Nie da się zamknąć ust wszystkim. Rosyjsko-niemiecki "business as usual".

avatar użytkownika Maryla

 Parlamentarzyści Rady Europy w Strasburgu odrzucili wniosek o ukaranie Rosji w związku z sierpniowym konfliktem z Gruzją.

Zgromadzenie Parlamentarne RE zdecydowało "potwierdzić prawa przysługujące rosyjskiej delegacji". W praktyce oznacza to, że Rosja nie zostanie pozbawiona prawa głosu na forum Zgromadzenia w czasie jesiennej sesji, czego domagało się 24 parlamentarzystów, m.in. z Polski. Jako powód podali złamanie przez Rosję podstawowych zasad tej organizacji, zapisanych w preambule do jej statutu.

Za rezolucją potwierdzającą utrzymanie praw delegacji rosyjskiej głosowało 114 parlamentarzystów, 20 było przeciw, a 10 wstrzymało się.

 

"Porozumienie dla gospodarki będzie konkretyzowane"

  

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia będzie konkretyzować propozycję ponadpartyjnego porozumienia dla gospodarki.  »

Minister finansów przedstawi plany rządu zabezpieczenia gospodarki przed krachem finansowym
Platforma: Kryzys? Jaki kryzys?
fot. M. Borawski

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do wszystkich parlamentarnych ugrupowań, by wspólnie usiadły do stołu i uradziły, w jaki sposób ustabilizować sytuację w gospodarce i nie pozwolić, aby wirus kryzysu ze Stanów Zjednoczonych zaszkodził naszej gospodarce. Platforma Obywatelska nie widzi jednak żadnego tematu do rozmowy. Dziś Sejm wysłucha informacji rządu o działaniach, jakie chcą podjąć, aby zabezpieczyć narodową gospodarkę przed skutkami kryzysu narastającego na światowych rynkach finansowych.

Już przed dwoma tygodniami Sejm zapoznał się z informacją rządu na temat wpływu kryzysowej sytuacji na światowych rynkach finansowych na polską gospodarkę. Ministerstwo Finansów zapewniało wtedy, że Polskę nie powinien dotknąć tak wielki kryzys jak Stany Zjednoczone. A wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska przekonywała, że nie ma poważnych obaw o stabilność polskiego systemu finansowego, gdyż nasza gospodarka ma solidne fundamenty.

   > Więcej <

Nie czekajmy na kryzys

Z Aleksandrą Natalli-Świat, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości
i wiceprzewodniczącą klubu parlamentarnego PiS, rozmawia Artur Kowalski


Zapowiedziała Pani, że w obliczu zagrożeń, jakie może nieść naszej gospodarce kryzys panujący na światowych rynkach finansowych, prezes Prawa i Sprawiedliwości mógłby się spotkać z premierem...

 > Więcej <

 

SĄDY UCIEKAJĄ PRZED NIEWYGODNĄ SPRAWĄ

Kto osądzi b.&nbsp;posłankę Sawicką?

Kto osądzi b. posłankę Sawicką?

Sądy w różnych miejscach Polski od lipca unikały podjęcia procesu w sprawie byłej posłanki PO Beaty Sawickiej. W środę sąd apelacyjny w Gdańsku zdecyduje, komu ostatecznie przydzielić tę niełatwą, budzącą zainteresowanie i mediów, i polityków sprawę.

 

AFERA GRUNTOWA PRZED SĄDEM

"Byłem pewien, że odrolnienie jest legalne"

"Byłem pewien, że odrolnienie jest legalne"

 

Poseł poręczył za podejrzanego o rozbój
Były minister zdrowia Marek Balicki, poseł Lewicy, poręczył za Sebastiana Ł.... więcej

 

 

Lobbyści z UE chcą pogrążyć polskie stocznie

 

"Dziennik.pl": Wśród polskich polityków śledzących losy naszych stoczni wrze, bo w kuluarach mówi się o aż trzech ośrodkach lobbingowych w Unii Europejskiej, którym zależy na pogrążeniu polskich zakładów. Informator internetowego "Dziennika.pl" twierdzi, że jeden z tych ośrodków pochodzi... z Polski.  »

 

Sejm wznowił posiedzenie

  

Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie wysłuchają, na wniosek klubu Lewicy, informacji ministra finansów Jacka Rostowskiego w sprawie działań rządu zmierzających do zabezpieczenia polskiej gospodarki i obywateli przed skutkami kryzysu na światowych rynkach finansowych.  »

 

Polska nie zdąży z profesjonalizacją armii



"Rzeczpospolita": Zapowiedzi stworzenia profesjonalnej armii w 2010 roku to mrzonki, wynika z dokumentu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. O takim wojsku, pisze gazeta, będzie można mówić dużo później, bo samo wyszkolenie ochotników potrwa trzy, cztery lata.  »

 

Hall ma problem z przeprowadzeniem reformy

 

"Rzeczpospolita": Sztandarowy pomysł rządu posłania sześciolatków do szkoły może lec w gruzach. Powodem jest wycofanie się gabinetu Donalda Tuska z podniesienia pensum dla nauczycieli. »

 

Sypie się szkolna reforma


F6212aa8c30dc2c95913298848c3b080

Rządowy pomysł posłania sześciolatków do szkoły może lec w gruzach. Powód – brak podniesienia pensum dla nauczycieli.

 

KURTYKA: IPN BĘDZIE REALIZOWAŁ SWOJĄ MISJĘ

"Abp Gocłowski się zagalopował"

"Abp Gocłowski się zagalopował"

Prezes IPN: nie da się zamknąć ust wszystkim

  

- Nie jest możliwe, żeby zamknąć usta wszystkim - powiedział Janusz Kurtyka w TVN 24. Prezes IPN komentował w ten sposób ostatnie zamieszanie wokół działalności IPN.  »

Jaruzelski ma przemówić, ale Kiszczak znów nieobecny

DRUGIE PODEJ SCIE

Jaruzelski ma przemówić, ale Kiszczak znów nieobecny

 

Gen. Jaruzelski: nie przyznaję się do winy

- Nie przyznaję się do zarzucanych mi czynów - powiedział Wojciech Jaruzelski, który w czwartek, jako pierwszy z... czytaj dalej »

 

HISTORYK IPN PRZYGOTOWUJE NOWĄ PUBLIKACJĘ O B. PREZYDENCIE

Nowa książka, stary autor - Cenckiewicz znów o Wałęsie

Nowa książka, stary autor - Cenckiewicz znów o Wałęsie

Nowa książka o Wałęsie - "to gnioty i bzdury, dopadnę autora"

 

Do sprzedaży trafi nowa książka "Sprawa Lecha Wałęsy". Napisał ją Sławomir Cenckiewicz. Publikacja ma być poszerzoną wersją dokumentu "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" - informuje serwis newsweek.pl.  »

 

Lech Kaczyński, Prezydent RP

2008-09-30

Musimy walczyć o swoją tożsamość

30 września 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński był gościem TVP INFO...

 

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej

2008-10-01

Polskę czeka reforma szkolnictwa wyższego

1 października 2008 r. Prezydent RP wziął udział w uroczystości inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej...

Powitanie Prezydenta RP przez rolników

2008-10-01

Rolnicy przekazali Prezydentowi wieńce dożynkowe

1 października 2008 roku w Pałacu Prezydenckim rolnicy z kilku regionów Polski przekazali w darze Prezydentowi RP wieńce dożynkowe...

 

PREZYDENCKI OBJAZD PO KRAJU TRWA

Prezydent jedzie do Kielc

Prezydent jedzie do Kielc

Prezydent Lech Kaczyński kontynuuje swoją "podróż po Polsce". W czwartek odwiedzi Kielce. Ma tam uczestniczyć w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym, odwiedzić Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego i wziąć udział w uroczystej sesji rady miasta z okazji 70-lecia Sanktuarium.
Przed pomnikiem Czwórki Legionowej prezydent złoży kwiaty w hołdzie uczestnikom poległym w walce o niepodległą Polskę oraz spotka się z mieszkańcami miasta.

Kielce to jedno z około dwudziestu miast, które Lech Kaczyński planuje odwiedzić - na zaproszenie lokalnych władz samorządowych - z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W poniedziałek prezydent odwiedził Elbląg, gdzie zapoczątkował serię swoich wizyt.

 

Nie ma kary dla Rosji

RADA EUROPY NIE ZABIERZE ROSJI PRAWA GŁOSU

Nie ma kary dla Rosji

 

Rada Europy nie ukarała Rosji; "najważniejszy jest dialog"

 

Parlamentarzyści Rady Europy w Strasburgu odrzucili wniosek o ukaranie Rosji w związku z sierpniowym konfliktem z Gruzją.  »

 

"ABW chodzi po ludziach i szuka haków"

 

- Mam informację, że ABW chodzi po ludziach z intencją zbierania haków na Kurskiego. Poinformowałem wiceministra Grzegorza Schetynę i Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w TOK FM Jacek Kurski. »

 

Banki podnoszą prowizje od kredytów



"Gazeta Prawna": Kolejne banki działające w Polsce podniosły od 1 października prowizje od kredytów. Według gazety na taki krok zdecydowały się Polbank, Nordea, Dom Bank i GE Money Bank.  »

OFE na minusie


5f1e35a056daf25ede6aed3db96aa748

Otwarte Fundusze Inwestycyjne od stycznia straciły ok. 9,3 proc. Do końca roku strata może powiększyć się do 15 proc.

Boni: Polska zaoszczędzi ok. 32 mld zł na pomostówkach



Zdaniem Michała Boniego, szefa Zespołu Doradców Strategicznych premiera, Polska zaoszczędzi ok. 32 mld zł do 2015 roku z tytułu reformy ustawy o emeryturach pomostowych. »

 

MINISTER FINANSÓW ZAPEWNIA, ŻE KRYZYS NAM NIE GROZI

Rostowski: Polska gospodarka jest w dobrej kondycji

Rostowski: Polska gospodarka jest w dobrej kondycji

 

Rostowski: polski system finansowy odporny na kryzys w USA



System finansowy w Polsce okazał się "szczególnie odporny" na kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych - powiedział w czwartek w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. »

 

Eb6c721d188ad8cf6ea40cb2c8809789

Propaganda zamiast reform

"Nie ma żadnego przełożenia propagandy uprawianej przez Platformę Obywatelską na codzienną praktykę działania instytucji rządowych". Z Andrzejem Sadowskim, wiceprezydentem Centrum im. Adama Smitha, rozmawia Paweł Paliwoda.

 

 

PKPP Lewiatan: pogarszają się nastroje konsumentów



Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu stracił po pięć punktów w notowaniu kwartalnym i półrocznym oraz cztery punkty w notowaniu rocznym co sugeruje sukcesywne spowalnianie tempa wzrostu gospodarczego - podał PKPP Lewiatan opracowujący badania koniunktury. »

PODPISANO KONTRAKTY NA BUDOWĘ A1 I A2

Autostrady idą w ruch

Autostrady idą w ruch

Chociaż dawno nie oddano do użytku żadnego fragmentu autostrady w Polsce, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział w TVN CNBC Biznes "przyspieszenie". Powiedział także, kiedy po Polsce będziemy jeździli szybciej i bezpieczniej.
- Nastąpiło przyspieszenie. Podpisaliśmy dwa bardzo ważne kontrakty na budowę odcinków autostrady A1 i A2. Na jednym z tych odcinków rozpoczęły się prace - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes Grabarczyk.

PAWLAK: NIE WSZYSTKO JESZCZE PRZESĄDZONE

"Zróbmy z naszych stoczni banki"

"Zróbmy z naszych stoczni banki"

Zaremba: nie dla Traktatu z Lizbony w razie negatywnej decyzji KE ws. stoczni

Szczecin (PAP) -

Szczeciński senator PO Krzysztof Zaremba

uważa, że Polska powinna się

wstrzymać z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego,

jeśli Komisja Europejska podejmie negatywną decyzję w sprawie prywatyzacji polskich stoczni.

"Będę do tego namawiał ko...

 

Trudniej o hipotekę


Trudniej o hipotekę

Drożeją kredyty hipoteczne. Od wczoraj marże podniosły trzy popularne banki, wkrótce mogą do nich dołączyć kolejne.

 

 
Zamieszanie z ustawą medialną może potrwać jeszcze wiele miesięcy, bo Platforma Obywatelska ma w tym swój cel
Im słabsza, tym lepsza
fot. E. Sądej  Premierowi Donaldowi Tuskowi wcale nie musi zależeć na tym, aby minister kultury Bogdan Zdrojewski szybko przygotował projekt nowej ustawy medialnej

Platforma Obywatelska negocjuje z Sojuszem Lewicy Demokratycznej kształt nowej ustawy medialnej, ale na razie bez konkretów. Nie musi to być jednak dowód na porażkę i nieudolność Platformy, ale celowe działanie na przedłużanie zamieszania wokół ustawy i mediów publicznych, zwłaszcza Telewizji Polskiej. Sparaliżowana telewizja publiczna odda bowiem bez walki nie tylko znaczną część obecnego rynku medialnego, ale wypadnie też z gry w trakcie procesu przechodzenia stacji telewizyjnych na nadawanie cyfrowe. Zyska na tym prywatna konkurencja, przede wszystkim TVN i Polsat.

   > Więcej <

USA: Senat uchwalił plan Paulsona
Amerykański Senat uchwalił rządowy plan ratowania systemu finansowego przez wykupienie długów... więcej

 

TRUDNIEJ BĘDZIE DOSTAĆ KREDYT

Europa też ma plan... Barroso

Europa też ma plan... Barroso

Bruksela przedstawiła swój plan w środę. Zakłada on przede wszystkim zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów przez banki ich klientom. Ograniczony zostanie także obrót gotówką na rynku międzybankowym.

 

WalutaCenaZmiana
1 EUR3.38 zł-0.90
1 CHF2.14 zł-0.97
1 USD2.39 zł+0.79
1 GBP4.25 zł-0.84

 

"Żelazne damy" jadą do Rosji

SZEFOWE RZĄDÓW BĘDĄ ROZMAWIAĆ O ENERGII

"Żelazne damy" jadą do Rosji

 Merkel udaje się do dawnej rosyjskiej stolicy na rosyjsko-niemieckie konsultacje rządowe, czyli tzw. "Dialog petersburski". Bierze ze sobą imponującą świtę - siedmiu niemieckich ministrów i czołowych

przedstawicieli świata gospodarki.

Zdaniem wielu komentatorów szczyt będzie sygnałem odprężenia w stosunkach Berlin-Moskwa. - Spotkanie ma na celu potwierdzenie stabilności i dojrzałości rosyjsko-niemieckiego partnerstwa bez względu na polityczne zawirowania - mówił agencji Reuters wysoki urzędnik kremlowski.

Rosyjsko-niemiecki "business as usual"

Rzeczywiście, wygląda na to, że po tygodniach napięć związanych z wojną w Gruzji, niemiecki rząd chce wrócić do polityki zwanej ironicznie "business as usual".

A biznes jest niebagatelny - Niemcy są największym partnerem handlowym Rosjan, a obroty między obu krajami sięgną w tym roku 60 miliardów dolarów.

Obie stolice łączy też kontestowany przez Polskę Gazociąg Północny,
który Gazprom wraz z niemieckimi partnerami chce położyć na dnie Bałtyku. Dla obu stron to gwarancja energetycznej ciągłości, gazociąg omija, wciąż niepewną dla Moskwy Ukrainę, ale Europa Środkowa, wspierana przez Skandynawów, bije na alarm - "Nord Stream" to narzędzie imperialnej polityki Kremla, która zagraża energetycznemu bezpieczeństwu Unii Europejskiej.


Dmitrij Miedwiediew już zapowiedział, że energia będzie jednym z ważniejszych tematów rosyjsko-niemieckich rozmów.

Ukraina musi się dogadać

Do Rosji wybiera się też premier Ukrainy Julia Tymoszenko i też będzie rozmawiać o energii. W Moskwie, Ukrainka podpisze umowę gazową.

 

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko powiedziała, że jest gotowa zaakceptować wszelkie warunki prezydenta Wiktora Juszczenki w celu zrekonstruowania prozachodniej koalicji.   więcej
 

Gazprom coraz droższy


Gazprom coraz droższy

Cena rosyjskiego gazu dostarczanego do Europy wzrosła już do 500 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

 

MOSKIEWSKI SĄD KONTRA STOWARZYSZENIE MEMORIAŁ

Rosjanie nie mają prawa wiedzieć o Katyniu

Rosjanie nie mają prawa wiedzieć o Katyniu

Moskiewski sąd odrzucił zażalenie ws. Katynia

 



Moskiewski Sąd Miejski odrzucił zażalenie Stowarzyszenia Memoriał na postępowanie Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW) Rosji w sprawie Katynia.  » 

napisz pierwszy komentarz