Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

avatar użytkownika Sowiniec

 Wczoraj, 27 września, w 71. rocznicę powstania pierwszych struktur Polski Podziemnej, krakowscy kombatanci spotkali się na na uroczystosci zorganizowanej przez Muzeum Armii Krajowej i władze samorządowe w sali obrad magistratu. Były oficjalne wystąpienia, wykład profesora Andrzeja Nowaka, wspomnienia weteranów. Dzień wcześniej w kościele oo. Kapucynów odprawiona została Msza Święta w inetncji obrońców Ojczyzny.

   Kraków zawsze umiał docenić ofiarę krwi przelanej za Ojczyznę przez kolejne pokolenia rodaków, dlatego wczorajsze spotkanie świetnie wpisuje się w piękną tradycję podwawelskiego grodu, nie jest natomiast niczym wyjątkowym, ani nadzwyczajnym.

   Ciekawy jestem, czy i jak w innych miastach naszego kraju obchodzono wczoraj ustanowiony kilka lat temu przez Sejm RP Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Historyczna inscenizacja

Historyczna inscenizacja odbicia więźniów z więzienia UB oraz odsłonięcie tablicy poświęconej bohaterom akcji z 8 maja 1946 r. będą głównym elementem obchodów dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Zamościu, które odbędą się w najbliższy poniedziałek. Będą one połączone z 20. rocznicą działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Zamojszczyźnie.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 w zamojskiej katedrze. Mszę św. odprawi ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W południe odbędzie się natomiast konferencja naukowa poświęcona bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej, na której referat wygłosi m.in. prof. Mieczysław Ryba z KUL. O 16.00 przed budynkiem więzienia zaprezentowana zostanie inscenizacja historyczna akcji odbicia więźniów z rąk UB. To wydarzenie zostanie potem upamiętnione nową tablicą, ufundowaną przez funkcjonariuszy zamojskiego zakładu karnego oraz kombatantów z ŚZŻAK, która zostanie odsłonięta na ścianie więzienia. Brawurowa akcja żołnierzy WiN została przeprowadzona przez kilkunastoosobowy oddział pod dowództwem ppor. Romana Szczura ps. "Urszula". Przy cichej akceptacji dowódców jednostki wojskowej z Zamościa oraz przy pomocy części strażników więziennych partyzanci odbili z rąk UB ponad 300 więźniów, w większości byli to ich towarzysze broni - żołnierze antykomunistycznego podziemia, ale wśród przetrzymanych w więzieniu byli również cywile.
W czasie akcji w walce poległo kilku strażników broniących ubeckiego więzienia, którym komuniści wybudowali na zamojskim cmentarzu pamiątkowy pomnik z napisem szkalującym bohaterów z AK i WiN, przedstawiających ich jako nacjonalistów z faszystowskich band. Pomnik ten został odnowiony przez miasto przed dwoma laty. Stało się to wbrew stanowisku Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, i rady wojewódzkiej. Dopiero po interwencji weteranów z ŚZŻAK oraz posła Sławomira Zawiślaka pomnik utracił charakter monumentu narodowego - usunięto z niego symbole narodowe, pozostawiając jedynie tablicę z nazwiskami poległych strażników.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl