Trybunał rewolucji kulturalnej

avatar użytkownika nurni

Pod pozorem zachowania neutralności państwa i obrony praw człowieka próbuje się narzucić bardzo określony, ideologiczny projekt zmiany tożsamości Europy

Wyrok Europejskiego Trybunału w Strasburgu, skazujący państwo włoskie z powodu krzyża na szkolnej ścianie, prowokuje podstawowe pytania na temat roli państwa, prawa, a także tożsamości Europy dziś. Trybunał odwołał się do praw człowieka i zasady pluralizmu. Uznał, że „uczniowie mogą interpretować [krzyż] jako symbol religijny i mogliby odnieść wrażenie, że są wychowywani w szkole nacechowanej określonym religijnym credo”. A to, zdaniem sędziów, godzi w „zasady demokratycznego społeczeństwa określone w przyjętej przez Włochy europejskiej konwencji praw człowieka i zasadę pluralizmu uznaną przez włoski Trybunał Konstytucyjny”.

Można uznać, że to akurat orzeczenie trybunału narusza demokrację, której fundamentem jest prawo większości do organizowania swojego życia publicznego, i prezentuje bardzo daleko idące, a nawet paradoksalne pojęcie pluralizmu. W każdym razie sędziowie ETPC wydają się opierać na koncepcji państwa neutralnego, które, zdaniem jego rzeczników, nie może preferować żadnego wyznania ani światopoglądu. Czy zasada taka jest w ogóle do utrzymania i czy pod pozorem neutralności (pluralizmu, bezstronności itp.) nie jest próbą narzucenia bardzo określonego, ideologicznego projektu?

Przeczytaj cały tekst

napisz pierwszy komentarz