimo zapewne jak najszczerszych chęci, nie jest jednak NSDAP, gdzie wraz z legitymacją otrzymywało się kartki na dostatnie życie, gwarancję na nietrafienie do obozu pracy i szanse na karierę w nazistowskim aparacie.
Pod tym względem nawet komuna była dość upośledzona względem swojej nazistowskiej, siostrzanej rzeczywistości. Może w sowiecie było pod tym względem nieco lepiej ale w Polsce nie każdy kolaborant automatycznie stawał się nadczłowiekiem.
Stąd można wnosić, że dzisiejsze pokolenie spółkujących z władzą jest w prostej linii spadkobiercą klęski swoich rodziców, którzy stanowili PZPRowski plankton potrzebny do celów statystycznych, nie do odbierania skąpych apanaży.

Pewnie niejeden z tu obecnych zna ludzi noszących ewidentne znamiona michnikowego ukąszenia, którzy nie zaznali awansu społecznego prim, bis i z pewnością nie zaznają ter. Oni i ich dzieci.
Mimo codziennej lewatywy od doktorów z Czerskiej wiodą życie usiane brakiem perspektyw, porażkami i świadomością bycia obywatelem klasy B pomielonym razem z budą. Dokładnie tak jak ci, którym sprawia nie lada kłopot nawet uwierzenie w to, że jest czwartek gdy GW pisze "czwartek" w czwartek.

Nie jest szczególnie trudne znaleźć taką troskę w życiu zaczadzonego kolegi i na jej podstawie wykazać, że "w normalnym kraju" byłoby to nie do pomyślenia. Ponieważ powszechnie wiadome jest jakie siły polityczne sprawują władzę prawie non stop w ostatnim dwudziestoleciu - zwrócenie wektora niechęci do funkcjonariuszy 3RP może okazać się znacznie prostsze niż pozornie się to wydaje.

Tu z resztą jest pewien detal, którego codzienna obecność praktycznie sprawia iż jest on niewidzialny, a który to detal pokazuje czego w istocie salon boi się najbardziej.
Proszę sobie przypomnieć jak często z ust funkcjonariuszy 3RP padają w pejoratywnym kontekście następujące sformułowania:

"takie rzeczy możliwe są tylko w Polsce"
"tacy są politycy"
"Polak potrafi"
"nasz polskie jakoś-to-będzie", itp. dyżurne bzdury, rodem z peerelowskich połajanek.

Czy mamy tu do czynienia z autentycznym uderzeniem się we własne piersi wspomnianych funkcjonariuszy ? Ależ skąd - oni w najbardziej dogodnym dla siebie momencie, bardzo ochoczo biją się w "nasze" piersi za swoje winy.
"Dziennikarz" klepiący dyrdymały o złej klasie politycznej (tutti quanti), chwilę później dokonuje beatyfikacji za życia jakiegoś nieudacznego rządu, winami tegoż obarczając opozycję.

Najbardziej przerażającym dla salonu scenariuszem jest ten, w którym przynajmniej połowa z aspirujących do awansu społecznego poprzez przyjmowanie konformistycznej postawy, zrozumie, że wysiłek jest daremny, a zapłaty nie było i nie będzie. Jeśli ci ludzie uwierzą, że salon wyklucza znacznie większą grupę niż oszołomy z przeciwnego obozu - będzie to krok w dobrym kierunku - salon zamieni się w niewielką sektę ponieważ pozostaną w jego kręgu tylko ci, którzy czerpią z tego profity i ci, do których nie dotrze nic i nigdy.

Niemal każdy tydzień przynosi jak na srebrnej tacy jakąś lokalną czy ogólnopolską aferę ze zblatowanym sędzią, odwróconym gliną, skorumpowanym urzędnikiem, za cienkim asfaltem, zbyt pewnym siebie bandziorem, nietykalnym lekarzem-partaczem, brudnym szpitalem czy szkołą wyglądającą jak poprawczak.
To jest coś co może uderzyć i co uderza także w tych co zachłysnęli się żakowszczyzną.

Wykazanie, że nasz kolega jest takim samym mięsem armatnim nie jest skomplikowane.

Nieco bardziej skomplikowane jest wykazanie, że patologie to nie margines systemu ale jego integralna i najważniejsza część. No ale nie ma nic za darmo.

Wspomina Pan Waldemara Łysiaka.
Bodaj w Lepszym opisał on mechanizm jaki przyjmował yntelygent do ośmieszania tzw. "spiskowej teorii dziejów". Łysiakowy przykład w pierwszej kolejności kwestionował istnienie spisku jako takiego, w następnej knuł z kolegami jak tu podstępnie wygryźć kolegę z pracy. Ergo - wykazywał w praktyce funkcjonowanie czegoś co w jego teorii nie miało prawa istnieć.
Połączenie funkcjonującej praktyki z kwestionowaną teorią może co poniektórym otworzyć oczy nieco szerzej.

AdamDee - Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
avatar użytkownika Echo24 Krzysztof Pasierbiewicz

14. Podziękowanie

Miło mi. Dziękuję.
Krzysztof Pasierbiewicz

avatar użytkownika Echo24 Krzysztof Pasierbiewicz

15. Samoorganizacja blogerów.

Ma Pan dużo racji, jach cgodzi o środowisko dziennikarzy. Ale próbować trzeba. Jeśli tekst trafi chociaż do jednego, to już będzie coś.
Zauważyłem, że powstają, jak grzyby po deszcu, coraz to nowe prawicowe kluby, związki i stowarzyszenia.
A więc nie jest tak źle.
Pozdrawiam.
Krzysztof Pasierbiewicz

avatar użytkownika Echo24 Krzysztof Pasierbiewicz

16. Podziękowanie

Szanowny Panie,
Dziękuję za komentarz. Miło mi, że tekst wzbudził Pańskie zainteresowanie.
Co do konkretów, to pisałem ten tekst bardziej, jako obywatel niż naukowiec.
Serdecznie pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

avatar użytkownika Maryla

17. Krzysztof Pasierbiewicz

Szanowny Panie,

miło nam Pana gościć na portalu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl.
Nie jest tak źle, my zaczęliśmy w 2009 roku, inni obudzili sie po 10 kwietnia 2010 r.
Niech się budzą !

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Echo24 Krzysztof Pasierbiewicz

18. Podziękowanie

Szanowny Panie,
Bardzo Panu dziękuję za ten wzruszający komentarz.
Serdecznie pozdrawiam.
Krzysztof Pasierbiewicz

avatar użytkownika Echo24 Krzysztof Pasierbiewicz

19. Nic dodać, nic ująć

Święte słowa.
Pozdrawiam serdecznie.
Krzysztof Pasierbiewicz

avatar użytkownika Echo24 Krzysztof Pasierbiewicz

20. Bieda

Szanowna Pani,
Jeśli jest tak, jak Pani pisze, to znaczy, że siewcy polityki miłości już długo nie pociągną.
I to jest optymistyczne. Tylko bardzo żal, że ten optymizm musi być okupiony biedą tylu ludzi.
Serdecznie pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

avatar użytkownika Andy-aandy

21. Jak komuniści niszczyli naukowców uczciwych i...

promowali zbolszewizowanych pseudo naukowców... 



Partia ma czas, naukowcy mogą poczekać 

A teraz zajrzyjmy do innego dokumentu. Jest znacznie późniejszy, bo pochodzi z roku 1983 i dotyczy innej instytucji, już zupełnie państwowej, którą była PAN. W tym wypadku chodziło o nominacje profesorskie. Ostatecznie zatwierdzała je Rada Państwa, ale po pozytywnym zaopiniowaniu przez CKK. Taka była droga jawna. 

Niejawna była trochę bardziej skomplikowana.
14 września 1983 r. Sekretarz Naukowy PAN prof. Zdzisław Kaczmarek otrzymuje pismo (z adnotacją: "Poufne") od pułkownika MSW (podpis nieczytelny, pieczęć słabo czytelna, jest to odbitka), z którego dowiadujemy się, że jest to odpowiedź na wcześniejsze pismo, bowiem to "Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia PAN zwrócił się do MSW w sprawie zaopiniowania naukowców i o nadanie nominacji profesorskich" (IPN BU 0365/7314). 

Pułkownik w związku z tym wyjaśnia, że "w grupie tej znajduje się szereg osób znanych Polskiej Akademii Nauk z antysocjalistycznej działalności w kraju i za granicą". Dlatego, tłumaczy pułkownik, "[p]roponujemy wycofanie z Rady Państwa wniosku o nadanie tytułu profesora...". 

W piśmie tym zastanawia fakt, że sam dyrektor Biura Kadr i Szkolenia PAN zwracał się o opinię do MSW, tak jakby to on odgrywał jakąś szczególną rolę w kontaktach z MSW. Zauważmy, że negatywna decyzja z MSW była wiążąca, bo wniosek został z Rady Państwa wycofany. Ale co ciekawe, wniosek już był w Radzie Państwa, a to oznacza, że przeszedł przez wcześniejsze sito. Jakie ono było?
(...)
_______________________
Cytat z: Prof. Piotr Jaroszyński "Kariera naukowa ręcznie
sterowana", "
Nasz Dziennik", 13 stycznia 2010, Nr 10
(3636),
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100113&typ=my&id=my21.txt

Ostatnio zmieniony przez Andy-aandy o czw., 03/02/2011 - 23:39.

 Andy — serendipity

avatar użytkownika Andy-aandy

22. Polska nasza czy wasza?


Przegraliśmy i nadal przegrywamy walkę o naszą świadomość historyczną. 

Nie ma cenzury, ale też nie ma prawdziwych, pełnych badań naszej niedawnej przeszłości. "Ochrona danych osobowych" jest znakomitym narzędziem, aby de facto uniemożliwiać publikowanie prawdziwych życiorysów wielu postaci, albowiem ich dzieci (i już wnuki) nie życzą sobie tego. 

Państwo prawa sprowadza się często do formalistyki. Przykładem takiego podejścia może być wygrany przez Adama Michnika proces z Instytutem Pamięci Narodowej, w którego publikacji pojawiła się wzmianka (w przypisie!), że jego ojciec, Ozjasz Szechter, był przed wojną skazany przez sąd II RP za szpiegostwo na rzecz Związku Sowieckiego. A przecież był skazany "tylko" za zdradę główną... 

Rzecz sprowadza się do wyjaśnienia, czy akceptujemy taki sposób argumentacji, czy dajemy sobie narzucać "jedynie słuszną" interpretację tego, co stało się w Polsce po wojnie, czy nie. Przecież komunistyczne państwo było tworem sztucznym, całkowicie zależnym od Moskwy. 

Rządziła partia komunistyczna przy pomocy swych instytucji siłowych, przede wszystkim Urzędów Bezpieczeństwa (następnie Służby Bezpieczeństwa) oraz Informacji Wojskowej (następnie Wojskowej Służby Wewnętrznej), a pozory praworządności zapewniały sądy i prokuratury wojskowe i powszechne, całkowicie podporządkowane władzy. 

Demokracja istniała tylko na papierze, realnie mieliśmy do czynienia z "demokracją socjalistyczną". 

Różnica między nimi była taka, jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym. 

Kolejni dyktatorzy stojący na czele Polski Ludowej nie mogli być jednocześnie polskimi patriotami i "ludźmi honoru", a to przecież uporczywie nam się wmawia. 
(...) 
_____________________ 
Cytat z: Leszek Żebrowski "Dwie Polski", "Nasz Dziennik", 7 stycznia 2011, Nr 4 (3935).

 Andy — serendipity

avatar użytkownika Echo24 Krzysztof Pasierbiewicz

23. Drobiazg

Ładny mi drobiazg. Dzięki za komentarz i wnikliwą analizę.
Zapraszam do lektury innych moich tekstów:
http://salonowcy.salon24.pl/274697,znow-pieje-kur
Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

avatar użytkownika Echo24 Krzysztof Pasierbiewicz

24. Zaproszenie

Zapraszam w wolnej chwili do lektury tekstów, jakie zamieściłem ostatnio:
http://salonowcy.salon24.pl/274697,znow-pieje-kur
Serdecznie pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

avatar użytkownika Echo24 Krzysztof Pasierbiewicz

25. Tzw napływowi

Żeby się tylko chcieli uczyć.
Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

avatar użytkownika Maryla

26. Krzysztof Pasierbiewicz

zapraszamy Pana do publikacji na portalu Blogmedia24.pl.

Uprawnienia blogera zostały Panu nadane.
Obsługa bloga prosta - w prawym górnym rogu portalu, po zalogowaniu wybiera Pan opcję :
"Dodaj zawartość" i wybiera opcję "na blogu".

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl