Lojalność nie doceniona

 

FOT. PIOTR JANOWSKI

Stanisław Węgłowski, były poseł do Sejmu X i I kadencji z Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i Ruchu dla Rzeczpospolitej zginął w nocy z 8 na 9 lipca w wypadku samochodowym na trasie E-7 w miejscowości Załuski (woj. ciechanowskie).

Wypadek wydarzył się około godziny 23.00 w środę 8 lipca. Węgłowski na łuku drogi próbował wyprzedzić volkswagenem jettą samochód ciężarowy volvo. Doprowadził do czołowego zderzenia z nadjeżdżającą z naprzeciwka ciężarówką jelcz. Chwilę później w tył jetty uderzyło także volvo. Były poseł zginął na miejscu. Był żonaty. Miał syna i córkę.

Stanisław Węgłowski urodził się 2 grudnia 1938 roku w Dzierżeninie (woj. ciechanowskie). Miał kilka dyplomów naukowych. W 1973 roku otrzymał tytuł magistra inżyniera kończąc Wydział Geodezji i Kartografii na Politechnice Warszawskiej. W trzy lata później ukończył Wydział Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej we Wrocławiu ze specjalnością melioracje wodne, zaś w 1983 roku studia podyplomowe w zakresie geodezji rolnej na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Za czasów pierwszej "Solidarności" był od 1980 roku przewodniczącym komisji zakładowej swojego przedsiębiorstwa, działał w Wojewódzkiej Komisji Porozumiewawczej. Inicjował w Ciechanowie Stowarzyszenie Katolickie "Politicus". Był wiceprzewodniczącym miejscowego Komitetu Obywatelskiego. Związany był z bankowością spółdzielczą - od 1986 roku pracował jako główny specjalista w ciechanowskim oddziale Banku Gospodarki Żywnościowej. Wcześniej pracował w Warszawskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym.

Gdy w czerwcu 1989 roku "drużyna Wałęsy" startowała do Sejmu, Stanisław Węgłowski był jednym z jej członków. Zdobył mandat w swoim rodzinnym województwie. Kiedy Obywatelski Klub Parlamentarny zaczął się dzielić, on znalazł się w kole Porozumienia Centrum. W Sejmie X kadencji zasiadał w komisjach Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej oraz Łączności z Polakami z Zagranicą. Został ponownie wybrany do Sejmu I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum z Ostrołęki. Wybrano go na przewodniczącego komisji polityki przestrzennej.

W 1992 roku rozpadł się klub PC. Stanisław Węgłowski razem z Janem Olszewskim utworzył klub Ruchu dla Rzeczypospolitej. Przez kilka lat na scenie politycznej Węgłowskiego wiązano z byłym premierem, choć ich drogi się kilkakrotnie rozchodziły.

Kiedy Jan Olszewski przegrał wybory w 1993 roku i jego ugrupowanie RdR nie znalazło się w Sejmie, doszło do zmiany na stanowisku przewodniczącego partii. Zwolennicy premiera nie uznali tego i powołali własną partię, także RdR, na czele której stanął Węgłowski. Olszewski, choć do tego ugrupowania nie wstąpił, został honorowym przewodniczącym. Stanisław Węgłowski popierając Olszewskiego zachował się bardzo lojalnie według swego pryncypała - oceniano wówczas. Później uczestniczył w kampanii prezydenckiej byłego premiera. Występował na tle transparentów "RdR zawsze z Janem Olszewskim".

Jednak kiedy powstawał Ruch Odbudowy Polski, nie znalazło się w nim miejsce dla Węgłowskiego i grupy skupionych wokół niego działaczy RdR. Węgłowski bardzo przeżywał odsunięcie go na boczny tor. Dlatego też zbliżył się do partii dziś tworzących Akcję Wyborczą Solidarność. Jego RdR nie czuł się w AWS dobrze. Dochodziło do konfliktów z RdR Obozem Patriotycznym Romualda Szeremietiewa. Zwolennicy Węgłowskiego czuli się dyskryminowani w Akcji. Mówili, że marginalizuje się ich rolę i "wypycha ze struktur", nie zaprasza na zebrania.

Węgłowski był pierwszą osobą, która wraz ze swoją partią opuściła AWS. Liderzy AWS zbagatelizowali to posunięcie, przekonując, że RdR i tak nie był znanym ugrupowaniem. W tej sytuacji Stanisław Węgłowski podjął rozmowy z Unią Polityki Realnej i partią Republikanie w sprawie wystawienia wspólnej listy. Nie wykluczono także sojuszu z BBWR-Blokiem dla Polski.

Stanisław Węgłowski został 12 lipca pochowany w województwie ostrołęckim, w grobie rodziny jego żony.

k.o.

*źródło