Prywatyzacja Lasów Państwowych (Wojtek)

avatar użytkownika Maryla

Rząd zmierza do sprywatyzowania Lasów Państwowych w celu zawładnięcia zasobami przyrodniczymi. Las jako element środowiska naturalnego, pełni szereg funkcji w ochronie środowiska naturalnego.

Przede wszystkim las jest ogromnym ekosystemem, w którym wzajemnie uzupełniają się przeróżne gatunki rośli i zwierząt, w którym znajduje się i zwierzyna łowna i owoce leśne, w którym znajduje schronienie szereg zwierząt, bakterii, roztoczy – których na co dzień nie dostrzegamy a które pełnią funkcję ciągłości łańcucha pokarmowego.

 

Las pokrywa liczne grunty, których inne zagospodarowanie jest już niemożliwe – to jest funkcja ochronna pokrywająca liczne hałdy pogórnicze czy też pohutnicze. Lasy rosną także na pokładach żwirów i piasków o znaczeniu gospodarczym dla budownictwa. Lasy to drewno, owoce leśne, grzyby, zwierzęta łowna a po wycięciu lasów zasoby skał mineralnych przydatnych jako kruszywo budowlane.

Ale też lasy pełnią kolejną funkcję – z jednej strony las jest systemem zatrzymującym wodę w gruncie powodują spowolnienie jej spływu – retencja wody w gruncie ma tutaj ogromne znaczenie gospodarcze. Las, jako ogromna masa chlorofilu – przyczynia się również do absorpcji dwutlenku węgla z atmosfery.

I ta ostatnia funkcja lasu ma ogromne znaczenie w ochronie atmosfery w znaczym stopniu zanieczyszczanej dwutlenkiem węgla powstającym w wyniku działalności produkcyjnej człowieka.

Lasy znajdują się także  na skałach macierzystych będących nośnikiem surowców energetycznych. Dzisiaj sięgnięcie po te surowce wiąże się z likwidacją lasu w celu prowadzenia odkrywkowej eksploatacji górniczej.

I ostatni argument – wartości wymiernej lasu. Szacuje się, że drewno warte jest ponad 300 miliardów złotych. Samo drewno, a ile warte są owoce leśne, zwierzyna łowna, zasoby pokładów kruszyw budowlanych oraz surowców energetycznych zlokalizowanych na powierzhni około ¼ powierzchni Polski ?

 

Cóż, jest to łakomy kąsek dla inwestorów zwłaszcza zagranicznych, ponieważ w Europie zachodniej lasów o znaczeniu takim, jak w Polsce, już nie ma.

Problemem jest siłą Zarządu Lasów Państwowych. Jeszcze ten jednolity system zarządzania, system organizacji produkcji leśnej, czyli zachowania proporcji pomiędzy wyrębem dojrzałego drzewostanu i nasadzaniem nowych obszarów pozwalała na powiększanie areału leśnego z równoczesnym pozyskaniem drewna a popyt na drewno jest przeogromny.

Drewno dzisiaj właściwie już jest surowcem najwyższej wartości, ale jego podaż jest ograniczona. Dlatego zachowanie właściwej proporcji pomiędzy pozyskaniem surowca i jego odnowieniem ma kapitalne znaczenie. Drzewostan musi mieć powyżej 70 lat, aby sadzonka uzyskała wartość dojrzałego drewna.

Tu warto dodać, że proces zalesiania to zupełnie inna szkoła i system gospodarczy. Owszem, sadzonki kosztują, wysadza się ogromną ilość sadzonek, ale w okresie pielęgnacji w początkowym okresie wycina się tzw. „pośpiechy” – czyli pojedyncze drzewa rosnące szybciej, niż pozostałe, w późniejszym okresie usuwa się te drzewa, które nie nadążąją za wzrostem pozostałych, ale miejsce po drzewach systematycznie usuwanych pozwala na rozrost tych pozostałych a ich kłoda uzyskuje wyższą wartość, ponieważ ten sposób pozwala na równomierny przyrost pnia, dzięki czemu w przyszłości deski będą równe i pozbawione sęków, belki bez sęków mają wytrzymałość większą, niż z sękami. A młode drzewka usuwane w cyklu pielęgnacyjnym są również przedmiotem obrotu. Często są sprzedawane jako choinki w okresie Świąt Bożego Narodzenia, gałęzie służą do ochrony sadzonek w okresie zimowym, kora drzew służy do zakładania ogrodów z roślinami wymagającycmi gleb kwaśnych.

Jak więc staram się przedstawić – las jest źródłem dochodów odnawialnych, ponieważ drzewa rosną cały czas, poręba ponownie zostaje zalesiana w okresie do 5 lat. Tym samym racjonalna gospodarka drewnem daje utrzymanie ogromnej rzeszy pracowników leśnych, lasy są źródłem pozyskania dziczyzny i pobierania opłat z tytułu pozwolenia na polowanie a owoce runa leśnego stanowią znaczący udział w przetwórstwie owocowym.

Poza tym szkółkarstwo leśne pozwala na produkcję roślin nadających się do zalesiania nieużytków w trybie rekultywacji takich obiektów, jak wyrobiska odkrywkowe czy hałdy – tak śmieci jak i pogórnicze czy też odpadów pohutniczych zabezpieczając rekultywowane obszary przed wywiewaniem szkodliwego pyłu na osiedla mieszkalne.

O polityce państwa względem lasów państwowych można posłuchać m. in. tutaj -http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=23232

 

 

http://dobrezycie.salon24.pl/239685,prywatyzacja-lasow-panstwowych
Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika tu.rybak

1. To zapewne też

ale bezpośrednim przymusem szybkiego rządowego działania jest dodatni wynik finansowy Lasów i mógłby zostać wliczony do budżetu...

Rybak
avatar użytkownika ciociababcia

2. Jednak specjaliści doszli do wniosku,

Ze niekoniecznie te 2 mld uratują budżet i nie o te 2 mld chodzi. Dowcip polega wyłącznie na eksploatacji - wycinka drzew, i bogactwa naturalne, od żwirowisk począwszy.

http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=23107 --- Dariusz Bąk

ciociababcia

avatar użytkownika tu.rybak

3. jedno

drugiego nie wyklucza

Rybak